Gmaili seaded, mis teevad elu lihtsamaks

#Gmail #kasulikud nipid
4 min lugemine

Peaaegu igal eestlasel on Gmaili konto. Enamik meist kasutab seda igapäevaselt. Kui piiluda natuke eesriide taha, siis leiab selle seadetest võimsaid ja kasulikke tööriistu, mida järele proovida ja kasutusele võtta.

 

Gmail on üks suuremaid ja populaarsemaid e-maili teenuseid, mis turul on ning sellel on põhjus. Siiski, mitmed selle parimad võimalused on peidetud seadete hämarasse rägastikku. Toome välja mõned olulisemad ja selle, kuidas nendeni jõuda.

 

Muuda aega, mille jooksul võtta saadetud kiri tagasi

Peale kirja saatmist ootab Gmail vaikimisi viis sekundit, enne kui kirja päriselt teele paneb. See annab võimaluse ehmatusega võpatada, sest manus jäi lisamata ning kiri tagasi kutsuda. Siiski, viis sekundit ei pruugi olla piisavalt pikk aeg, et veast aru saada. Et see aeg pikemaks muuta, ava Seaded > Kuva kõik seaded > Võta saatmine tagasi. Saad valida aja kuni 30 sekundit. See ei ole ka kuigi pikk aeg, kuid vahel on iga sekund kasuks. Kirjade saatmist on võimalik ka ajastada, nii saab valmis kirjutatud kirja muuta või saatmata jätta pikema aja jooksul.

 

Kinnita tegevused mobiilis

Lugedes või vastates kirjadele nutiseadmes, võib sõrm kogemata sattuda valesse kohta ja kustutada või saata e-kirja enne, kui see on lõpetatud. Õnneks on võimalik seadistada Gmaili äpp küsima kinnitust enne, kui teatuid toiminguid tehakse. Ava Gmaili äpis Settings > General settings > Action Confirmations. Leiad seaded, mis küsivad kinnitust enne kirjade kustutamist, arhiveerimist või saatmist. Aktiveeri need kinnitused, milliseid soovid ning Gmail hakkabki küsima üle, kas oled kirja saatmises ikka kindel.

 

Lugemata kirjade arv

Kui sa hoiad Gmaili vahekaarti terve päeva taustal lahti, siis on lihtne võimalus teada saada uue kirja saabumisest ilma, et peaks seda lehte avama. Ava Seaded > Kuva kõik seaded > Täpsemad. Leia “Lugemata kirjade ikoon” ja vali “Luba”. Seejärel ilmub Gmaili vahekaardile logo alla number, mis tähistab lugemata meilide hulka. Kui saabub uus e-kiri, ka see number uueneb. See on väga kasulik, et olla kursis saabuvate kirjadega, ilma et peaks Gmaili liiga tihti avama.

 

Märgi kirju mitme tärniga

Ilmselt oled juba kasutanud Gmaili võimalust märkida tärniga olulisi kirju, mida soovid hiljem uuesti leida, kuid kas teadsid, et Gmailis saab lisada ka rohkem, kui ühe tärni? Et need sisse lülitada, ava Seaded > Kuva kõik seaded > Tärnid. Siin saad sa näha valikuid teistest tärnidest ja ikoonidest, mida kasutusele võtta. Tiri need, mida soovid kasutada üles ehk ritta “Kasutuses”. Nüüdsest vajutades tärni ikoonile, ilmub tavapärane tärn, kuid vajutades uuesti, ilmuvad teised tärnid, mida valikusse lisasid.

 

Saada ja arhiveeri ühe klikiga

Enamasti pole vaja peale kirja saatmist seda vestlust uuesti näha enne, kui teine osapool midagi vastab. On võimalik teha nii, et peale kirja saatmist läheb see automaatselt arhiivi, säästes klikkimise vaevast. Selleks mine Seadetesse > Kuva kõik seaded > Üldine ja luba kuvada “Saada ja arhiveeri” nupp. Kui see on tehtud, siis “Saada” nupp saadab kirja ja üheaegselt arhiveerib selle, hoides postkasti puhtamana.

 

Muuda klaviatuuri otseteid

Gmaili otseteed aitavad võita aega, kuid neid saab ka muuta sobivamaks enda harjumuste ja tööstiiliga. Alustuseks ava Seaded > Kuva kõik seaded > Täpsemad ning luba “Kohandatud klaviatuuri otseteed”. Tuleb ka vajutada altpoolt “Salvesta muudatused” ja Gmaili leht värskendada ehk uuesti avada. Olles seda teinud, suundu tagasi Seadete lehele ja näed sinna ilmunud uut valikut “Klaviatuuri otseteed.”

 

Tee “Vasta kõigile” vaikimisi valikuks

Kõige ohtlikum asi, mida seadetes muuta, on teha “Vasta kõigile” vaikimisi valikuks. Vastates kirjale läheb see automaatselt kõigile, kes kirja ahelas on kaasas, kirjutab Wired. Endiselt jääb valik vastata ainult ühele isikule, kuid “Vasta kõigile” on eelistatud. Selle valiku saab aktiveerida avades Seaded > Üldine ning otsides üles “Vastamise vaikekäitumise” rea.

See tööriist võib olla väga kasulik, kui on tarvis igapäevaselt vastata rohkem, kui ühele inimesele, kuid sellega tuleks ka ettevaatlik olla, sest lihtsustab võimalust kogemata saata kiri kõigile, kes on ketis esindatud ning seeläbi valmistades piinlikkust endale ja häirides teisi. Nii et kirjeldatud funktsiooniga saab hoida kokku aega, kuid tuleb olla eriti tähelepanelik.

Hardi õppis Balti filmi- ja meediakoolis ning töötab vabakutselise režissöörina, aga tema argipäeva mahub nii kooli täienduseks kui kõrvale ka mitmeid hobisid. Reisimise ning filosofeerimise kõrval katsetab Hardi ka erisuguseid digitehnoloogilisi süsteeme, programme, portaale ja rakendusi, et selgitada välja need, millised aitavad oma elu kvaliteetsemalt korraldada.