Septembris toimus Berliinis iga aastane suur tehnoloogiamess IFA. Nagu ikka, oli ka seekord ülisuurel messialal välja pandud lugematul hulgal erinevaid nuti- ja tehnikavidinaid. Nüüd kui melu on vaibunud, boksid kokku korjatud ja esimesed näidatud toodetest ka müüki jõudnud, on paslik kokkuvõtteid teha ja messile tagasi vaadata.

On tõsi, et mõned esitletud toodetest ei jõua kunagi laiemate massideni ning teised olid lihtsalt huvitavad, nagu näiteks Seagway DriftW1 rulluisulaadsed abimehed liikumiseks. Samas aga leidus mitmeid peagi lettidele jõudvate seadmete tutvustusi ning ka tuntud tootjate tippseadmete esmaesitlusi. Lisaks võib messi põhjal välja tuua mõned üldised suunad, kuhu tehnoloogiamaalilmas liikumas ollakse.

 

Nutitelefonid

 

Kuigi Apple näitas oma uut iPhone eraldi ürituse raames ning ka Samsung tutvustas oma uut Note supertelefoni juba varem, jätkus uudiseid ka mobiiltelefonide vallas.

Üks näidatud lipulaevadest oli Sony XZ3. Selle tootja uus kõige-kõigem pakub superilusat 6 tolli suurust OLED ekraani, mis on nüüd Samsungile sarnaselt servadest kumer ning endiselt veekindel. Telefonil on Snapdragon 845 protsessor ja 64GB sisemälu, koos Android 9 operatsioonisüsteemiga. Lisaks veel juhtmevaba laadimine ning eriline Dynamic Vibration System nime kandev süsteem, mis annab värinate kaudu tagasisidet, et ekraanil toimuv kasutajale veelgi kaasahaaravam tunduks. Mõneti ebatraditsiooniliselt on XZ3 aga kõigest ühe põhikaameraga, mis ei pruugi muidugi automaatselt halba tähenda, kuna pakub 19Mpix, HDR-i ja mitmeid muid tehnoloogiaid ning võimaldab teha ka 960fps FullHD resolutsiooniga üliaegluup videoklippe.

Huawei alambränd Honor heitis aga katte Play nimeliselt mängutelefonilt. Selle optimeeritud ja intelligentne Kirin 970 protsessor koos kvaliteetse 6,3 tollise ekraani ja 3D heli ning vibratsioonisüsteemiga, peaksid garanteerima suurepärase mängukogemuse. Koos soodsa hinnaga peaks see aparaat noorematele ostjatele meeltmööda olema ja saab eeldatavalt üsna suuri müüginumbreid nautivaks aparaadiks.

Esile võiks veel tuua viimasel ajal raskustega maadelnud HTC-d, kelle uusim U12 Life jättis samuti väga hea mulje. Siin on jätkatud “pigistatavate” külgede kontseptsiooniga, mis tegelikkuses kasutades on üllatavalt mugav. Meil vähem levinud Blackberry aga näitas oma Key2 LE nimelist seadet, mis kujutas endast nutitelefoni mille alumises osas leidus füüsiline klaviatuur.

Jättes aga konkreetsed telefonid kõrvale, oli suuremaks uudiseks veel Huawei poolt tutvustatud Kirin 980 protsessor. See võimas ja intelligentne “mootor” tõotab Apple ja Qualcommi analoogidele kõva konkurentsi pakkuda ja leiab omale tõenäoliselt lähiajal koha nii mõneski kõrgema klassi nutiseadmes. Kiip peaks olema energiasäästlik ning suutma ennast tehisintellekti abil vastavalt täidetavatele ülesannetele pidevalt optimeerida, et igal ajahetkel pakkuda kas parimat sooritust või energiasäästlikust.

 

8K telerid

 

Nii Samsung kui ka LG tutvustasid messil oma 8K resolutsiooni pakkuvaid telereid. Samsung on truuks jäänud QLED tehnoloogiale ning näitas 8K mudeleid suuruses 65 – 85 tolli. LG stendis ilutsesid aga OLED tehnoloogial põhinevad ekraanid, mis samuti 8K tähistust kandsid.

