Suvel kaugtööd tehes varitsevad arvutikasutajat mitmed küberohud

#Aigar Käis #kaugtöö #küberohud #küberturvaliss
2 min lugemine

Kuna suvise palavusega distantsilt tööd tehes on lihtne oma valvsust kaotada, tuletab Telia turbevaldkonna juht Aigar Käis meelde mõned peamised soovitused seoses elementaarse küberturvalisusega.

 

Kaitse seadet korraliku parooliga

Sülearvuti või nutiseade on väärtuslik ese, kuid selles sisalduvad andmed võivad olla hindamatu väärtusega. Kui need andmed veel ka valedesse kätesse sattuvad, võib kahju olla väga suur. Seega ei tohi suvepalavusega elementaarseid turvareegleid ära unustada. Kõige olulisem on muidugi mitte jätta arvutit järelevalveta, näiteks autosse nähtavale kohale. Kindlasti tuleb arvutit ka korraliku parooliga kaitsta.

 

Tundlike andmete töötlemine seab piirangud

Avalikes kohtades sensitiivsete andmetega tööd tehes jälgi, et võõrad silmad ei näeks ekraanil olevat infot. Tundlike andmetega töötades ei tasu kasutada avalikke tasuta WiFi-võrke, vaid parem tekitada oma telefoniga mobiilne kuumkoht (hotspot) internetiühenduse jaoks.

 

Kaitse oma seadmeid viiruste vastu

Töö tegemiseks mõeldud seadmed, mis ei asu enam alati kodu või kontori turvalises võrgus, vajavad erilist tähelepanu. Kuna tänapäeval pole arvutid enam paiksed, siis peaksid ettevõtted hoolitsema selle eest, et seadmetesse oleks kindlasti paigaldatud kaasaegne viirusetõrje.

 

Kasuta VPN-i, kui tööandja seda võimaldab

Kui enne pandeemiat oli VPN valdavalt kasutuses suuremates organisatsioonides, siis tänaseks on turvalise kaugtöö lahenduse kasutusele võtnud ka paljud väiksemad ettevõtted. Samas ilusa suvise ilmaga võib meelest ära minna, et on võimalik distantsilt töötades turvaliselt töövõrku pääseda. See on eriti oluline juhul, kui töödeldakse konfidentsiaalse sisuga dokumente. Samuti on VPN abiks, kui töö tegemiseks on vajalik ligipääs ettevõtte süsteemidele, rakendustele või spetsiifilistele programmidele.

 

Kasuta tööarvutit vaid töö tegemiseks

Tööarvuti on mõeldud ainult töö tegemiseks ning seda ei tohi näiteks teiste pereliikmetega jagada. Võib tunduda, et kui laps kasutab korraks tööarvutit, ei juhtu ju midagi hullu. Samas on olnud reaalseid juhtumeid, kus lapsed on kogemata saatnud laiali väga tundliku sisuga dokumente. Samuti võib tunduda, et ühest arvutist peaks maal ikka piisama ja tekib kiusatus näiteks õhtul tööarvutist internetist mõnda filmi või spordivõistlust vaadata, kuid kas saab kindel olla, et see keskkond on piisavalt turvaline? Seega tasub lisaks tööarvutile siiski ka isiklik seade suvituskohta kaasa võtta.

Digitark koondab tehnoloogiateadlikke ja -huvilisi toimetajaid, kes otsivad üles põnevaimad ja kasulikumad tehnoloogiakillud Eestist ja laiast maailmast, et sinu elu oleks lihtsam, mugavam, toredam ja turvalisem.