Jätkates Digitarga kasutamist oled teadlik küpsiste kasutamisest.

ID-kaart ja Mobiil-ID on turvalised ja lihtsad kasutada


id-logo.jpgInternetis asju ajades tuleb varem või hiljem mõelda sellepeale, kuidas teenusepakkujale või riigile tõestada, et arvuti taga oled just sina ja mitte keegi teine. Täna on Eestis mitu erinevat viisi end arvuti tagant lahkumata tuvastada. Miline on aga kõige turvalisem ja mugavaim?

Oma järgmistes postitustes annan ülevaate sellest, mis võimalusi ID-kaart ja Mobiil-ID endas peidavad.

Kolm digitaalseks isikutuvastuse head ja vead
usernamepassword.jpg1) Kasutajanimi ja parool – neid on kehv meeles pidada, erinevad paroolid lähevad omavahel sassi ning samu paroole erinevate teenusepakkujate juures kasutada ju ei tohi – nõnda saaks näiteks sinu Elioni parooliga Hansapanga klienditeenindusse sisse logida.

Enamasti nõuavad teenusepakkujad pikki ja keerulisi paroole ning nende regulaarset vahetamist. Ja ikkagi ei ole nad olulisemate tehingute jaoks piisavalt turvalised. 

2) Kasutajanimi, püsiparool ning koodikaart – parooli peab ikka meeles pidama ning koodikaarti saab kaotada. Uuemad viirused oskavad aga paroole ja koode tähele panna ning need varastele toimetada. Üheks miinuseks veel see, et koodikaardid on firmapõhised. Hansapanga koodikaardiga ei saa SEB-i panka logida ning seega kipub neid rahakotti või lauasahtlisse järjest rohkem kogunema.

3) ID-kaart või Mobiil-ID (M-ID) – meeles tuleb pidada ainult kaks PIN koodi. Mobiil-ID on alati mobiiliga kaasas. Varas ei saa su mobiili näpates ilma koodideta aga midagi peale hakata. Ka viirused ei suuda ID-kaardi ja M-ID paroole ära kasutada. ID-kaart ja M-ID on universaalsed autentimisvahendid, mida saad kasutada paljude teenusepakkujate juures.

Kirjeldatud kolmest võimalusest on ID-kaart ja M-ID kõige turvalisemad isikutuvastamise vahendid. Turvalisus muutub aga üha olulisemaks. Lisaks on need kaks lahendust ka mugavamad kui paroolidega majandamine.

ID-kaardi kasutamiseks vajad ID-kaardi lugejat
idlugeja.jpgID-kaarti kasutamiseks peab olema arvutis ID-kaardi lugeja. See on väike seade, kuhu saab kaardi otsapidi sisse pista ning mis on omakorda tavaliselt USB-kaabliga arvutisse ühendatud. Osadel klaviatuuridel ja sülearvutitel on ID-kaardi lugeja juba isegi sisse ehitatud. Uued ID-kaardi lugejad maksavad Eestis enamasti alla 100 krooni.

ID-kaardi tarkvara saab lihtsasti internetist
Lisaks on ID-kaardi kasutamiseks vaja arvutisse vastavat tarkvara. Windowsiga arvuti puhul on see üsna lihtne, tuleb minna aadressile https://installer.id.ee/ ning alustada installeerimist. Edasi toimub kõik automaatselt. Uuemates ja moodsates Linuxi operatsioonisüsteemidega arvutites on ID-kaardi tugi juba sisse ehitatud ning võib juhtuda, et sa ei pea mitte midagi tegema. Apple arvutite puhul tuleks kasutada Mac OS X tarkvarast vanemat Tiger versioon, kuna uue Leopardi versiooniga ID-kaart veel ei tööta. Aga sellisel juhul on võimalus kasutada Mobiil-ID-d.

Mobiil-ID-d saab kasutada ka siis, kui ID-kaardi lugeja puudub
Mobiil-ID on tegelikult ID-kaardist veel veidi mugavam variant elektrooniliseks isikutuvastuseks. See ei sea arvutile mingeid eeldusi peale internetiühenduse. ID-kaardi sees oleva elektroonilise kiibi asemel pannakse sertifikaadid ning salajased võtmed sinu mobiili SIM-kaardile ning ID-kaardi lugeja asemel kasutatakse sinu mobiiltelefoni. M-ID kasutamiseks tuleb sõlmida EMT või Elioni esinduses leping ning vahetada välja mobiili sees olev SIM-kaart ning M-ID aktiveerida. Mobiil-ID kasutuselevõtu kohta saab lähemalt lugeda siit

mobiil_id_aktiv_www_nupp.gifEdasi saad autentimise valikute juures valida M-ID võimaluse ning tuttavaid PIN-koode sisestad mobiiltelefoni klaviatuuriga. Seetõttu on see väga mõnus lahendus just siis, kui sa kasutad tihti ka sõprade või töökaaslaste arvuteid, kus kaardilugejat ei ole või kui sa kasutad sellist kombinatsiooni riistvarast ja tarkvarast, millega ID-kaardilugeja ei taha töötada.

Järgmises postituses kirjeldan veidi täpsemalt, mis teeb ID-kaardist ja Mobiil-ID-st kõige turvalisema isikutuvastusvahendi.

Kommentaarid