GloobusEhkki Google erinevatest pakutavatest lahendustest on saanud palju rääkida, siis ei saa kuidagi jätta kõrvale Google Earth’i (Earth – planeet Maa). Mis asi see siis ikkagi on ja kuidas seda kasutada?

Ülevaade
Google EarthSisuliselt on tegemist kaardirakendusega. Erinevus tavaliste kaartidega on aga see, et kaardikeskkonda on kujutatud planeet Maana kosmoses. Ja sealt ülevalt on võimalik suurendada vaadet lausa inimesteni välja.

Lisaks satelliidi pealt pildistatud kaartidele on rakenduses ka palju muud huvitavat: vaatamisväärsused, autoteed, riigipiirid, pildid, 3D-hooned ja palju muud. Mänguhuvilised saavad ka lennusimulaatoriga lennata.

Kuna tegemist on Google tootega, siis on ka Google Earth tasuta allalaaditav rakendus. Küll aga ei ole mina kahjuks kohanud eesti keele paketti Google Earth’i jaoks.

Programm töötab põhimõttel, et mida Sina vaadata tahad, need kaardipildid sulle alla laetakse. Lihtne ja loogiline, ent nõuab ka parasjagu kiiret internetiühendust. Päris mobiiliinternetiga Google Earthi kasutada korralikult ei saagi. Kui kiirus seda isegi lubab, siis mahukaks (seega kulukaks) kipub ühendus ikkagi minema.

Kaardid
TallinnKaardid on sisuliselt satelliidilt tehtud pildid (ülesvõtted eesti kohta on aastast 2006), mis on üheks kokku liidetud ja siis sinna palju erinevat infot juurde lisatud. Näiteks on võimalik näha paljude huvitavate kohtade pilte, vaadata Big Ben’i (Londonis) kolmemõõtmelisena (see pole mõistagi ainuke 3D ehitis), otsida vaatamisväärsusi ja palju muud. Ei puudu ka teedevõrgustik. Tõsi küll, Eesti kohal on teedevõrgustik suhteliselt hõre.

Rakendust saab kasutada ka koos GPS-iga (kui see sul olemas juhtub olema), ent olgu see pigem tore lisavõimalus kui reaalselt kasutatav hüve. Seevastu võõral maal olles võib oluliseks osutada reisijuhiste andmine kahe punkti vahel. Ja seda oskab Google Earth küll soovitada, kas siis auto- või bussijuhile.

Virtuaalseks reisimiseks saab kasutada näiteks otsingut otse avaaknas, kuhu kirjutatud Fly to: (lenda). Põhimõtteliselt võib valida ükskõik millise sihtpaiga maailmas, probleeme kohanimedega ei tohiks tekkida ning Google Earth viib su kõige lühemat teed mööda soovitud kohale kaardil.

Lisad
Olenevalt mida keegi lisadeks peab, saab Google Earth’iga peale virtuaalse rändamise ka palju muud huvitavat teha. Eelnevalt mainitud lennusimulaator on kindlasti üks toredaid võimalusi maailma avastamiseks.

Šveitsi mäedSimulaatori puhul jääb üheks igavaks seigaks see, et kogu maastik on siiski tasapinnaline. On võimalik lisada küll 3D ehitised, ent eriti oluliselt huvitavamaks nad pilti ei muuda. Küll on aga huvitavam ja lausa lummav lennata näiteks Šveitsi mägedes, kus tõepoolest mägede vahel lennata saab.

GalaktikadTähehuvilistele pakub Google Earth ka taevavaatluse võimalusi. Ning ega selleks, et vaadata kaugete galaktikate hingematvalt ilusaid pilte, peagi nüüd just astronoom olema.

Google Earth pakub tunde huvitavat ja lõbusat ajaviidet. Kõige selles juures on võimalik ka ennast harida, lugedes erinevate kasutajate poolt lisatud linke. Infot on võimalik ka ise lisada ning siis oma sõprade-tuttavatega omavahel jagada.

Earth’i saab kasutada nii Windows’i, Mac’i kui ka Linux’i keskkonnas.
Meeldivaid rännakuid!
http://earth.google.com

Kirjutan väga erinevatel teemadel, peamiselt programmidest (nii arvutitele kui telefonidele), tarkvaramaailma uudistest ning internetiteenustest. Kõige olulisemaks pean kirjutamisel lihtsust ja ülevaatlikkust, et teksti oleks mõnus lugeda.

Kommentaarid