Iga kord, kui sa oma veebilehitseja avad, kuvatakse seal esimesena sinu poolt valitud koduleht. Mõtle, kui sa saaksid seda esimest lehekülge ise muuta, lisada sinna uudiseid, kalendri, mida iganes. Seda lubab teha iGoogle.

Peaaegu täielikult personaliseeritav kodulehekülg
iGoogleiGoogle koosneb vidinatest (kalender, kuupäev, valuutakalkulaator*) ja RSS voogudest, mida on võimalik ka ise luua. Lisada saab ka omalt poolt valitud kujunduse.

*lisaks näiteks Google Docs’i ülevaade, Wikipedia otsing, Youtube’i videovoog, pildigalerii ning väga palju muud huvitavat ja vajalikku.

Sisuliselt on tegemist arvutite kasutajakeskkonnaga. Näiteks vidinate eemaldamiseks tuleb lihtsalt vajutada tuntud parempoolse X nupu peale ning neid on võimalik lohistada erinevatasse kohtadesse.

Igati tervitatav on ka see, et olles oma lehekülje valmis kujundanud, saad vidinaid saata ka oma sõpradele ühiseks kasutamiseks. Eeldab see muidugi seda, et ka nemad kasutavad iGoogle’t.

Mida tegema peab?
KodulehtPõhimõtteliselt ei ole vaja teha midagi muud, kui minna http://www.igoogle.com leheküljele ja võibki alustada oma personaalse kodulehekülje loomist.

Kui sul ei ole Google’ kontot, kasutab iGoogle sinu seadete meeldejätmiseks küpsiseid (cookies). Sellisel puhul tuleb aga meeles pidada, et arvuti kasutajakonto kohta saab olla vaid üks selline lehekülg.

Samuti ei saa sellise lahenduse korral iGoogle’t kasutada mitmes arvutis korraga. Meeles tuleks ka pidada seda, et kui sa oma arvutit rämpsfailidest puhastad (enamasti loetakse mittevajalikeks rämpsfailideks ka küpsised), siis tõenäoliselt kaob ka sinu iGoogle lehekülg.

Lõbusam on olukord siis, kui sul juhtub olema isiklik Google konto. Vahet ei ole, kas see konto on Gmail või Orkut’i kasutamiseks – Google jaoks on tegemist sama kasutajaga.

Sellisel juhul on sinu seaded salvestatud Google kontole ning nii on võimalik oma personaliseeritud leheküljele ükskõik kust ligi pääseda.

Kuidas alustada?
VidinadKõige lihtsam on oma lehekülje personaliseerimist alustada, valides kõige parempoolsema lingi Lisa kraami. Sealt saad valida omale meelepärased vidinad, näiteks kalender, Gmail’i konto e-kirjade ülevaade, ilm, mis iganes huvitav tundub.

Kui vidinaid juba päris palju kogunenud, siis pakub iGoogle võimalust vidinad vahekaartidesse paigutada. Vali lihtsalt Lisa vahekaart ning pane sellele nimi, näiteks uudised.

UudisedSiinkohal ongi hea meel tõdeda, et RSS voogude lugemiseks ei pea enam eraldi tarkvara kasutama. Lihtsalt lisa RSS iGoogle leheküljel ning voila! – uudised kõik ühes kohas, vahet pole millise veebilehitsejaga või arvutiga seda vaadata.

iGoogle pakub ka kujundusi, siinkohal jääb igaühe enda otsustada, kas üldse või siis millist kujundust maitsekaks pidada. Valik on parajalt suur ning kui puudu tuleb, saab ka ise kujunduse valmis meisterdada.

iGoogle lubab kõikidel kasutajatel ise vidinaid ja kujundusi luua, ent siis tuleb kasuks ka väike programmeerimiskogemus.
Tagasihoidlikumate kasutajate jaoks on välja mõeldud lihtsad täidetavad vormid vidinate lisamiseks.
Hetkel on nende arv siiski piiratud.

Suure miinusena tuleks hetkel välja tuua asjaolu, et iGoogle vidinad on enamasti inglisekeelsed.

Kokkuvõtteks
iGoogle pakub selliseid teenuseid, mida tavaliselt oleme harjunud nägema eraldiseisva tarkvarana. Näitena toodud RSS voo lugeja, aga ka lemmiklehekülgede loend (favourites) on nüüd võimalik luua otse Internetti. Mida enam aeg edasi läheb, seda rohkem leiame ka oma harjumuspäraseid teenuseid ja lahendusi otse Internetist. Google oma toodetega on selles valdkonnas teerajaja.

Kirjutan väga erinevatel teemadel, peamiselt programmidest (nii arvutitele kui telefonidele), tarkvaramaailma uudistest ning internetiteenustest. Kõige olulisemaks pean kirjutamisel lihtsust ja ülevaatlikkust, et teksti oleks mõnus lugeda.

Kommentaarid