Jätkates Digitarga kasutamist oled teadlik küpsiste kasutamisest.

Internetilehitsejad Google Chrome ja Internet Explorer 8. Mis on neis uut?


InternetKõikjal, kus on Internet, kasutame ka lehitsejaid. Viimasel ajal on tulnud sellest valdkonnast ka paar uudist – päris uus internetilehitseja Google Chrome beta* ja Internet Explorer 8 beta*.

*Beta tähendab, et kõik soovijad saavad programmi katsetada igapäevases töös ning teatavad probleemidest. Programmi tegijad saavad nii tagasidet tarkvara töökindluse ning vigade kohta ning viimistleda seda enne lõplikku avaldamist.

Erinevatest internetilehitsejatest on Digitark ka enne kirjutanud:
Alternatiivsed brauserid Internet Explorer’ile

Järgmine alternatiiv: Google Chrome
Google Chrome betaGoogle on oma erinevaid tooteid ja teenuseid arendanud mitmeid. Viimane töövõit, Chrome, on vägagi tõsiseltvõetav.

Chrome on küllatlki minimalistliku ja instuitiivse väljanägemisega, mis on tegelikult äärmiselt meeldiv. Lisaks on uus lehitseja ka väga kiire.

Vast üks paremaid lahendusi on aadressiriba, kuhu on nüüd võimalik sisestada nii veebiaadress aga samal ajal ka mõni otsingusõna.

Seega, kui sa otsid näiteks sõnaraamatuid, siis sinna, kuhu tavaliselt sisestad veebiaadressi (www.digitark.ee), saad nüüd toksida ka otsingu: sõnaraamatud. Google Chrome’i vaikimisi valitud otsingumootor on mõistagi Google.

Seejuures on sul endal võimalik valida, milline otsingumootor sealt sulle vastuseid pakkuma hakkab (olgu mainitud, et kõigepealt toetas seda Firefox 3, ette rutates on see lisatud ka IE 8-le).

Rääkides välimusest on üks väga tänuväärne uudis laiekraani omanikele: ruumisäästu mõttes on avatavad vahekaardid kolitud päris üles, samale ribale programmi sulgemisnupuga.

Vahekaardid on Google Chrome’s disainitud nii, et üks kinni jooksnud vahekaart ei lõpetaks kogu lehitseja tööd. Nii saad edasi toimetada teistel veebilehtedel.

Kui sa oled lehtisejat juba mõnda aega kasutanud, siis kas näiteks programmi käivitades või uut vahekaarti avades, näed 9 oma kõige tihedamini külastatavat lehekülge ja nende pisipilte.

Miinuspoole peale jääb Chrome’i hetkeline piiratus: kasutada saab seda vaid Windows XP või Vista peal. Ent tegemist ju ikkagi beta’ga. Lisaks ei ole võimalik Chrome’iga kasutada (vähemalt hetkel) ID-kaarti.

Google Chrome on vabavara, mis põhineb Java‘l. Seega saab seda igaüks, kel oskusi, edasi arendada.

Eestikeelset lisainformatsiooni ning alla laadida saab Chrome’i siit.

Internet Explorer’i uus hingamine
IE 8Uus Explorer on sisuliselt siiski vaid täiendatud Explorer 7. Tõsi, uus lehitseja toetab uusi veebistandardeid W3. See standard üritab kindlustada selle, et veebileheküljed näeksid erinevatses brauserites võimalikult ühesugused välja.

Paratamatult kipub see uus standard aga vastu rääkima nendele lehekülgedele, mis loodud eelmise Explorer’i tarbeks. Näiteks mõned pildid ei lae, või on veebilehekülje komponendid üksteise otsa sattunud.

Probleemi lahendab Compatibility mode e sobivusrežiim. Seda saab käivitada väikse IE8 nuppnupu abil, mis asub aadressirea järel.

Ka Internet Explorer on lisanud vahekaartidele omaduse, mis ühe lehekülje kinni jooksmisel ei lõpetaks kogu lehitseja tööd. See on teretulnud uuendus, sest eelmine Explorer oli selle koha pealt tõesti õnnetu.

Lisaks on nüüd vahekaardid jagatud värvide abil gruppidesse. Avades näiteks Digitargas uue eraldi lehekülje, on see nüüd samas grupis Digitarga lehega. See kergendab mitmel lehel korraga navigeerimist.

Uudne on ka veebiaadressi rõhutamine, tuues esile domeeninime. Selline tähelepanu viitamine kindlustab, et sa oleksid ikka sellel leheküljel, mida sa soovid kasutada.

PrivaatneVeel üks uus lahendus on mõlemal lehitsejal võimalus ilma mingisuguseid jälgi jätmata veebis surfata.

Explorer 8 nimetab seda InPrivate’iks ning saab selle käivitada, valides Safety ning InPrivate Browsing või lihtsalt klahvikombinatsioon Ctrl+Shift+P. Google Chrome’is on sama asi Incognito ehk Tundmatu nime all. Selleni pääseb, valides kohe aadressirea järel Chrome nupp nupu ning New Incognito tab.

Internet Explorer 8 lisainformatsioon ja allalaadimise link

Kokkuvõtteks
Paistab, et uued internetilehitsejad on erinevatelt lehitsejatelt võtnud üle teatud lahendused ja neid täiendanud. See on tegelikult täiesti teretulnud nähtus. On rõõmustav, et enam ei pea tingimata kasutama üht või teist lehitsejat, vaid saab vastavalt olukorrale valida ka kolmanda või neljanda lehitseja vahel.

Kirjutan väga erinevatel teemadel, peamiselt programmidest (nii arvutitele kui telefonidele), tarkvaramaailma uudistest ning internetiteenustest. Kõige olulisemaks pean kirjutamisel lihtsust ja ülevaatlikkust, et teksti oleks mõnus lugeda.

Kommentaarid