HP Omen - mänguritele sobiv lauaarvuti. Foto: HP.com

HP Omeni laua- või sülearvuti – igale mängustiilile oma?

#hp omen #lauaarvutid #mänguarvutid #sülearvutid

Kuigi ma pole just päris paadunud mängur, lõid mu silmad särama, kui ühel päeval pakuti mulle võimalust võrrelda omavahel kahte HP tipptasemel mängumasinat – HP Omeni rüperaali ja lauaarvutit. Küsite miks? Sest tegelikult ulatub minu arvutimänguri karjäär juba rohkem kui kahe aastakümne taha.

Viimastel aastatel on varasema lemmiku FPS-i välja vahetanud MMO-d ning nii veedan ma nädalas õige mitu tundi koos sõpradega kolle nuheldes. Ning kui veel mõned aastad tagasi peeti arvutimänge vaid vinniliste noormeeste ja koolist poppi tegevate noorukite ampluaasse kuuluvaks, siis need trendid on tänapäeval kapitaalselt muutunud ning vähemalt MMORPG-de (Massive Multiplayer Online Role Playing Game) mängijate keskmine vanus on ületanud 35 aasta piiri.

Sülearvuti HP Omen 17. Foto: Telia e-pood
Sülearvuti HP Omen 17. Foto: Telia e-pood

Tõsised mehed (ja naised) vajavad aga mänguks tõsiseid mänguasju ning HP Omen-seeria pole kindlasti poisikestele. Seda juba oma hinnaskaala poolest. Tõsi, viimastel aastatel on sülearvutite võimekus hüppeliselt kasvanud ning seoses sellega on ka mänguritele mõeldud rüperaalide hind muutunud taskukohasemaks. Nii on mänguri lauaarvuti ja süler oma hinnaklassilt üpris ühtlustunud. Seega võib mängur arvuti ostmisel lähtuda oma soovidest ja vajadustest, mitte nii väga oma võimalustest.

Kaks võrdväärset arvutit testimisel

Mõlemad minu kätte sattunud mängumasinad olid suures plaanis võrdsed. Lauaarvutil oli ehk kriipsuvõrra kobedam prose ning videokaart (sülearvuti nVidia GTX 1070 vs lauaarvuti nVidia GTX 1080). Tavamänguri jaoks, nagu mina, ei ole sellisel vahel absoluutselt mingit tähtsust. I7 protsessor, 16 GB aktiivmälu ning 8 GB videokaart muutsid mõlemad arvutid meeldivalt nobedaks.

Samuti rõõmustasid mõlema masina võrgukaardid, mis lubasid mul mängida oma lemmikmängu (Elders Scroll Online) wifi-võrgus piisavalt hästi, ilma statsionaarset võrgukaablit paigaldamata. Isegi uskumatult hästi. Mõistagi esines ka “lääge” jms, kuid neid tuleb ette ka minu isikliku arvutiga, mis kenasti kaabli otsas istub.

arvutite Välimus on diskreetne ja maitsekas

Mitmed mänguriarvutite tootjad peavad ilmselt endiselt oma sihtgrupiks veel väljaarenemata maitsemeelega noorukeid, mistõttu nad püüavad oma arvuteid meeleheitlikult mingil moel ka välimuselt “ägedaks” muuta erinevate kleebiste, valgusefektide ja muu sarnasega. HP pole oma Omen-seeriaga õnneks seda rada läinud.

[customvideo url=”https://youtu.be/Js74NYJWBFI” width=”500″ height=”650″ align=”center”]

Ehkki sülearvuti korpus meenutab pisut matšolikku süsinikkiudu, on see meeldivalt diskreetne ja ka käe all mõnus katsuda. Kui tavaliselt tunduvad keset süleri kaant laiutavad logod maitsetute ning ebakohastena (okei, Apple’i oma ehk mitte väga), siis HP Omeni oma jääb hea maitse piiridesse ning süngib hästi firmapoolse ekraanitapeediga. Õige pisut uhkemaks muudab läppari klaviatuuri punane taustavalgus, kuid ka see on toon toonis ekraanitapeediga ega häiri vähimalgi määral.