 

 

Kahtlemata hakkavad lähiaastatel 8K ekraanid laiemalt levima ning jõuavad mitmete tootjate valikusse. Samas aga tuleb endiselt arvestada faktiga, et telekanalid pusivad alles FullHD pildiga ning ka puhtalt 4K sisu, mida suur osa ekraane täna näidata oskavad, pole veel üleliia palju saada. Seega käesoleval hetkel 8K sisu veel põhimõtteliselt ei eksisteeri, kuid eeldatavasti saab see meile tänu voogedastusteenustele ühel hetkel kättesaadavaks.

 

Nutikellad

 

Nutikellad ja aktiivsusmonitorid on tulnud selleks, et jääda ja on praeguseks läinud massidesse. Nende tootjaid on tekkinud nagu seeni pärast vihma ja ülilai on ka erinevate sellelaadsete toodete valik. Inimestele meeldib enda aktiivsusel silma peal hoida ning koos funktsionaalsuse kasvuga on kenamaks muutunud ka seadmete välimus.

 

 

Nutikellade puhul on hetkel peamiseks operatsioonisüsteemiks Android ning oma seadet pakuvad kõik suuremad telefonitootjad. Messil näidatutest võiks aga hoopis esile tuua Sony E-ink ekraaniga mudelit FES Watch U. Tänu e-ink tehnoloogiale oli ka kella rihm muudetud ekraaniks. See tähendab, et lihtsa vaevaga saab nüüd kogu kella välimust muuta ning kuna e-ink tarbib suhteliselt vähe energiat, peaks ka seadme aku suhteliselt kaua vastu pidama.

 

Sülearvutid

 

Uudiseid leidus ka sülearvutite vallas. Mitmed tootjad tutvustasid oma uusi ja võimsaid mudeleid. Uueks sai näiteks Lenovo legendaarne X1. Selle kõrval aga leidus Lenovo boksis ka üks E-ink ekraani kasutav masin. Kuid sülearvuti puhul leidis see kasutamist hoopis klaviatuuri asemel. Üldise trendina aga võiks välja tuua, et sarnaselt mobiiltelefonidega, võib ka läpakate maailmas täheldada ekraanide liikumist võimalikult servade lähedale. Nii on sama tollimõõduga ekraani juures võimalik valmistada kompaktsema korpusega seade. See on igati tervitatav lahendus, seni muidugi kuni see ekraani vastupidavust ei mõjuta. Lisaks on suur osa arvutitest nüüd puutetundliku ekraaniga ning hingede poolest mitmel viisil “volditavad”. Koostöös protsessoritootjatega muutuvad sülearvutid üha võimekamaks, kuid samal ajal paranevad ka akude kestvusnäitajad.

 

Muud seadmed

 

Muudest vidinatest, mida esile võiks tuua, pakuti messil erinevaid nutikõlareid ja tegelikult ka muid seadmeid, millesse oli integreeritud erinevaid digiabilisi. Näiteks Amazoni Alexa oli kolinud nii Huawei, Marshalli kui ka Harman Kardoni seadmetesse. Üldpildis võib öelda, et tehisintellektil ja interaktiivsel ehk hääle abil seadmetega suhtlemisel nähakse hetkeseisuga suurt tulevikku ning see on valdkond kuhu panustatakse.

Audio poolelt sai loomulikult näha suurt hulka bluetooth ja muid kõlareid aga ka erinevaid kõrvaklappe. Neist tähelepanuväärsemad olid ehk Sony WH-100XM3 nimelised, mis on hetkeseisuga vast ühed parimad mürasummutustehnoloogiat pakkuvatest eksemplaridest. Apple Airpods-idest alguse saanud, tõeliselt juhtmevabad kõrvaklapid on samuti moodsad ja lisandunud mitmete tootjate valikusse.

 

 

Loomulikult näidati messil veel igat sorti roboteid, elektrilisi liikumisvahendeid, droone ning ka valget tehnikat ehk külmikuid jmt., kuid kõigest sellest ei jõua paraku ühe artikliga kirjutada. Kokkuvõtvalt oli aga mess taas suur ja uhke ning pakkus tehnoloogiahuvilistele palju-palju huvitavat. Kes soovib saab täpsema ülevaate messi ametlikult lehelt.