GoPro Hero 7 – vinged kaadrid lihtsa vaevaga

#GoPro #kaamera

GoPro tutvustas sel sügisel maailma kõige populaarsemate tegevuskaamerate uut ja järjekorras juba seitsmenda põlvkonna mudelit –Hero 7. Mul õnnestus see mõneks ajaks enda kätte saada ning siin on minu arvamus, mis selle pisikese, kõigest mõne tikutopsi suuruse kaamera nii eriliseks teeb.

 

Nagu nimigi vihjab, asendab Hero 7 samuti väga populaarseks kujunenud kaamera Hero 6 ning on saadaval kolmes värvitoonis – valge, hõbedane ja must. Viimane on neist vingeim ja sisaldab mitmeid “vilesid ja tulesid”, mida teistel värvidel ei ole, kuid sellest lähemalt allpool.

Kõik kolm kaamerat on suuruselt identsed varasemate kaameratega ehk ühilduvad ideaalselt olemasoleva GoPro lisavarustusega ning on veekindlad kuni 10 meetri sügavuseni (ilma korpuseta). Sarnaselt varasematega on kaamerate tagaküljel puutetundlik LCD-ekraan ning võimalus kaameraga suhelda häälkäskluste abil (kahjuks mitte eesti keeles). Kõigi kolme kaameraga saab filmida ka kuni 30-sekundilisi lühiklippe (kaasa arvatud portreerežiimis), mis on nähtavasti loodud, mõeldes miljonitele Instagrami jm sotsiaalmeedia kasutajatele. Lisaks saab kaameraid kasutades teha otseülekandeid nii Facebooki kui ka Youtube’i ilma igasuguseid vahelülisid kasutamata ning võrreldes varasemate kaameratega on mugavamaks tehtud ka puutetundliku ekraani kasutajaliidest, mis muuseas võimaldab nüüd režiime vahetada näpuga vasakule või paremale lohistades.

 

Kaamerate peamised erinevused

 

Kuigi kaamerad kannavad sama nimetust, erinevad need lisaks värvile üksteisest ka sisuliselt. Visuaalse poole pealt hakkab silma, et valgel ega hõbedasel kaameral ei ole esiläätse kõrval väikest ekraani, mis näitab aku olukorda, mälukaardi mahtu ning aktiivset režiimi. Nii valgel kui ka hõbedasel on 10 MP kaamera, millega esimene suudab filmida resolutsiooniga kuni 1440 x 1080 (kuni 60 kaadrit sekundis) ja teine 4K-resolutsioonis (kuni 30 kaadrit sekundis).

Tippmudel Hero7 Black on seevastu saanud 12 MP kaamera, suudab filmida 4K-videoid kuni 60 kaadrit sekundis ja täis-HD-videoid kuni 240 kaadrit sekundis. Kaamerasilma kõrval on pisike must-valge ekraan, mis näitab, millises režiimis kaamera hetkel on, järelejäänud akut ja filmimise aega (sama info on kättesaadav ka GoPro rakenduses).

Suurima uuendusena varasemate mudelite ja teiste värvidega võrreldes võimaldab Hero7 Black teha ülisujuvaid videoid ilma spetsiaalset gimbal’it” kasutamata – nad kutsuvad seda “Hypersmooth video stabilization’iks”. Sisuliselt tähendab see seda, et kaamerale on juba sisse ehitatud güroskoop, mis suudab kasutajate kätevärina või muidu ebastabiilse oleku kompenseerida ja tulemuseks on väga sujuvad ning värinavabad videod. Suurepärane funktsioon kõikidele, kes tegelevad ekstreemspordiga (rattasõit, autoralli jms) või filmivad muid olukordi, mille puhul ei ole võimalik kaamerat hoida ühe koha peal ideaalselt paigas.

Timewarp video on sarnane kõigile tuttava time-lapse videoga, kuid mõeldud filmimiseks liikumise pealt. Time-lapse’iga on võimalik filmida suurepäraseid kaadreid eeldusel, et kaamera ise on statsionaarne, aga kui seda teha liikumise pealt, tuleb video väga hüplik. Timewarp võimaldab filmida näiteks pikki autosõite, jalutuskäike rabas jm, teeb taustal stabiliseerimise maagiat ning muudab selle ilusaks sujuvaks videoks.