Tahes-tahtmata häiris mind rüperaali suurus. Saan aru, et ega 17-tollise ekraaniga sülearvuti ei saagi olla eriti pisike, kuid vähemalt minu jaoks selline seade eriti mobiilsena ei tundu.

Samavõrra, kui süler oli suur, oli lauaarvuti kerge ja väiksepoolne.

Lauaarvuti lihvitud alumiiniumist fassaad näeb samuti väärikas välja ning seda muljet ei sega isegi fassaadi sisse peidetud värvimuutvad LED-tuled. Esikülge on peidetud ka DVD-lugeja, mis esimesel vaatlusel võib isegi märkamatuks jääda. Minu poolt saab HP sellise disaini eest igatahes plusspunktid. Meeldiv on ka lauaarvuti peal asetsev USB-portide ja kaardilugejaga varustatud  “pesa”, kuhu võib näiteks oma telefoni mugavalt laadima panna. Tõsi, arvestades suureekraaniliste telefonide võidukäiku, võiks see süvend õige pisut suurem olla.

Nutikas disainilahendus HP Omen lauaarvuti korpusel. Foto: HP.com
Nutikas disainilahendus HP Omeni lauaarvuti korpusel. Foto: HP.com

Koostekvaliteet on hea, sülearvuti puuteplaat jätab soovida

Lauaarvutite juures on väline koostekvaliteet suhteliselt teisejärguline, kuna valdavalt seisavad need passiivselt kuskil nurgas, tihti ka varjatuna. Sülearvutid on aga kogu aeg kasutaja silma all ning tavaliselt ka otseses kontaktis kasutaja kätega, mis omakorda seab nõudmisi selle koostekvaliteedile. Kuigi lauaarvuti korpus oli visuaalselt atraktiivne, olen ma ometi kokku puutunud ka sellest kvaliteetsemate ja suure tõenäosusega ka kallimate korpustega. Arvuti tõstmisel või esipaneelile vajutamisel see kergelt nagises, mis pole just omane premium-klassi tootele. Igapäevasel kasutamisel aga pole sellest ilmselt mingit probleemi.

Süleri korpus seevastu oli piisavalt kompaktne ning tundus igati tihke tükina. Full HD ekraan oli üllatavalt kirgas ja erksavärviline, tõeliselt muljetavaldav. Kuigi ühendasin läppari oma Sony televiisori taha, jälgisin ikkagi pigem arvuti kui teleri ekraani. Klaviatuuriklahvid oli madalad, konkreetse käiguga ning mis eriti meeldiv, täiesti hääletud.

Kõige ebameeldivama kogemuse jättis mulle paraku puuteplaat. Ehkki ma pole kunagi olnud eriline puuteplaatide fänn, on Apple MacBook Pro suutnud mu arvamust sellel teemal muuta. Võrreldes aga HP Omeni ja MacBook Pro puuteplaate, on need nagu öö ja päev. Õnneks saab sellest probleemist ülimalt lihtsalt mööda, kui kasutada välist hiirt.

[customvideo url=”https://youtu.be/3_xp7vC3bf8″ width=”500″ height=”650″ align=”center”]

Kiirus mõlemal seadmel võrdselt hea

Kiirus ja võimekus on mänguriarvuti juures esmatähtsad. Nagu öeldud, kuuluvad mõlemad arvutid raudvaraliselt tippklassi. Kindlasti on võimalik leida turult ka võimekamaid mänguriarvuteid, kuid kahtlustan, et kui pole tegu professionaalse arvutimänguriga, siis rahuldavad mõlemad mängumasinad kasutajat igakülgselt.

Kuigi lauaarvuti näitajad olid pisut paremad, siis kasutamisel mina nendel vahet ei märganud. Ehk vaid murdosa lauaarvuti kasuks, kuid siin võis olla tegu minu psühholoogilise eelhäälestusega, kuna ma teadsin, et selle näitajad on paremad. Mingeid teste ma tegema ei hakanud, soovijad leiavad neid ilmselt isegi Google’i abiga. Minu jaoks jäi siin seis viigiliseks. 

