Olen Samsungi Galaxy S-seeria nutifone arvustanud alates S4 mudelist ning etteruttavalt võin öelda, et iga kord on mind arvustusperioodi lõpus tabanud üks ja sama emotsioon – kerge pettumus. See aeg on nüüd läbi.

Tehnilised andmed

Galaxy S8

  • 5,8-tolline AMOLED ekraan
  • 64 GB sisemälu
  • 12 Mpix kaamera
  • Aku mahutavus 3000 mAh

Galaxy S8+

  • 6,2-tolline AMOLED ekraan
  • 64 GB sisemälu
  • 12 Mpix kaamera
  • Aku mahutavus 3500 mAh

Samsung Galaxy S8 Plus on esimene Samsungi nutitelefon, mida ma peale Note 1 omamist endale sooviksin. Tõsi küll, mitte minu iPhone 7 Plus asemel, vaid sellele lisaks. Hoolimata sellest, et minu kokkupuude Samsungi nutifonide uue lipulaevaga jäi üpris üürikeseks, vaid ühe nädalalõpu pikkuseks, püüan allpool oma arvamust põhjendada.

Välimus

Ehkki minu kätte sattunud läikivmust Samsung Galaxy S8 meenutab kahtlaselt palju jet black värvitoonis iPhone 7 Plusi, on see vaieldamatult üks seksikama välimusega telefone, mis minu käest läbi on käinud. Saleda, läikiva ja tihkena on ta kompaktsem kui näiteks iPhone 7 Plus, kuigi viimase ekraan on ometi S8 omast 0,7 tolli väiksem. Telefoni servad on meeldivalt ümarad, mis muudab S8 käeshoidmise mugavaks. Vähemalt märgatavalt mugavamaks, kui oli hoida Samsungi Edge-seeria telefone.

Foto: Samsung
Foto: Samsung

Ekraan

6,2-tolline Infinity-ekraan on kindlasti üks hiiglaslikumaid, kuid reaalses elus jätab see vähemalt oma suuruse poolest märksa tagasihoidlikuma mulje tänu oma kumeratele servadele: ehk servades asuval ekraanipinnal praktilist kasutust ei ole. Küll aga jätab telefon tänu nendele servadele lihtsalt võrratu visuaalse mulje ning mingil juhul ei jää ekraanipinda napiks isegi võrreldes teiste nuhvlitega. Küll aga võib esialgu tunduda õige pisut harjumatu kinoformaadis ekraanisuhe 18,5:9, mida on ainsana kasutanud LG oma G6 mudeli puhul. Viimast teatavasti Eesti turul ei müüda.

Tänu oma värvierksusele ja eredusele võib ekraani puhul julgesti kasutada epiteeti “särav”.

Foto: Samsung
Foto: Samsung

Kaamera

Samsungi telefonide säravad ekraanid on minu jaoks otseselt seotud nende telefonide kaameratega. Nimelt näevad telefonikaameraga  tehtud pildid telefoniekraanil välja lihtsalt suurepärased – erksad, kuid loomulikud, detailsed ning sügavad. Nii on see olnud juba esimestest mudelitest peale, mida ma arvustanud olen. Ning kõigi nende mudelitega on olnud sama probleem: sikutades fotod arvutisse ning avades need suurelt ekraanilt (1920 x 1200), muutuvad pildid tuhmiks ja lamedaks, kaotades kogu oma sära. Nii tundubki mulle, et Samsungi telefonikaamerate algoritmid ongi loodud just mobiilseid seadmeid silmas pidades. Telefonilt telefonile või midagi sarnast. Ning ehk polegi see vale, kui arvestada globaalseid trende, et lauaarvutite müük aasta-aastalt väheneb just mobiilsete seadmete kasuks. Ehk siis keskmisel inimesel pole enam internetimõnudele ligipääsemiseks vaja arvutit, vaid piisab ka telefonist.