Superphoto kasutab kaamera sisseehitatud tarkust, et kasutaja saaks teha suurepäraseid fotosid ilma kaameraseadetesse liigselt sukeldumata (umbes nagu telefonikaamera “auto” režiim). PS. Kellele meeldib kaamerasätteid mudida, siis see võimalus ei ole ka kuskile kadunud.

 

GoPro rakendus

 

GoPro kaamerad ei ole ülipopulaarsed mitte ainult oma võimekate tehniliste näitajate poolest, vaid kogu neid ümbritseva süsteemi tõttu. Ei ole kasu suurepärasest kaamerast, kui selle kasutamine on keeruline või sisu kättesaamine tüütu. Kaamera ühendamine rakendusega on imelihtne ning võimaldab muu hulgas lisaks kaamera sisse- ja väljalülitamisele vahetada režiime, muuta kaamerasätteid ning alustada filmimist ja pildistamist. Kõik selleks, et kui oled kaamera juba paika pannud (kiivri külge, auto akna külge, puu otsa jne), siis ei ole filmimise alustamiseks vaja uuesti kaamera juurde minna. Kogu ülesvõetud sisu on varundatud rakenduses, kus selle saab imelihtsalt laadida arvutisse kasvõi juhtmevabalt. GoPro äpp on saadaval nii App Store’is kui ka Play poes.

 

Lisavarustus

 

Olenemata vingetest näitajatest, uudsetest funktsioonidest ning tark- ja riistvara maagilisest koostööst peitub GoPro-ga suurepäraste kaadrite filmimise tegelik saladus lisavarustuses. Erinevad kinnitused, rihmad, klambrid, statiivid ja paelad võimaldavad kaamera kinnitada sisuliselt kõige külge sealjuures kartmata, et kaamera ei püsi soovitud positsioonis või tuleb lahti ja kaob ära. Tänu suurele populaarsusele ekstreemsportlaste seas ei ole GoPro lisavarustuse turg kindlasti mitte väike.

 

 

Kokkuvõtteks

Kui sulle meeldib palju pildistada ja filmida ning leiad end olukordades, kus sa ei taha riskida oma kalli telefoni kaotamisega või kus lihtsalt käed-jalad on muude tegevustega hõivatud, siis GoPro on kindlasti kaamera, mille soetamist peaksid kaaluma.

ehk digitaavi sai oma hüüdnime täiesti juhuslikult. "Kuid see sobib mulle," on ta sellega nüüdseks juba harjunud. "Kõik digitehnoloogiaga seonduv peab olema lihtsasti arusaadav, mugav kasutada ning märkamatult minu igapäevaelusse sobituma," räägib Digitaavi. "Telefon, sülearvuti ning Google-kalender on minu igapäevased abimehed ja assistendid, milleta ma oma elu enam ette ei kujuta. Kohtumised, trennid, puhkused – kõik on kirjas kalendris, mis omakorda on kõikide seadmete vahel sünkroniseeritud." Digimaailmaga sai DIgitaavi põgusalt tuttavaks juba ligi 15 aastat tagasi kooli arvutitunnis oma esimest e-posti kontot luues. "Suurem huvi tekkis aga esimese nutitelefoniga, milleks oli HTC Wildfire, mis oma tehnilistelt näitajatelt kuigi võimekas telefon ei olnud, sest näiteks Instagram seal tööle ei hakanudki," meenutab Digitaavi, nägu muigel. Paljudele kõlab sõna “digi” Digitaavi sõnul hirmutava ning halvaendelisena. "Minu eesmärk on tuua inimesed, kes võib-olla seni selle maailmaga kokku puutunud ei ole, lähemale teenustele, tehnoloogiatele ning vidinatele, millest neile igapäevaelus kasu tõuseks." Digitaavi kirjutab uudiseid teemadel, mis talle endale huvi pakuvad. "Üritan seda teha keeles, mis on arusaadav kõigile."

Kommentaarid