Fujitsu LifeBook – kerge ja kompaktne tööarvuti

#fujitsu #sülearvuti
5 min lugemine

Fujitsu sülearvutid olid kümmekond aastat tagasi meie mail üsna tuntud ja levinud. Ühel või teisel põhjusel on seejärel aga toimunud vaikne turult kadumine ja Fujitsu koha on üle võtnud sellised tootjad nagu HP, Dell ja Lenovo.

 

See ei tähenda aga seda, et ettevõte oleks kusagile kadunud ja oma uksed kinni pannud. Tegelikkuses toimetatakse ikka edasi ning üle pika aja on üks masinatest taas ka müügile jõudnud. Selleks seadmeks on LifeBook U9310, mis hoolimata küllaltki mõistlikust hinnast on väga kerge ja stiilne, kuid seejuures võimas sülearvuti. Lisaks pakub see omasugustega võrreldes haruldaselt palju liideseid ning sõrmejäljelugeja asemel vaid Fujile omast PalmSecure veenimustri lugejat.

 

Disain ja korpus

 

U9310 korpus on väga silmapaistvat punast värvi. See võib meeldida või mitte, kuid tagasihoidlikkuses seda küll süüdistada ei saa. Õnneks aga on korpuse materjal valitud selline, et see oleks mitte läikiv, vaid matt. Lisaks on see veel pealt kergelt krobeline, mis tähendab, et selle arvuti külge ei hakka ükski sõrmejälg.

Tehnoloogiliselt on korpus valmistatud magneesiumsulamist, mis tagab erakordse vastupidavuse (Military Standard MIL-STD-810H) ning väga kerge kaalu. Kõigest 916 grammiga on arvuti päriselt ka kerge. Kõik see kokku mõjub konkurentidest piisavalt eristuvana ning üldmulje on meeldiv ja õhuline.

 

Ekraan ja klaviatuur

 

Sarnaselt konkurentidele, on ka Fujitsu ekraan mati pinnaga, Full HD resolutsioonis ning selle ülaossa on omale koha leidnud veebikaamera. Võiks öelda, et üle keskmise hea on pildi vaatenurk ja heledustugevus. Samas aga ei ole tegemist puuteekraaniga ning tänu nii-öelda traditsioonilisele lahendusele on nii ülal kui all ekraani ümbritsemas küllaltki soliidsed servad. Külgedel on need tõsi küll palju-palju kitsamad.

Kuigi klaviatuur on justkui lihtsalt nuppude kogum, mängib selle ehitus arvuti igapäevasel kasutusel päris suurt rolli. Fujitsu puhul on klahvide käik päris madal, kuid seevastu konkreetne ja trükkimine kokkuvõttes mugav. Õnneks on nupud ka vaiksed ning taustvalgustusega ja väga meeldiva ilminguna omavad kõiki meile tuttavaid täpitähti, nagu Ü, Õ, Ö ja Ä.

 

Turvalisus ja privaatsus

 

Hoolimata küllaltki väiksest korpusest on LifeBooki sisse mahutatud ID-kaardi lugeja. Lisaks veel veebikaamera, mis pakub ägeda lisana võimalust näotuvastuse abil arvutisse sisse logida ning omab turvalisuse suurendamiseks ka füüsilist katet. Huvitav lisa on ka lähedusandur, mis aktiveerimisel lukustab arvuti automaatselt, kui kasutaja on selle juurest lahkunud.

Veel tuleb turvalisuse poole pealt Fujitsu puhul rääkida PalmSecure nimelisest tehnoloogiast. See asendab sõrmejälge ja on väidetavalt kordades turvalisem. Tehniliselt toimib see nii, et sensor loeb kasutaja peopesa veene, tuvastab nende mustri ja kui see klapib varasemalt salvestatuga, avab arvuti. Reaalses elus tähendab see seda, et puuteplaadi kõrval on traditsioonilisest sõrmejäljelugejast pisut suurem pind, mille kohal tuleb kätt hoida. Seega ei pea lugejat isegi puudutama. Kasutamine nõuab aga pisut harjumist. Kui sõrmejäljelugeja on küllaltki pisike, nii et sõrme ei saa väga mööda asetada, siis PalmSecure ala on suurem ja kuna kätt peab hoidma õhus, kipub lugemine aega võtma. Õnneks annab arvuti küll teada kuhu suunas peopesa nihutama peaks ning ajaga saab õige „koht“  ka endal selgemaks. Seega on tegemist kokkuvõttes päris huvitava lahendusega ning tõenäoliselt on see ka turvaline, kuid kiire ja intuitiivne kasutamine nõuab pisut aega.

 

Tehnika

 

Tehnika poole pealt on arvuti varustatud uue põlve i5-10210U protsessoriga, omab 8GB mälu ja 256GB suurust kiiret SSD ketast. Graafikakaardiks on aga integreeritud Inteli UHD. See tähendab tavapärase kontoritöö jaoks täiesti piisavat hulka võimsust ja töökiirust. Tarkvarana on kasutusel ärikliendile sobilik Windows 10 Pro.

Päris hea on aga aku, mis kestab, sõltuvalt küll kasutuse intensiivsusest, vabalt terve tööpäeva ja törtsuke kauemgi. Pisut imeliku ilminguna on komplektis olev laadija isesuguse ümara otsaga aga kuna toetatud on ka laadimine läbi usb-c, pole sellest väga hullu. Ja tegelikult on ka näiteks osadel HP arvutitel veel selline „oma“ laadija karbis.

Veel üks väga positiivne ilming on rohkete liideste olemasolu. Nimelt on olemas kaks tavalist ehk USB 3.1 pesa, kaks uuemat ehk USb-C pesa, HDMI, kõrvaklappide väljund ja isegi RJ-45 ehk võrgukaabli ühenduspistik. See viimane tuleb küll erilise mehhanismiga lahti klappida, sest vastasel juhul ei mahuks see korpusesse ära. Kui neile lisada juba nimetatud ID-kaardi ja ka mälukaardi lugejad, ongi kokkuvõttes pea kõik tänasel päeval kasutatavad liidesed olemas. Ah jaa –  4G on ka olemas.

 

Kokkuvõtteks

 

LifeBook on kokkuvõttes arvuti tööinimesele, kes on palju liikvel. See on kerge, isegi väga kerge. See on tugev ja talub pisut karmimat kohtlemist ning on eeldatavasti vastupidav kulumisele. Sellel on palju liideseid ja piisavalt arvutusvõimsust ning kõige selle juures ka üsna mõistlik hind. Lisaks veel eestikeelne klaviatuur. Võib-olla ei pruugi kõikidele sobida hetkel müügis olev punane värv ning kübekese võiks ehk kiirem olla ka PalmSecure aga muidu on üldpildis tegemist üllatavalt korraliku masinaga.

Tutvun toodetega
Lugesid loo läbi, võta nüüd hetk ja sirvi seotud tooteid või pane kinni ja naudi surfamist edasi