Pildistamisprotsess telefoniga on igatahes mõnus. Seadeid on piisavalt palju ka nõudlikule kasutajale, kuid samas on enamik keerulisemaid ja ehk segavamaid sätteid tavakasutaja eest piisavalt varjul. Tavaliselt püüangi ennast telefoni arvustamisel asetada just tavakasutaja rolli, et vastata võimalikult laia kasutajagrupi vajadustele või tekkivatele küsimustele.

Samsung S8 lühikese, kuid meeleoluka testperioodi vältel kujunes minu jaoks kaamera lemmikrežiimiks valikuline fookus, mis pisut meenutab mulle iPhone’i kaamera portreerežiimi. Seda seetõttu, et valikuline fookus kippus töötama eeskätt inimeste puhul ning töötas kokku umbes 70% juhtudest, kui seda kasutasin. Lisaks fookustamiseks valitud objektile jagus tihti teravust ka seda ümbritsevale keskkonnale, mis pildil paraku kuigi head muljet ei jäta.

Kuigi tänu valgusjõulisele f/1,7 objektiivile “näeb” Samsung S8 Plus kaamera hämaras paremini kui näiteks iPhone 7 Plusi oma, on hämarapiltide õnnestumisprotsent ka kusagil 70 juures. Ning mõistagi on ka siin tulemus telefoniekraanil märgatavalt parem kui arvutist vaadates.

Ometi olen üsna kindel, et pisut pikema harjumisperioodi puhul oleks ka tehtavate piltide kvaliteet kindlasti paranenud.

Bixby

Üheks suuremaks uuenduseks Samsung S8 ja S8 Plusi puhul on kindlasti virtuaalassistent/AI (artificial intelligence) Bixby. Kahjuks jäi minu töösuhe selle inglisepärase nimega härrasmehega (?) liiga üürikeseks, et me lähemalt üksteist tundma oleksime õppinud. Eeskätt just Bixby oleks pidanud minu käitumisega pisut enam tutvuma, et temast ka mingit kasu oleks olnud. Ometi on Samsung pidanud Bixbyt uute telefonide juures sedavõrd oluliseks, et on mõlemad värsked mudelid varustanud spetsiaalse füüsilise nupuga Bixby “ülesäratamiseks”. Paraku kippus see nupp kasutamisel minu näpu alla hoopis ebasobivatel hetkedel, näiteks siis, kui soovisin pildistada või helitugevust reguleerida. Seda enam, et Bixby-nupp asub otse helireguleerimisnupu külje all.

Foto: Samsung
Foto: Samsung

Eraldi Bixby-režiim on antud ka kaamerale, kuid hoolimata pingutustest ei õnnestunud mul seda efektiivselt tööle saada. Väidetavalt saab Bixby aru, mida pildistatakse ning pakub sinna juurde adekvaatset informatsiooni. Hoolimata korduvatest katsetest leida näiteks veinipudeli pildistamisel Bixby abiga veiniarvustusi, toidusoovitusi jms, see mul korda ei läinud. Ainult korra, kui pildistasin KIA Sportage’i uut mudelit, pakkus Bixby mulle massiliselt erinevaid autopilte, kuid et need olid varustatud jaapanikeelsete kirjadega, jäi mulle valiku kontekst arusaamatuks. Ometi arvan, et pikema kasutusperioodi puhul oskaks Bixby mind edaspidi paremini aidata ning tõenäoliselt areneb ka Bixby ise aja jooksul millekski märksa laiapinnalisemaks, laienedes edasi Samsungi kodumasinatesse ja meelelahutustehnikasse.

Aku

Samsung S8 Plusi aku üllatusi ei valmista. Ei heas ega halvas mõttes. Õige pisut oli paranenud vaid laadimise kiirus. Keskmise tarbimise juures jääb õhtuks akut järele poole võrra või ehk vähem. Lõplikku vastupidavust ma siiski testima ei hakanud, vaid panin igal õhtul enne magamaminekut laadima nagu ka enda isikliku telefoni. Esimesel õhtul enne uinumist meenutasin küll veidi probleeme Samsung Note 7 akuga, kuid usaldasin siiski Samsungi, kelle sõnul läbivad uute tipptelefonide akud väga range kontrolli.

