Allikas: Shutterstock.com

Turvaküsimus on alati teema. Mõnda kasutajat häirib rohkem fakt, et veebilehed jälgivad meie kasutust ja selle info põhjal näidatakse reklaami, mis meile võiks sobida. Ideel on ka positiivseid külgi. Parem on näha reklaami, millest tõesti võiks meile kasu olla, kui täiesti suvaliselt sihitud tootetutvustust. Siiski ei või kunagi kindel olla, kelle kätesse andmed satuvad. Elame küberrünnakute ajastul. Juba teadmine, et keegi meie tegemiste järele luurab, isegi kui mitte halva pärast, võib olla ebameeldiv.

Kuidas siis surfata netis nii, et jälgi ei jääks?

 

Google Chrome’il on pealtnäha salajane Incognito akna avamise võimalus, kuid see peidab otsinguajalugu vaid teiste seadme kasutajate silmade eest, teenusepakkujad saavad oma osa endiselt kätte. Toimiva lahenduse on välja töötanud tuntud brauserilooja Mozilla oma Firefox Focusega, mille eesmärgiks on anda kasutajatele kontroll nende netis veedetud tegevuste näitamise või varjamise üle. Äpp toodi välja iPhone’ile ja iPadile eelmise aasta lõpus ja see sai kiiresti populaarseks ja hinnatuks. Nüüd on Focus saadaval ka Androidiga seadmetele.

 

Screenshot_20170705-142155

Mida Firefox Focus täpsemalt teeb?

 

See toimib justkui täiesti tavaline brauser. Küll aga on blokeeritud kasutuse jälgimine. Veebilehed ei salvesta sinu valikuid. Pärast surfamise lõpetamist saad ühe nupuvajutusega kustutada lehitsemise jäljed ja nn küpsised. Ega näiteks küpsised mingid ohtlikud asjad polegi. Need on tekstifailid, mida saad ka ise vaadata, seal on info selle kohta, kuidas oled netis käinud, millised seaded sobivad sinu arvutiga ja palju muud kasulikku. Ilma küpsisteta poleks netipoodlemine praegusel kujul võimalik. Lisaks võib osa lehti avaneda katkiselt. Sellisel juhul on võimalik blokeerimine konkreetsel lehel välja lülitada.

Küpsiste miinuseks peavad paljud inimesed ebameeldivat asjaolu, et see on justkui salajane toimetamine nende arvutis. Vaikimisi salvestatakse faile nende kasutuse kohta. Äkki keegi kasutab seda kurjasti? Focus pakub selles osas meelerahu. Samuti ei salvestu Focuse kasutamisel paroolid ega kasutajanimed. Miinusena peab need iga kord uuesti sisestama. Kui muidu töötab Focus peaaegu täisväärtusliku brauserina, siis peab arvestama, et ka järjehoidjaid ei saa kasutada, see oleks juba jälg kasutamisest. Mugavusest loobumine on turvalisuse hind. Igaüks saab valiku ise langetada.

 

Screenshot_20170705-142354

 

Focuse läbimõeldud turvalisusest räägib ka asjaolu, et kui üritasin teha oma kasutamise ajal ekraanitõmmist, siis see polnud lubatud. Selle võimaluse saab seadistustes küll tekitada. Äpi lihtne ja selge väljanägemine on kutsuv. Blokeerides saitidepoolse info kogumise, peaks kuluma vähem andmevahetust ja seega lehed avanema kiiremini.

 

ehk Digimon usub, et digitehnoloogia on vahend nagu pintsel, mis ei tee iseenesest targemaks või lollimaks, aga läbi mille on võimalik palju ära teha. "Cool oleks, kui kõik on võrgus, aga samas jääks võimalus ennast lahti ühendada." Tema peamisteks töövahenditeks on Open Office, e-mail ning muidugi klaviatuur. Digimoni digitaalsed väljakutsed algasid Tamagotchi Eestisse jõudmisega, usub ta ise. "Tulevik on digi ja tarkus ning arukas tegutsemine on igal ajal kasuks," rõhutab ta.

Kommentaarid