Samsung Galaxy A5 välimuse pärast ei pea häbenema üheski seltskonnas. Foto: Samsung

Demokraatia üks alustalasid on valikuvõimalus. Sellest aspektist vaadatuna on Samsung kindlasti üks demokraatlikumaid telefonitootjaid terve seinatäie erinevate mudelitega. Samsung Galaxy A5 on Samsungi järjekordne katse pakkuda tarbijale n-ö kõrgema keskklassi telefoni.

Samsung Galaxy A5

  • 5,2’’ Super AMOLED ekraan
  • 16 Mpix kaamera
  • 1,9 GHz kaheksatuumaline protsessor
  • Android 6.0 operatsioonisüsteem
  • 3 GB põhimälu
  • 32 GB telefoni mälu
  • Kuni 256 GB mälukaardi lisamise võimalus
  • Veekindlus vastab standardile IP68 (kuni 1 m sügavusel max 30 min)
  • Hind: 429 €

Jajah, olemas on ka madalam keskklass, mida esindab Samsung Galaxy A3. Keskklassi telefonid on mõeldud inimestele, kes tahavad korralikku telefoni, kuid ei soovi ega vaja just tippklassi raudvara. Põhimõtteliselt püütakse siin pakkuda premium-klassi kasutuskogemust keskklassi hinna eest. Vähemalt minu arvates on Samsung oma ülesandega üpris keskpäraselt hakkama saanud. Aga vaatame lähemalt.

Välimus

Kõikidele meestele, kellel on kindel plaan endale Samsung Galaxy A5 soetada, soovitan kindlasti “musta taeva” ehk Black Sky värvitooni. Esimesel hetkel kätte võttes oli mul tunne, et tegu võiks vabalt olla Apple’i iPhone’ide legendaarse koostekvaliteediga. Klaas ja metall tekitavad meeldiva sümbioosi, mida on mõnus kätte võtta ja käes hoida. Telefon tundub igati tihke, kompaktne ning mõnusalt raske – “It’s the real thing”. Metallkest on kaetud lakiga, mis kahjuks telefoni libedaks muudab. Isegi terake liiga libedaks, mis põhjustas mulle ka kerge infarktieelse seisundi. Nimelt suutis see telefon mul taskust välja libiseda. Kuigi sealtsamast taskust on varem läbi käinud kõik Samsungi varasemad lipulaevad alates Galaxy S4-st, on kõik eelmised telefonid kenasti taskus püsinud. Õnneks lahkus telefon mu taskust perekonnale kuuluvas autos, mistõttu ma selle siiski kenasti üles leidsin. Oleks see toimunud aga näiteks elektrirongis, oleks kaotusvalu võinud olla kibe.

 

Paraku ei saanud ma musta mudelit pikalt kasutada ning pidin selle vahetama kuldse vastu. Kuigi nende mõlema koostekvaliteet on täiesti sama, jättis must mulle ikkagi toekama tunde. Nii et veel kord soovitan vähemalt meestele ikkagi musta korpust. Muuseas, kas te teate, kes või mis on “Virsikupilv” (Peach Sky)? Pole ime, kui ei tea, sest see on kolmas Galaxy A-seeria värvitoon – idamaiselt väljendusrikas igatahes. Üks, mis kindel, et Samsung Galaxy A5 välimuse pärast ei pea häbenema üheski seltskonnas. Kui välja arvata venemaised oligarhid või araabia naftašeigid.

Samsung Galaxy A5 välimuse pärast ei pea häbenema üheski seltskonnas.

Aku

Tundub, et Samsung on tublisti oma akudesse panustanud ning Galaxy A5 on hea näide. Võtsin telefoni hommikul laadimast ning õhtul kell seitse on akut järel veel 93%! Tõsi küll, enamiku päevasest kasutusest on enda peale võtnud minu iPhone 7 Plus, kuid inimene, kes oma telefonile väga vatti ei anna, võib seda ilmselt laadida vaid korra-paar nädalas. Et aku laeb üpris kiiresti, pole tegelikult telefoni ilmselt ööseks laadima vaja jätta, vaid piisab kui hoida laadijat autos või tööl ning laadida vaid konkreetse vajaduse tekkides (mitte nagu ma ise, kes truult oma telefoni igal öösel voodi kõrvale laadima paneb, isegi kui akut on veel järel üle poole).

Ekraan

Samsungi ekraanid on alati olnud kiitust väärt ning Galaxy A5 oma pole erand: Full-HD resolutsioon ning 424ppi kindlustavad suurepärase pildi iga ilmaga. Telefoni kaameraga tehtud pildid näevad sellel ekraanil välja märgatavalt paremad kui näiteks hiljem suurelt arvutiekraanilt vaadatuna. Võiks isegi öelda, et see 5,2-tolline ekraan paneb pildid särama.

Sõrmejäljelugeja

Kuigi sõrmejäljelugejat on proovitud korduvalt diskrediteerida, on tegu siiski kõige mugavama ja kindlama turvalisusmeetmega, mida telefonide juures kasutada. Ehk on mõne keeruka algoritmi poolt loodavad paroolid turvalisemad, kuid nende pidev sisestamine pole kindlasti eriti mugav. Paistab, et Samsung kasutab kahte sorti sõrmejäljelugejaid. Kui nende S-seeria ehk lipulaevade sõrmejäljesensoriga pole mul vähemalt viimase kahe mudeli puhul probleeme olnud, siis A-seeria puhul tunduvad kasutusel olevat mingid teise sordi sensorid. Selle kasutamine on täielik frustratsioon. Vahel avaneb ekraanilukk sõrmejälje peale, vahel jälle ei avane. Aaarrgghhh!

