Google Chrome Rakendused ja Laiendused – mis need on ja kuidas neid kasutada?

#brauser #Chrome #internetilehitseja #laiendused

Google Chrome
Google Chrome

Google Chrome on meie seas olnud alates 2008 aasta lõpust. Selle ajaga on Chrome muutunud kõige populaarsemaks brauseriks arvutites – pea iga teine internetikasutaja loeb veebi Chrome’iga – ning selleks on ka omad põhjused. Üheks heaks põhjuseks on Chrome’i rakendused ja laiendused, mis teevad veebi kasutamise ja miks mitte ka töötamise või mängimise palju põnevamaks, lihtsamaks ja efektiivsemaks. Kuidas, sellest kohe lähemalt.

Chrome’i veebilehitsejast oleme ka varem Digitargas korduvalt rääkinud, artiklites:Uus Google Chrome 3.0 – mis seal uut?” ja “Internetilehitsejad Google Chrome ja Internet Explorer 8. Mis on neis uut?”.

Chrome’i rakendused

Google on suur erinevate rakenduste fänn ning tänu sellele on nad lisanud rakendused ka oma brauserisse. Õigupoolest on nende rakenduste näol tegemist täiesti eraldi loodud tarkvaraga, täpsemalt veebipõhiste programmidega, mida kasutatakse veebilehitsejas ja mis ei vaja oma tööks midagi rohkemat.

Google Apps
Google Rakendused

Veebipõhised rakendused said alguse 1995 aastal, kui Netscape’i nimeline veebibrauser tutvustas esimest korda selliste rakenduste aluseks olevat tehnoloogiat, JavaScript’i. Tookordsed rakendused suutsid vaid minimaalseid funktsioone täita, kuid antud tehnoloogiaid arendati pidevalt edasi, kuni 2011. aastal võeti kasutusele HTML5 programmeerimiskeel veebirakendustele. Antud vahendi abil on võimalik luua juba väga põhjalikke rakendusi ning Google Chrome’ile leiab tuhandeid selliseid miniprogramme.

Lisaks on veebiprogrammidel mitmeid eeliseid traditsiooniliste arvutiprogrammide ees, nagu näiteks väga kiire installeerimisaeg, need on igas arvutis kättesaadavad (peab vaid Chrome’i veebilehitseja olema), on alati uuendatud ning kui tarkvara peaks hanguma ehk kokku jooksma, tuleb taaskäivitada vaid antud veebilehitseja lehekülg.

Kõiki Google Chrome’ rakendusi ja ka laiendusi on võimalik alla laadida Google Chrome’i Veebipoest, mis asub aadressil http://chrome.google.com/webstore. Sealt võib leida kirju valiku erinevat veebitarkvara, mis on kategoriseeritud mitmetesse alamteemadesse, sealhulgas meelelahutus, mängud, tööriistad ja uudised. Nagu öeldud, valik on lai ning räägime erinevatest põnevatest rakendustest mõne järgmise Digitarga artikli raames.

Lisaks saad Chrome’i veebipoes ülevaate ka sinu enda brauserisse salvestatud rakendustest, laiendustest ja teemadest (Chrome’i kujundusmallid).

Chrome’i laiendused

Kui rakenduste ülesehitamisel on tihtipeale silmas peetud ka selle võimet teistes veebilehitsejates töötamiseks, siis laiendused põhinevad puhtalt Chrome’i kui veebibrauseri enda tarkvarakoodil. Nimelt on Google Chrome’i lähtekood kõigile vabalt kättesaadav ning tänu sellele leidub inimesi, kes soovivad kas enda tarbeks või mõnel muul põhjusel veebilehitsejale lisafunktsioone.

Chrome i veebipood   Laiendused

Üldiselt on Chrome’i kõige suuremaks plussiks kõikvõimalike lisade minimaalsus – värskelt salvestatud Chrome’i peamiseks funktsionaalsuseks ongi kiire veebi sirvimine, järjehoidjate ja allalaadimiste haldus ning sisuliselt ongi kõik (sünkroniseerimine välja arvata). Kuid teisalt võib erinevate pisikeste laienduste kasutamine anda selliseid lisavõimalusi, mis võivad veebi sirvimise kogemuse hoopis pea peale keerata.

