Allikas: Huawei

Huawei telefonid ei ole siinmail enam eriliseks uudiseks ning oma hea hinna ja omaduste suhtega on see Hiina tootja võitnud paljude tarbijate poolehoiu. Nüüd aga on lisaks soodsama hinnaklassi aparaatidele hakatud üha enam pürgima ka teiste tootjate lipulaevade mängumaale. Nii teemegi tutvust Huawei mudeliga Mate 10 Pro.

 

 

Välimus

 

Esimese asjana jääb iga telefoni puhul silma ikka selle välimus. Ja see aparaat on kena. Peaaegu äärteni ulatuv ekraan ning selle ümber sulanduv korpus ning tagumine paneel loovad kalli, mida see telefon tegelikult ka on, ja kvaliteetse mulje. Loodetavasti ei ole esmamulje petlik ning kasutatud materjalid on tõesti head ning osutavad kulumisele ja kriimudele piisavat vastupanu. Paraku aga on see ilu üpris libe ning seega on telefoni tegelikult päris keeruline kindlalt käes hoida. Seda olukorda parandab muidugi vastav ümbris, aga nagu ikka, poeb viimase kasutamisel peitu enamik disaini pandud ponnistustest. Õnneks on Mate 10 Pro korpus lisaks heale väljanägemisele ka veekindel.

 

Ekraan

 

Lisaks üldisele välimusele tuleb eraldi ära mainida ka ekraan. See on suur, lausa 6 tolli. Kuid tänu sellele, et ulatub pea servadeni, on kogu telefon ise ikkagi veel normaalsete mõõtudega ning ei meenuta tahvelarvutit. Ekraani servadeni viimisega on saavutatud see, et konkurentide 5,5″ ekraaniga telefonid on enam-vähem sama suured kui Mate 10 Pro. Rahule võib jääda ka ekraani eraldusvõimega, milleks on 2160 x 1080 ja pikslitihedusega 402 ppi. Muidugi leidub seadmeid, mis pakuvad paremat eraldusvõimet, kuid need tarbivad ka rohkem energiat ning seni kui kahte telefoni kõrvuti ei pane, on ka Mate 10 Pro ekraan väga hea. Miinusena tahaks küll öelda, et puudu on “alati sees” funktsionaalsus. Olles juba kord harjunud, on selle puudumine tegelikult päris häiriv. Mate puhul tuleb seega kella ja teavituste vaatamiseks ekraan iga kord eraldi sisse lülitada.

 

Kiirus

 

Nagu lipulavale kohane, toimetab see telefon kiiresti. Tänu Huawei enda loodud Kirin 970 protsessorile ja 6 GB põhimälule avanevad rakendused kähku ning ka muude toimingute juures ei teki kordagi jõudlusega probleeme. Võib-olla mängib selles rolli ka Huawei reklaamitav protsessori tehisintellekt ning tema oskuslik rakenduste optimeerimine ja kasutaja soovidega klapitamine, aga võib-olla ka lihtsalt piisav hulk arvutusvõimsust. Igal juhul seda väidetavat tehisintellekti, kui kaamera automaatika välja jätta, ma sellest telefonist ei leidnud. See tähendab, et Siri või Bixbi sarnast virtuaalset kaaslast Huawei ei paku. Küll aga on Mate 10 Prol sarnaselt teiste Androidi tarkvara kasutavate tippseadmetega võimalik ühel ekraanil kasutada samal ajal mitut rakendust. Huvitav on siinjuures Huawei viis selle funktsionaalsuse aktiveerimiseks. Selleks tuleb lihtsalt sõrmenukiga libistades ekraan keskelt poolitada. Kahjuks aga nii nagu mõeldud see funktsioon iga kord ei toimi ja päris tihti tuleb ikka mitu korda proovida, enne kui telefon sinu soovist aru saab. Sama asi kordus ka muude nii-nimetatud sõrmenuki kiirkäsklustega. Kord ei tahtnud joonistamise peale avaneda internetiaken, siis jälle kaamera jne. Õnneks aga on tootja mõningate selliste ebamugavuste kompenseerimiseks ja korraliku jõudluse täienduseks lisanud seadmele 128 GB salvestusruumi. Eraldi mälukaarti küll kasutada ei saa, kuid 128 GB on siiski väga hea näitaja ja sellest peaks enamikule kasutajatele piisama.

 

Kaamera

 

Leica on see kaubamärk, mida telefoni kaamerast rääkides reklaamitakse. Tuntud nimi, mis peaks viitama kvaliteetsele tulemusele ja siin kahe objektiiviga kaamera alt ei vea. Laisem tavakasutaja saab kasutada automaatrežiimi ja lasta telefonil enda eest otsustada, milliseid sätteid kasutada. Talvistes oludes proovides võis automaatika tulemusega täitsa rahule jääda. Pildid tulid ilusad, teravad ja piisavalt kenad vaadata. Küll mitte nii head kui enam-vähem samast kohast iPhone X-ga tehtud, kuid siiski paremad kui enamiku telefonide kaamerad suudavad. Usinamad pildistajad saavad muidugi kahe objektiiviga kaamera sätteid käsitsi muuta ja eriti usinad kasutada ka RAW funktsionaalsust, et tehtud pilte hiljem töödelda ja nii pakutavat tulemust meelepärasemaks sättida.