Võrguühendus – tugev striimimisvõimekus

Ka siin tuleb HP-d ainult kiita, eriti veel minul kui paadunud MMO-mänguril. Mõlemad masinad striimisid läbi õhu muretult HD-kvaliteediga videot. Mängust rääkimata. Seda suhteliselt nõrga wifi tugevuse juures, millega tavaliselt jäävad jänni nii minu iSeadmed kui ka abikaasa süler. Ka siin ei märganud n-ö konkurentide vahel mingit erinevust. Minule avaldas see igatahes sügavat muljet ja annaksin taas HP-le siin maksimumpunktid.

Sülearvuti on kahest seadmest vaiksem

Kuigi mõlemad arvutid on suhteliselt vaiksed, siis sülearvuti tundus mulle vaiksemana. Võibolla aja jooksul suuremate koormuste puhul see vahekord muutuks, kuid esialgu sahisesid lauaarvuti ventilaatorid siiski valjemini. Sülearvuti vaikne töö aga muudab kasutajale seda nauditavamaks süleri Bang&Olufseni helilahenduse kuulamise.

Kasutamine – sülearvuti pigem lauaarvuti asendaja kui mobiilne seade

Kuigi ka minu praegune lauaarvuti on üpris viisakate näitajatega, siis mõistagi tegid mõlemad mängumasinad sellele vanale lahinguhobusele ilmselgelt pähe. Üpris suure kaarega. Samas aga polnud Omeni lauaarvuti ja minu masina vahel kasutuskogemuses kuigi suurt vahet. Peale kiiruse mõistagi.

Sülearvutiga asi nii ühene ei olnud. Võttes sülekat nii, nagu see on, siis sellega mängimine on üpris keerukas, st puuteplaadi ja statsionaarse klaviatuuriga. Lisades sülerile aga oma arvutihiire ning mehaanilise klaviatuuri, muutus mängukogemus eristamatuks lauaarvutist. Küll aga pani mind mõtlema selle rüperaali mobiilsus. Arvestades selle gabariite, on seadme kaasavedamine üpris tülikas ja kurnav. Eriti kui arvestada lisaseadmete (nagu hiir ja klaviatuur) vajalikkust. Samuti ei pea mängides kuigi kaua vastu ka parima sülearvuti aku, mis eeldab pikematel mängusessioonidel arvuti hoidmist vooluvõrgus.

HP Omen sülearvuti jääb kaasaskandmise jaoks veidi suureks. Foto: HP.com
HP Omeni sülearvuti jääb kaasaskandmise jaoks veidi suureks. Foto: HP.com

Seega on vähemalt HP Omeni sülearvuti puhul ikkagi tegemist just nimelt lauaarvuti asendusega. Nii sobibki see süler ilmselt olukordadesse, kus pole ruumi ega soovi eraldi arvutinurga jaoks, kus peaks olema võimalik kiiresti ja võimalikult valutult arvuti silma alt ära koristada, et vabastada ruumi olulisemate tegevuste jaoks. Või inimestele, kes on liikuva eluviisi tõttu sunnitud asuma mitmel aadressil.

Kokkuvõtteks

Selleks, et valik erineva HP Omeni arvuti vahel oleks võimalikult lihtne, püüan punkthaaval välja tuua mõlema plussid-miinused, mis pole kirja pandud tähtsuse järjekorras.

HP Omeni sülearvuti

 • Suur ja raske
 • Imeilus Full HD ekraan
 • Aku peab ooterežiimil hästi vastu
 • Vaikne klaviatuur
 • Väga hea Bang&Olufseni heli
 • Vaiksed ventilaatorid
 • Viisakas välimus
 • Puuteplaat pole parimate seast
 • Väga hea wifi-ühendus

HP Omeni lauaarvuti 

 • Soliidse välimusega korpus
 • Väga hea wifi
 • Kerge ja kompaktne
 • USB-ühendustega laadimispesa korpuse peal
 • SD-kaardi lugeja
 • Väike Enter-klahv
 • Nutikalt varjatud DVD-mängija
 • Ohtralt USB-ühendusi
ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."

Kommentaarid