Allikas: shutterstock.com

Filmid, seriaalid, lastesaated internetimahtu kulutamata

#andmemaht #minu.tv #mobiilne elu

Kunagi Indias reisides ostsin kohaliku SIM-kaardi, mida aktiveerides selgus, et Facebook Messenger on tasuta ja ei kuluta ostetud andmemahtu. Seega ei pidanudki maailma kõige populaarsema suhtluskanali kasutamiseks kaardile andmemahtu laadima. Teisel firmal oli tasuta Whatsapp ja Twitter, kolmandal Wikipedia. Alguses tundus see kõik uskumatu, sest Eestis oleme küll internetiga juba tükk aega sina peal, kuid sellist asja siinmail veel näinud polnud.

 

Kirjeldatud nähtuse nimi on Zero rating. See on tegelikult üsna uus ka mujal maailmas. Tehniliselt tähendab see, et teenusepakkuja saab info, kui palju andmeid kasutaja ja näiteks Youtube’i vahel liigub. Need andmed loetakse kõik kokku ja kui maht saab täis, siis rohkem mobiilset internetti kasutada ei saa. Teenusepakkujal on aga ka võimalus teatud IP-aadresside vahelisi n-ö andmeliikumisi mitte lugeda. Selline “maja kulul” mobiilne internet ongi zero rating.

Esimesena Eestis on sarnase lahendusega välja tulnud Telia, kes annab Mobiilse Elu paketi kasutajatele andmesidemahuga vähemalt 16 GB võimaluse vaadata MINU.TV sisu kasvõi lõputult või senikaua, kui päike pilve tagant välja tuleb ja tekib soov midagi muud teha. Igatahes andmeside piirang ette ei tule. Videote, saadete ja filmide striimimine kulutab keskmisest rohkem andmemahtu ja seega on hea teada, et sinu valitud paketi internetimaht ei kulu. Nii saad vaadata näiteks lemmikseriaali igal hommikul bussiga tööle sõites või puhkuse ajal mere ääres, kartmata, et igakuine piirang ligipääsu kogu internetile piiraks. Andmesidet saab muidugi juurde osta, kuid sellega kaasneb lisakulu.

Teistelt teleoperaatoritelt veel sarnastest pakkumistest kuulda pole. Tulevikus võib aga zero rating, mille kohta veel head eestikeelset sõna (nullkulu?) pole, saada oluliseks argumendiks teenusepakkuja valikul. Kes liikuva pildi vaatamist hindab, olgu selleks siis filmid, sarjad või lastesaated, leiab juba praegu põhjuse liituda sobiva Mobiilse Elu paketiga.

 

 

 

 

ehk Digimon usub, et digitehnoloogia on vahend nagu pintsel, mis ei tee iseenesest targemaks või lollimaks, aga läbi mille on võimalik palju ära teha. "Cool oleks, kui kõik on võrgus, aga samas jääks võimalus ennast lahti ühendada." Tema peamisteks töövahenditeks on Open Office, e-mail ning muidugi klaviatuur. Digimoni digitaalsed väljakutsed algasid Tamagotchi Eestisse jõudmisega, usub ta ise. "Tulevik on digi ja tarkus ning arukas tegutsemine on igal ajal kasuks," rõhutab ta.

Kommentaarid