Anton Tšehhov kirjutas kord, et inimeses peab kõik kaunis olema. Nii seest kui väljast. Harman / Kardon Aura Studio juhtmevaba kõlar pole küll inimene, kuid ta on kindlasti üks ilusamaid kõlareid, mida ma oma pika elu jooksul näinud olen.

[conclusion]

Lisaks efektsele välimusele on tal sellevääriline sisu, mis võimaldab suurel hulgal kaunikõlalisi helisid ümbritsevasse keskkonda paisata.

Välimus

Unikaalse disainiga ja kõrgkvaliteetse heliga kõlar edastab heli 360 kraadi ning tekitab ruumis surround heli. foto: tootja
Unikaalse disainiga ja kõrgkvaliteetse heliga kõlar edastab heli 360 kraadi ning tekitab ruumis surround-heli. Foto: tootja

Harman / Kardon Aura Studio on igatpidi silmapaistev kõlar – umbes kastrulisuurune (vabandan labase võrdluse pärast) läbipaistvast klaasplastist silindrikujuline korpus (umbes nagu kastrul), mida seest valgustab ebamaiselt väärikas sinakas leedvalgus.

Tõeline kosmosesajandi kõlar, millel pilk lausa puhkab peal.

Silindri alumine, mitteläbipaistev osa, on kaetud tagasihoidliku tumeda tekstiiliga, mille varjus pesitsevad suhteliselt pisikesed (aga võimsad) kõlarid. Paraku on mainitud kangas enam kui aldis kõikvõimalikku tolmu jms enda külge koguma.

Seega on soovitav kõlar paigutada kohta, kus aktiivset tegevust (lapsed, loomad, toit jms) eriti ei toimu.

Kuna Aura Studio bassiheli väljub kõlari “kõhu” alt, siis on soovitav, et kõlar asuks võimalikult stabiilsel ning mitte heli summutaval pinnal.  Samas aga tundub kõlar, hoolimata oma haprast välimusest, olevat piisavalt tugev, et mõnele juhuslikule müksule vastu pidada. Samuti eeldab Aura Studio särav pind esindusliku mulje jätmiseks ka keskmisest tihedamat tolmulapi kasutamist.

Harman/Kardon Aura Studio

  • Kõlaris on kombineeritud kvaliteetne heli ning võrratu unikaalne disain.
  • Kõlarit on võimalik ühendada arvuti või mobiilse seadmega Bluetoothi või 3,5 mm ühenduse kaudu.
  • Lisaks on kõlaril ka puutetundlik nupp telefonikõnede vastuvõtmiseks ja tänu sellele ei pea telefon alati käepärast olema.
  • DSP tehnoloogia tagab selge 360 kraadi heli.

Aura Studio futuristlik välimus on nõudlik ning vähemalt minu arvates see igasse interjööri ei sobi. Või kui, siis näiteks vestluse alustamiseks.

Moodsasse heledasse, valgusküllasesse ja minimalistlikku interjööri seevastu sobib see nagu maasikas vahukooretordile.

Paraku pole tegu täieliku juhtmevabadusega, sest energiat saab kõlar siiski kaabli kaasabil vooluvõrgust. Kaabel ise on keskmise pikkusega, mis tähendab, et elektripistikust kaugemale paigutades on vajalik kaablipikendus või harukarp.

Kasutamine

Harman / Kardon Aura Studio pakub heliallikaga ühendumiseks mitut erinevat võimalust. DLNA, AirPlay, Bluetooth, mikro-USB ning kõige tavalisem 3,5“ audiokaabel. Ühendamine kõiki neid võimalusi kasutades on sujuv, kõlaril on eraldi bluetooth-nupp, millele vajutamine viib seadme otsingurežiimi ning muudab selle nähtavaks ja kättesaadavaks mobiilsetele seadmetele nagu nutitelefonid või -tahvlid.

Telefonile vastamiseks on kõlaril olemas puutetundlik nupp. Foto: tootja
Telefonile vastamiseks on kõlaril olemas puutetundlik nupp. Foto: tootja

Kõlar on varustatud ka mikrofoniga, mis muudab võimalikuks selle abil näiteks telefonikõnedele vastata nagu iga hands-free-seadmega.

Neile inimestele, kes tavaliselt tootemanuaale ei loe, võivad kahe silma vahele jääda kõlari alumise, st läbipaistmatu osa ülemises servas olevad + ja – märgid. Nende märkide vahel näpuga tõmmates võib helitugevust kas suurendada või vähendada, sõltub, mispidi näpuga tõmmata.

Kuigi esmapilgul tundub tegu olevat igati hea ja intuitiivse lahendusega, siis reaalses elus pilt nii ilus ei ole. Helitugevuse märgatavaks muutmiseks tuleb kõlarit silitada üpris intensiivselt ning reaalses elus ei tundu eriti nutika ideena helitugevuse muutmiseks kõlari juurde minna. Muidugi mitte juhul, kui see kõlar näiteks kasutaja kirjutuslaual ei asetse, mille taga kasutaja parasjagu tööd teeb.