Chrome’i laiendused jagunevad sarnaselt rakendustega erinevatesse kategooriatesse, mida on kokku 12. Suur hulk laiendusi on mõeldud erinevatele veebiehitajatele, kes saavad laienduste poolt pakutavate lisavõimaluste abi kasutades oluliselt oma tööd kiirendada ja lihtsustada.

Üldiselt on laienduste ülesanneteks näiteks veebileheküljele lisainfo toomine (aadressiotsingu laiendus – selekteerid aadressi ning sulle kuvatakse aadressi asukoht kaardil), erinevate teadete saatmine (nupureal kuvatakse teade uuest kirjast postkastis) või ka näiteks otseteede loomiseks muidu aeganõudvate asjade tegemiseks (näiteks RSS voo tuvastamine lehelt ning võimalus see otse oma voogudesse lisada).

Järgnevalt toome välja ka Digitarga lemmiklaiendused, mille kasutamist soovitame ka teistele.

Auto-translate

Nagu nimest võib aimata, aitab see laiendus valitud sõnad automaatselt tõlkida. Eks kipub ju meil kõigil ette tulema olukordi, kus mõnest sõna tähendusest võõrkeelses tekstis pole halli aimugi ning teinekord võib see loetu lugemisel ja mõistmisel suureks probleemiks osutuda.

auto translate

Auto-translate laiendus kasutab Google Translate’i andmebaasi, mis oma erinevate keelte ja sõnade hulgas on tagasihoidlikult öeldes suur, suudab teenus enamasti kõik sõnad ära tõlkida. Pärast laienduse installeerimist ei ole vaja teha muud, kui valida tekstist mõni sõna ning laiendus kuvab sulaselges eesti keeles antud sõnade tähendused.

Link laiendusele

 

Evernote Web Clipper

save imageEvernote on üks väga hea ülestähendamisi võimaldav tarkvara, mida saab kasutada kõigil enamlevinud platvormidel. Chrome’is annab Evernote võimaluse lisada terve lehekülg, selle osa või ka ainult lehekülje aadressi oma Evernote’i märkmetesse. See on eriti mugav, kui sinu põhiline info-allikas on internetis ning sealt pidevalt endale materjali salvestad.

Link laiendusele

 

Awesome Screenshot: Capture & Annotate

Teine veebilehekülgedelt info salvestamise viis on teha neist hetkepilt, teiste sõnadega ekraanisalvestis. Kui satud peale mõnele omapärasele hetkenähtusele veebis, on selline salvestusviis väga lihtne ja mugav kasutada. Nagu ka Evernote’i puhul, lisandub Chrome’i nupp salvestuse tegemiseks. Salvestuse tegemise valikud on selektiivne, ainult nähtava osa ja kogu veebilehekülje “pildistamine”. Tehtud ekraanisalvestusi võid salvestada nii online teenustesse kui ka arvutisse või jagada neid sotsiaalvõrgustikes.

Link laiendusele

 

Extension Manager

extension manager
Laienduste haldur

Taaskord on rakenduse nime vaadates enam kui selge, milleks see mõeldud on – laienduste haldur. Kui oled endale juba rohkem kui kümme laiendust lisanud, hakkab kõigi nende jälgimine ükshaaval liiga keeruliseks muutuma. Extension Manager annab hea ja lihtsa ülevaate kõigist sinu laiendustest, rakendustest ja ka teemadest (kujundused). Lisaks on saad neid sisse-välja lülitada, otse seadeteni jõuda või eemaldada.

Link laiendusele

 

Tegelikult jätkub häid laiendusi küll ning rohkemgi, ning katsume tulevikus Digitargas eriti mugavatest ja kasulikest laiendustest kindlasti juttu teha. Senikaua aga soovitan igaühel Chrome’i veebipoes natukene ringi vaadata ning huvitavaid rakendusi ja laiendusi ka ise järele proovida.

Kirjutan väga erinevatel teemadel, peamiselt programmidest (nii arvutitele kui telefonidele), tarkvaramaailma uudistest ning internetiteenustest. Kõige olulisemaks pean kirjutamisel lihtsust ja ülevaatlikkust, et teksti oleks mõnus lugeda.

Kommentaarid