Jätkates Digitarga kasutamist oled teadlik küpsiste kasutamisest.
VR

Tänaseks ei ole virtuaalreaalsus enam pelgalt ulmefilmide teema, vaid otsib oma kohta meie argipäevas. Veel mõned aastad tagasi oli VR-tehnika leviku põhiliseks takistuseks vajalike seadmete soolane hind. Nüüd on nutitelefonide kiire areng loonud uued võimalused virtuaalse maailma kogemiseks.

Google Cardboard. Foto: google.com

Google näitas oma Cardboardiga, et VR-kogemuse saab luua päris lihtsate vahenditega. Ei läinud palju aega mööda, kui Samsung koostöös Oculusega tõi välja Samsung Gear VR virtuaalreaalsusprillid, millest on müügil juba teine versioonSamsungi VR-prillid toimivad hästi ja nende jaoks on saada päris palju erinevat sisu. Samas seavad Samsungi virtuaalreaalsuse prillid ka omad piirangud, sest ühilduvad on vaid valitud Samsungi mudelitega (Samsung Galaxy S6, S6 Edge, S6 Edge+, S7, S7 Edge). Vaatame, milliseid võimalusi virtuaalreaalsuse kogemiseks pakub Homido VR.

Samsung Gear VR2. Foto: Samsung.com
Samsung Gear VR2. Foto: Samsung.com

Homido VR lubab kogeda virtuaalreaalsust

Toetatud on Androidi ja iOS-i nutitelefonid, millel on güroskoop ja mille ekraani suurus on vahemikus 4–5,7”. Kas ja kuidas virtuaalreaalsus Homido VR prillidega toimib, selgub peagi.

Homido VR prillid. Foto: homido.com
Homido VR prillid. Foto: homido.com

Kuidas toimib Homido VR?

Homido VR kasutamise põhimõte on Samsungi Gear VR-ga selles osas sarnane, et telefon on tuumaks, milles toimub VR- maailma sisu töötlemine ja kuvamine. Kasutamiseks tuleb telefon asetada peakomplekti ette, kus asub telefoni kinni hoidev tugi. Enne telefoni paigaldamist puhasta nutiseadme ekraan korralikult, et vältida segavaid moonutusi pildis. Proovi asetada telefon VR-komplekti nii, et telefoni ekraani keskkoht asuks VR-prillide keskel. Homido VR-ga on kaasas mõnus vutlar, kuhu saad prillid pärast kasutamist asetada.

Kas Homido VR komplekt suudab tekitada VR-kogemuse?

See oli üks küsimus, millele soovisin ka ise kindlasti vastust saada. Jah, suudab küll. Ruumiline efekt on täiesti olemas. Pilt on terav ja komplekti peashoidmine on piisavalt mugav. Terava pildi saamiseks saad reguleerida läätsedevahelist kaugust (ülemine rullik) ja läätsede kaugust silmadest (küljel asuv rullik). Leidsin kiiresti endale sobiva seade.

Ekraanitõmmised tasuta rakendusest InMind VR
Ekraanitõmmis tasuta rakendusest InMind VR.
Ekraanitõmmis tasuta rakendusest InMind VR
Ekraanitõmmis tasuta rakendusest InMind VR.

Homido VR kasutusmugavus?

See on muidugi väga hea, et Homido VR prille saab kasutada suure hulga erinevate nutitelefonidega, kuid universaalsuse eest tuleb natuke lõivu maksta. VR-komplekt ise ei saa kuidagi aru, kas on telefoni küljes või mitte. VR-rakendused pead alati enne kasutama hakkamist telefoni ekraanilt käivitama. Heli edastada peakomplekt ei suuda. Kasutatakse telefoni kõlarit. Soovitav oleks kindlasti kasutada häid kõrvaklappe. Nii on kogemus ehedam.

Homido VR prille kasutades hakkab pikapeale häirima see, et erinevate rakenduste käivitamiseks pead telefoni prillidest eemaldama. Pärast telefoni eemaldamist ja tagasipanemist tuleb jälle teravus paika kruttida. Tahaks vahetada telefonis olevaid erinevaid rakendusi, ilma et peaks telefoni komplekti küljest lahti võtma.

Homido VR prillid tagantvaates. Foto: homido.com
Homido VR prillid tagantvaates. Foto: homido.com

Virtuaalmaailma pildi kvaliteet on seda parem, mida suurem ja kvaliteetsem on sinu nutitelefoni ekraan. Pikslitihedus võiks soovitavalt olla vähemalt 300 ppi (piksleid tolli kohta). Alla selle on pildi kvaliteet kehvake. Virtuaalmaailmas ringi vaatamise liigutuste tõlgendamiseks on kasutusel telefonis olev güroskoop. VR-rakenduste toimimise ladusus oleneb otseselt sinu nutiseadme võimsusest. Kui pilt hakib või ringi vaadates on suured ajalised viited, siis vajad parema elamuse saamiseks võimekamat nutitelefoni.

Kuidas toimub virtuaalmaailmas liikumine?