Võib-olla ongi mingi spetsiifiline asend, mis alati ekraaniluku avab, kuid vähemalt selle nädala jooksul, mil ma telefoni näppisin, ma seda üles ei leidnud. Ning ega ma pooldagi seda, et sõrmejäljelugeja jaoks peaks näpp mingis erilises asendis olema. Ilmselt on mind Apple’i sõrmejäljesensorid ära hellitanud, sest alates iPhone 5S-st ehk nende esimesest sõrmejäljetuvastusega mudelist pole nendega vähimatki probleemi olnud. Võib-olla mul muidugi ei vedanud konkreetse mudeliga, kuid inimesele, kes eeldab telefonilt korralikku sõrmejäljelugejat, soovitan ma enne Galaxy A5 ostmist kindlasti hoolikalt järele mõelda ning võimaluse korral sõrmejäljelugeja üle proovida.

Kaamera

Kaamera mängib nüüdisaegsete telefonide juures üha olulisemat rolli ning Samsung pole A5 puhul kokku hoidnud – nii telefoni esi- kui ka tagakaameral on võrdsed 16 MP resolutsioon ning f/1,9 objektiiv ja see peaks olema igati kõva sõna keskklassi telefoni kohta. Vähemalt teoorias näevad need numbrid välja igati veenvad. Praktikas aga on tulemused kõikuva kvaliteediga. Eriti rahulolematu olin ma ekraanil oleva “endlikaameraga”, mille pildid eriti teravuse ja detailsusega ei hiilanud. Tegelikult ei õnnestunudki mul selle kaameraga kuigi edukalt suures plaanis inimesi jäädvustada ning tulemused jäid üllatavalt lamedaks ja kahemõõtmeliseks.

Hoopis teine lugu oli maastikupiltidega, mis kõik olid meeldivalt teravad ja detailsed. Isegi õhtuhämaruses tehtud pildid. Üldiselt tundus mulle, et õues meeldiski Galaxy A5 kaamerale märgatavalt enam, olgu siis tegu päeva või ööga. Mõned pimedas tehtud pildid üllatasid oma kvaliteediga. Kokkuvõttes on selle telefoni kaamerad veidi nagu selle sõrmejäljesensorgi – vahel on tulemus hea, vahel aga üpris nutune.

Veekindlus  

Kuigi Samsungi enda sõnul peab Galaxy A5 kuni pooleteist meetri sügavusel vee all vastu kuni pool tundi, ma oma testitelefoni proovile ei pannud, vaid usaldan siin täiesti Samsungi – usaldage teiegi.

Kasutamine

Põhiline märksõna, mis mul tagantjärele seostub Samsung Galaxy A5 kasutamisega, on ettevaatlikkus. Tänu oma üpris libedale korpusele ning suhteliselt soolasele hinnale pidin ma iga kord telefoni kätte võttes ilmutama ülimat tähelepanu, et kallis aparaat näppude vahelt välja ei libiseks. Eriti veel õues, kus näpud kippusid külmast kohmetuma. Juhul kui ma oleks ise sunnitud seda telefoni iga päev kasutama, soetaksin sellele kindlasti mittelibiseva ümbrise.

Üldine kasutuskogemus oli igavalt üllatusvaba: kõik töötas nagu pidi. Telefoni kaheksatuumaline protsessor jooksutas rakendusi sujuvalt nagu siidi. Vähemalt esialgu ei olnud mingeid lääge või ebamugavaid viivitusi. Võiks isegi öelda, et ma ilmselt ei suudaks eristada A-seeria kasutuskogemust S-seeria, see tähendab tippklassi telefoni omast.

Telefoni kaheksatuumaline protsessor jooksutas rakendusi sujuvalt nagu siidi.

Meeldivamaks muutsid kasutuskogemust mitmed meeldivad pisiasjad nagu always on info ehk ka unerežiimil on ekraanil nähtavad kellaaeg ning teavitused meilidest, kõnedest jms. Teiseks valmistas mulle silmarõõmu sinise valguse filter, mis muutis ekraani kasutamise meeldivalt rahustavaks eriti õhtuhämaruses. Teatavasti peaks see mõjuma positiivselt ka kasutaja ööunele.

Kolmandaks rõõmustas mind see, et Samsung on lõppude lõpuks oma telefonihelinatele ja -helidele euroopalikumat kõla lisanud. Põhimõtteliselt leiab juba ka telefoniga kaasasolevate helindite seast selliseid, mille pärast kultuurses seltskonnas piinlikkust ei pea tundma. Loodetavasi pole see omane vaid Samsungi kõrgema ja keskklassi telefonidele.

Kokkuvõtteks

Suures osas mulle väga meeldib Samsungi lähenemine, et korraliku telefoni eest ei pea enam n-ö täis- ehk tipphinda maksma. Paraku on hind selle telefoni puhul nii tugevus kui ka nõrkus. Sama hinna eest saab huviline kätte juba eelmise põlvkonna Samsungi kasutatud tippmudeli ning võimaluse korral eelistaksin mina isiklikult pigem seda. Eeskätt just Galaxy A5 nõrgavõitu sõrmejäljelugeja ja kaamera tõttu. Samas aga suurem osa progressiivsest inimkonnast ei soovi endale osta 400 euro eest kasutatud telefoni, vaid eelistab uut ja ilusat ning just selliste inimeste jaoks saabubki Samsung Galaxy A5 nagu prints valgel hobusel – ilus, võimekas ja säästlik. Ning olgem ausad, eks enamuse jaoks meie seast on ka Samsungi pakutav n-ö “keskklass” täiesti piisav. Võib-olla koguni mulle endale. Kui ainult veel sellele õige pisut parema sõrmejäljelugeja ning kaamera saaks.

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."

Kommentaarid