Lähtudes kõlari ühendusviisidest võib eristada ka Ausa Studio kasutusvõimalusi. Kaabli abil võib kõlari ühendada kas koduse stereosüsteemi, kodukino, televiisori või siis süle- ehk lauaarvutiga. Juhtmevabalt aga sobib kasutada mobiilseid seadmeid.

Peale testimist on mul aga sügav kahtlus kõlari juhtmega ühendamise mõttekuses. Lubage selgitada.

Kuigi erinevad tootjad pakuvad erinevaid ühekõlarilisi lahendusi nii televiisoritele kui ka kodukinodele, mis peaksid pakkuma erinevaid surround-heliefekte, siis reaalsuses need muidugi mitmekõlarilistele komplektidele konkurentsi pakkuda ei suuda.

Seega sobiks Aura Studio kodukino kõlarite asenduseks tõeliselt pisikesse majapidamisse, kus rohkematele kõlaritele ja kaablitele lihtsalt ruumi pole.

Ühendades aga kõlari juhtme abil rüperaali või lauaarvutiga, peate arvestama sellega, et see “lillepott” võtab ära arvestatava hulga teie kirjutuslaua väärtuslikust pinnast. Arvestades selle heliallika võimsust, peate seda oma töölaual kuulama alla kümnendiku selle potentsiaalsest võimekusest, et pideva kuulamise juures mitte tekitada oma kõrvadele võimalikke kahjustusi.

Efektselt mõjub Aura Studio sinakas sära hämaras magamistoas, luues meeleolu. Foto: tootja
Efektselt mõjub Aura Studio sinakas sära hämaras magamistoas, luues meeleolu. Foto: tootja

Minu visioonis on sellisele kõlarile kõige sobivam koht elu- või magamistoa nurgas, olles ühendatud omaniku mobiiltelefoniga.

Eriti efektselt mõjub Aura Studio sinakas sära hämaras magamistoas, asendades vajadusel öövalgust.

Paraku lülitub seade helisignaali katkedes mõne minuti jooksul välja – seega tuleb see taas Aura küljes asuvast nupust sisse lülitada.

Heli

Mõistagi on iga kõlari juures esmaoluline faktor selle heli. Hoolimata kuitahes efektsest välimusest. Nagu juba alguses öeldud, on Aura Studio suurepärane näide sisu ja välimuse harmoonilisest koostööst.

Kõlari heli on võimas ning piisavalt selge. Isegi maksimaalsele läheneva helitugevuse juures ei ole märgata häirivaid moonutusi.

Kõlari võimeid proovides keerasin võimsuse peaaegu maksimumi, mille peale ülakorrusel asunud poeg mainis, et tema toapõrand põrus, samas aga oli heli piisavalt selge. Olenevalt muusikast oli helipilt vahel isegi liiga terav. Esile võikski tõsta kõrgeid ja madalaid sagedusi, keskmised kipuvad jääma pigem liigagi märkamatuks.

Aura Studio armastab vokaali, tšellot, jazzi, EDM-i ja moodsat popmuusikat. Mida vähem on esitatavas muusikas instrumente, seda nauditavam on tulemus. Hoolimata oma võimsusest ei saa ma seda kõlarit siiski soovitada näiteks sümfoonilise muusika sõpradele. Ka kitarrine rokkmuusika kippus mul pisut häirivalt kõrva kriipima. Mis aga ei tähenda, et kellegi teise kõrvadele see sama mõju avaldaks.

Ometi on siin roosiaias ka okas. Harman / Kardoni sõnul peaks Aura Studio pakkuma 360-kraadist n-ö virtuaalheli. Reaalsus paraku nii roosiliseks ei osutunud. Kuigi heli täitis vägagi kenasti ära 30-ruutmeetrise elutoa, võis eksimatult öelda, millises toanurgas on heliallikas.

Lubatud surround-heliefekti asemel jäi olematuks isegi tavaline stereoheli. 360-kraadine helipilt eeldaks ka seda, et kõlar asub kuulajate, st toa keskel ning siin jääb minu fantaasia juba jänni. Kohe kuidagi ei suuda ette kujutada majapidamist, kus kõlar asuks keset tuba.

Kokkuvõtteks

normal (4)Harman / Kardon Aura Studio kõlarit on nauditav kasutada ja kuulata. Selle heli on võimas, puhas ja piisavalt detailne. Oma hinnaklassi kohta pakub ta vähemalt minu jaoks peaaegu konkurentsitut elamust. More bang for a buck, nagu ütleksid ingliskeelsed kasutajad.

Ometi ei näeks ma seda näiteks melomaani põhilise heliallikana. Kasvõi seoses puuduva elementaarse stereoefektiga. Primaarseks heliallikaks sobiks see neile, kelle jaoks heliefektid (stereo, surround jms) tähtsust ei oma; noorele perele, kes on sunnitud tihti kolima, või näiteks ühiselamutuppa. Samuti sobib see suurepäraselt näiteks magamistuppa – olgu siis rahustava või erutava atmosfääri loomiseks.

Juhul, kui oled nõus leppima vaid erinevate heliefektide puudumisega, saab Harman / Kardon Aura Studio minu poolt igatahes sooja ostusoovituse. Heli võimsus ja kvaliteet on siin vägagi kasutajasõbralikus tasakaalus toote hinnaga.

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."

Kommentaarid