Erinevalt Samsung Gear VR peakomplektist ei ole Homido virtuaalreaalsusprillidel nuppe, mille abil virtuaalmaailmas ringi liikuda või virtuaalsete objektidega toimetada. Homido komplekt annab võimaluse lihtsalt vaadata VR-sisu nii, nagu see on loodud. Erinevate rakenduste ja videote kvaliteet võib olla väga erinev. Paremad rakendused lasevad ekraanil toimuvat juhtida sinu ette keskele kuvatud kursori abil, mida saad pead liigutades juhtida.

Ekraanipilt lihtsa graafikaga Moorente rakendusest, kus pead sihtima ümber ning üle sinu lendavaid parte.
Ekraanipilt lihtsa graafikaga Moorente´i rakendusest, kus pead sihtima ümber ning üle sinu lendavaid parte.

Milliseid rakendusi saad kasutada?

Homido Centeri äpi kaudu saad lisada juurde uusi VR-rakendusi. Tundub, et rakenduste soovitusi lisatakse regulaarselt ja seda, mida vaadata ning proovida, jagub pikemaks ajaks. Homido 360 VR Playeri rakendusega saad vaadata 360° videosisu näiteks Youtube´ist või teistest sarnastest keskkondadest. Lisaks saad VR-prillidega surfata internetis.

Homido Center ja Homido 360 VR Playeri äpi saad tasuta alla laadida Androidile Play poest või iOS-ile App Store´ist. Lisaks Homido Centeri rakenduste soovitustele saad virtuaalreaalsusprillidega kasutada ka teisi rakendusi, mis on mõeldud VR-sisu jaoks. Rakenduste poest leiad need üles, kui sisestad otsingusse “VR”, “360” või “cardboard”.

Milleks Homido VR sobib?

Homido virtuaalreaalsusprillid sobivad hästi neile, kellel on hea ekraani ja jõudlusega nutitelefon olemas ning tekkinud huvi virtuaalreaalsuse vastu. Virtuaalmaailma saab nii ilma suuremat investeeringut tegemata ära proovida. Kõige paremini sobivadki Homido VR prillid 3D- ja VR-sisu vaatamiseks. Virtuaalmaailmas mugavalt ringi liikumiseks ning pikemalt toimetamiseks tuleks otsida juurde ühilduvaid universaalseid lisaseadmeid või vaadata mõne täiuslikuma VR-komplekti poole.

tervislik VR-Maailma tarbimine

Kui leiadki endale huvitavat sisu ja hakkad virtuaalmaailmas regulaarselt kolama, siis peaks üldise tervise huvides silmas pidama paari soovitust.

  1. Kui tunned peapööritust või ebamugavustunnet, siis võta mõneks ajaks aeg maha ja tunne rõõmu tavamaailmast.
  2. Ära kasuta VR-komplekti pikalt järjest, vaid võta regulaarseid puhkepause silmadele.
  3. Kui tunned, et pilt on hägune või kasutamine ebamugav, siis ära jätka kasutamist enne, kui oled põhjuse välja selgitanud.

Tegemist on siiski uue tehnoloogiaga ja seda, kuidas universaalsed VR-prillid erinevate telefonidega kokku sobivad, saab iga kasutaja ise hinnata.

ehk Välk usub, et kui ta oleks digitaalne, siis oleks ta nende sõnade kirjutamise ajaga juba arvatavasti paar tiiru mööda informatsiooni kiirteed ümber Maa kihutanud. «Vaadaksin digimaailmast meie käegakatsutavat analoogasjade maailma ja otsiksin neid siduskohti, kuidas võtta mõlemast maailmast maksimumi,» seletab ta ja julgustab: «Avades ukse digimaailma, lood uusi võimalusi.» Avatavate digivõimaluste uste taga peituvat kasulikkust võib hea vaistu korral tajuda mehe sõnul koheselt, kuid selle mõistmiseks võib kuluda ka aastaid. «Nii või teisiti, ajaga tasub kaasas käia. Ja mis võiks olla selleks parem, kui jagada kogetud uusi kogemusi Digitarga lugejatega.» Tema tutvumine digiajastuiga ei alanud üldsegi lihtsalt, kuid oli asjade igati loogiline käik, usub ta ise tagasi vaadates. «Aasta siis oli 2000, kui läbi loetud Windowsi kasutusjuhendi nurka viskasin. Juba peatselt ostsin poest hinnaliste kroonide eest tol ajal interneti ühenduse loomiseks vajalikke Atlase kaarte. See interneti kasutamise aeg oli ju loetud. Teinekord sai internetti ühenduva modemi karjeid padjaga summutatud, sest õhtusel ajal oli maja vaikne. Seda, et aeglane internetiühendus katkes, tuli ühe õhtu jooksul ikka vahest rohkem kui üks korda ette. Püsiühendused tulid hiljem – ka praegu meie mõistes «aeglane» internet on tolle aja kiirustega võrreldes ilmselt kümneid kordi parem.» Hea meelega kirjutab ta neist asjadest, millest digimaailmas meile igapäevaselt kasu on. «Nii leian uutest asjadest kirjutades pea alati midagi uut ja põnevat, mida ka mul endal tulevikus hea teada on.»

Kommentaarid

Tutvun toodetega
Lugesid loo läbi, võta nüüd hetk ja sirvi seotud tooteid või pane kinni ja naudi surfamist edasi