Jätkates Digitarga kasutamist oled teadlik küpsiste kasutamisest.
Telia kinkis Eestile 100-nda juubeli puhul rakenduse. Foto: Sven Zacek

EV100 juubelirakendus – nutikas kingitus aktiivsele Vabariigile

#EV100 #kasulikud rakendused #veebirakendus

Ehkki ajalugu on näinud ka tuhandeaastaseid impeeriume tolmu vajumas, on esimese 100 aasta juubel meie väikesele Eestile ülitähtis. Võib-olla koguni kõige tähtsam sündmus alates oma vabariigi väljakuulutamisest.

Seepärast on ka mõistetav, kui me kodumaa tahab seda sündmust tähistada terve aasta jooksul, mitte vaid ühel õhtul pika laua taga vennaihu ja tuhvleid, sülti ning kartulisalatit naha vahele toppides. Seda enam, et ka meie menüü on selle 100 aasta jooksul muutunud märksa moodsamaks ja vaheldusrikkamaks.

Eesti on taasiseseisvumisest alates püüdnud ennast maailmale teadvustada kui väikest, aga selle eest väga nutikat. Nii ka tänapäeval. Seega on Telia EV100 juubelirakendus just sobiv kingitus käesoleva nutibuumi tipus. Ehkki tavaliselt kingitud hobuse suhu ei vaadata, proovime kingisaaja asemel (või osana kingisaajast) seda allpool võimalikult erapooletult teha.

Mida siis peidab endas kõnealune rakendus?

Iga sünnipäeva puhul on oluline kava, et külalised teaksid, mida teha, millal ja kuhu minna. Et juubel on planeeritud mastaapsemalt kui ükski teine üritus meie väikeses vabariigis, siis on väga oluline, et kõik info toimuva kohta jõuaks kenasti kokku ühte asukohta. See peaks olema selle rakenduse üks põhilisi funktsioone ning sellega saab EV100 hästi hakkama. Kajastatud on kõik Eestimaal ja isegi piiri taga toimuvad aastapäevale pühendatud üritused. Sündmuste kirjeldused on pikad ja igati põhjalikud, kuupäevalises järjestuses. Viimane tähendab küll seda, et endale pikema aja peale kava koostades tuleb ette võtta tüütuvõitu lappamine. Ehk oleks abiks olnud, kui oleks võimalik ka n-ö kalendrivaade? Lisaks äramärkimisele ja enda kavale lisamisele võib väljavalitud sündmusi ka Facebookis jagada, et endale üritustel osalemiseks kaaslasi leida. Rakenduse võib seadistada ka kasutajale meelde tuletama toimuma hakkavaid üritusi, mis on igati kiiduväärt meie tempoka ja tiheda elurütmi juures.

Untitled
Ekraanitõmmis EV100 kodulehelt

Uudiste rubriik on samuti põhjalik ja sisukas. Uudised ise on aga paraku esitatud pressiteate vormis ning ilma igasuguste illustreerivate fotode või piltideta, mis lisaks toimuvale pisut inimlikumat dimensiooni. Illustreeriva materjali puudumine on omane kogu rakendusele, milleks on ilmselt erinevaid objektiivseid põhjuseid, alates rakenduse mahu kontrolli all hoidmisest ja lõpetades piisava fotomaterjali hankimise keerukusega. Samas aga on tegu ju põhimõtteliselt inforakendusega ning emotsioonid ongi siin äkki kohatud? Kaine ja kaalutlev, moodsalt minimalistlik on kogu rakenduse visuaalne stiil. Või põhjamaiselt karge. Kujundajad on igatahes teinud tublit tööd.

Tegelikult me aga emotsioonidest sellise tähtsa sündmuse puhul mööda ei pääse. Rakenduse kaudu saab iga kasutaja näidata oma armastust Eesti vastu. Iga kasutaja saab lisada oma asukohta rakenduse kaardil väikese (kuid anonüümse) südamekese. 17. aprilliks oli neid südamekesi kaardil juba nii et mustab. Väga südantsoojendav oli eestlaste südameid näha kõikjal üle maailma, ka keset ookeane ning isegi Arktikas ja Antarktikas. Veelgi toredam, kui neid südameid oleks saanud kuidagi siduda näiteks kasutaja Facebooki kontoga vms, mis oleks asetanud anonüümsete piktogrammide taha konkreetsed elavad inimesed.

Vajuta Telia EV100 veebikaardile ja näidata ka sina, et hoiad Eestit oma südames!

Väga meeldiv oli, et rakenduse tegemisel ei ole unustatud ka Eesti venekeelseid ja inglise keelt valdavaid elanikke. Inglise keel võimaldab toimuvat tutvustada ka võõrkeelsetele tuttavatele.

Ehkki juubelirakenduse juures konkreetseid puuduseid esile tuua ei oskakski, tekkis mul seda kasutades mõningaid mõtteid, mida oleks ehk ise rakenduses näha tahtnud.

  • Esiteks muidugi kalendrivaade, mis muudaks sündmuste valiku pisut mugavamaks ning ülevaatlikumaks. Kalendrirakendusse võiks igale päevale lisada mõne eesti kirjaniku, teadlase või avaliku elu tegelase tarkuse- või mõttetera.
  • Lisaks südametele võiks rakenduse kaardil olla ka üritused; need võiks kuidagi integreerida Google Mapsi või mõne muu kaardirakendusega, et võimalikult mugavalt üritusteni tee leida.
  • Tasulised üritused, nagu näiteks teatrietendused, võiks aga olla integreeritud Piletilevi vms rakendusega, mis võimaldaks mugavalt etendusele pileteid soetada.
  • Viimase ja kõige olulisemana tahaks rakenduses näha veel külalisteraamatu osa, kuhu kõik soovijad võiksid lisada oma õnnesoovid, fotod vms, mida nad Eesti Vabariigi õnnitlemisel asjakohaseks peavad. See lisaks rakendusele rohkem interaktiivsust. Aktiivset osalemist, mida ju iga korralik vabariik oma tublidelt kodanikelt ootab.

EV100 rakendus on allalaaditav Google Play ja Apple’i rakenduste poest.

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."

Kommentaarid