 

Sõrmejäljelugeja

 

Mate 10 Prol ei ole näotuvastustehnoloogiat ega silmaiirise skannerit nagu konkurentide lipulaevadel. Kuid tal on sõrmejäljelugeja ja see viimane on oma ülesannete kõrgusel. Lugeja asukohaks on valitud korpuse tagumine külg otse kaamera all. Kuigi esialgu on see veidikene võõras, siis tegelikult harjub säärase paigutusega ruttu. On ju tegelikult sõrm aparaati kätte võttes kohe enam-vähem õige koha peal ja telefon saab seega kiirelt avatud. Mitmel puhul leidsin ennast isegi mõtlemas, et kodunupp võiks ka sama koha peal olla.

 

Aku ja laadimine

 

Selle telefoni aku kestab kaua. Kaks päeva ei ole isegi suhteliselt aktiivse kasutamise juures mingi küsimus. Seega on tootja poolt välja öeldud 4000 mAh igati aus ja tunnustust väärt.

Mitte et ma seda soovitaks, aga kasutasin aparaati ka –15-kraadises külmas ja ei saaks öelda, et see akule mahutavuse osas suurt mõju oleks avaldanud. Lisaks peab mainima, et kui aku kord tühjaks saab, käib selle uuesti laadimine kaasa pandud kiirlaadija abil väga kiiresti. Miinuseks on aga see, et juhtmevabalt telefoni laadida ei saa. Jällegi üks mugavusfunktsioon, mille puudumine sellega kord harjunutele päris häiriv on, eriti kui majapidamises või töölaual juhtmevaba laadija juba ees on ootamas.

 

USB-C ja Dual Sim

 

Huawei on Mate 10 Pro varustanud ainult ühe ühenduspesaga ja selleks on USB-C. See tähendab, et kasutusel on kõige uuem USB standard, kuid kõrvaklappide jaoks ei ole eraldi 3,5 mm pesa. Kaasas on küll USB-C kõrvaklapid ja eraldi USB-C-> 3,5 mm üleminek, kuid see tähendab, et laadida ja muusikat kuulata samal ajal ei saa. Kui paljusid kasutajaid see häirib, on muidugi iseasi, kuid nii on. Lisaks on telefonil veel kahe SIM-kaardi lisamise võimalus, mis on seda funktsionaalsust vajavatele kasutajatele kindlasti igati tervitatav lisa.

 

EMUI ehk kasutajaliides

 

Huawei on telefonis kasutatavat Androidi tarkvara enda äranägemise järgi kohandanud ning nimetanud selle EMUI-ks. Lisaks on omalt poolt veel ka üht-teist juurde pandud. Paraku aga ei ole see tulemus eriti muljetavaldav ja nii rikub tarkvara paljuski hea riistvara loodud eeldusi. Androidi vaatest on näiteks harjumatu see, et rakendused ei ole eraldi nupu all, vaid asuvad sarnaselt iPhone’ile ühel või mitmel nii-öelda avaekraanidest. Tõe huvides tuleb öelda, et tegelikult on olemas võimalus rakenduste jaoks justkui eraldi menüü tekitada, kuid sellisel juhul on nende järjestus fikseeritud ja nende asukohta ei saa muuta. Samuti ei avalda erilist muljet Huawei enda poolt telefoni lisatud rakendused. Mina ei saanud näiteks läbi kuidagi vaikimisi pakutava klaviatuuriga ning ka telefoni haldus- ja optimeerimisrakendus oli pisut segane. Ja kuigi see on subjektiivne, ei ole ka rakenduste ja nende ikoonide disain tavalise Androidiga võrreldes minu meelest kuigi kena. Positiivse poole pealt aga pakub Huawei enda telefoni ostjatele “Gold Member VIP” teenust, millega kaasneb 3 aastat garantiid, 3 kuud ekraani garantiid ning 3 kuud toote vahetuse garantiid. Selle võimalusega saab lähemalt tutvuda siin.

 

Kokkuvõtteks

 

Huawei Mate 10 Pro on iseenesest hea telefon. See näeb ilus välja, on piisavalt võimas ja teeb häid pilte. Paraku aga on puudu mõned lipulaevadele omased tehnoloogiad ja võimalused. Samuti võiks parem olla kasutajaliides. Seega on see aparaat kokkuvõttes tippude lähedal, kuid mitte veel päris kohal.

 

Mina kirjutan peamiselt nutitelefonidest ja nendega seonduvast (rakendused, hooldamine). Samuti annan ülevaateid arvutitest ja nende lisaseadmetest – kuidas oma seadmete eest hoolitseda ja mismoodi valikut teha.

Kommentaarid