Samsung Galaxy S8 akud on läbinud väga range turvakontrolli.

Heli

Ehkki Samsung S8 Plusil stereokõlarid puuduvad, kõlab nende heli ometi valjult ja mis veel olulisem – selgelt. Panin telefonile ühel hommikul alarmi, kuid jõudsin selle unustada ning nii kõlas telefonialarm rõõmsalt läbi kogu maja, kostes kenasti ühelt korruselt teisele maja teise otsa. Kõnekvaliteeti pole ilmselt sellise klassi telefoni juures eraldi välja tuua vajagi.

Meeldiva boonusena on Samsung sedapuhku lisanud oma tavaliste nööpklappide asemel komplekti AKG esmaklassilised kõrvasisesed kuularid, mis rõõmustavad nii hea heli kui ka korraliku koostekvaliteediga, kus klapijuhe pole mitte kummeeritud nagu tavaliselt, vaid soliidse tekstiilkattega. Kuulates nende klappidega erinevaid muusikastiile, pean tunnistama, et kõige paremini sobis neile moodne EDM žanr.

Turvalisus

Oma andmete ehk telefoni sisu turvalisus on kindlasti üks olulisemaid punkte nutiseadmete kasutamisel ning siin tahaksin anda Samsungile 12 punkti kümnest.

Turvalisusest rääkides saab Samsung 12 punkti 10-st.

Samsung on mõlemad S8-d varustanud sõrmejäljelugeja, silmaiirise skaneerimise ning näotuvastusega. Tõsi, viimast nimetab Samsung ise pigem mugavuslahenduseks kui turvameetmeks, kuid igapäevaseks kasutamiseks on see väga mugav, mugavam isegi sõrmejäljelugejast. Tõsi, ka näotuvastuse juures on Samsung poolele teele pidama jäänud. Miskipärast saab salvestada vaid ühe näo, mitte näiteks ka pereliikmete omi. Teiseks ei tunne telefon mu nägu ära, kui panen pähe mütsi ja ette tavalised, optilised prillid. Seega võiks ju salvestada lisaks oma näo kasvõi mütsi ja/või prillidega. Samuti ei meeldi näotuvastusele hämarus/pimedus, kuid see on täiesti mõistetav.

Mäekõrguse hüppe või arengu on läbi teinud ka sõrmejäljesensor. Möödas tunduvad olevad ajad, kui need sulaselget frustratsiooni valmistasid: telefon avaneb sõrmejälje peale kiiresti ja sujuvalt. Lisaks on sõrmejäljelugeja liikunud märksa loogilisemale kohale, tagakülje ülaossa, kus oleks igati loogiline koht nimetissõrme  toetamiseks telefoni kasutamisel. Asukoht küll piirab sensori mugavat kasutamist vaid nimetissõrmedega, kuid põhimõtteliselt saab sinna ju sisestada kõik oma sõrmejäljed, et hädaolukorras sobivat kasutada.

Foto: Samsung
Foto: Samsung

Kuigi skaneerisin telefoni ka oma silmaiirised, siis kasutama ma seda võimalust siiski ei hakanud, kuna prillid ja läätsed on selle turvalahenduse juures välistatud ning kasutada saab korraga kas näotuvastust või silmaiirise tuvastust ning mina valisin mugavama versiooni.

Kokkuvõtteks

Kuigi minu kokkupuude Samsung Galaxy S8 Plusiga jäi üürikeseks, võiksin sellest telefonist rääkida veel pikalt… Väga ilus, väga kvaliteetne, väga kiire, väga võimas, väga mugav ja väga turvaline. Lisaks veel erinevad nutikad lahendused, mis kasutuskogemust meeldivamaks muudavad. Ometi  on sellel nutitelefonide (vähemalt Android-telefonide) kroonimata kuningal omad ebakohad, millest ma ülalpool juttu tegin. Seega pole S8 kasutamisest tekkinud emotsioon vaid 100%-liselt positiivne. Samas aga pole isegi meie parimad sõbrad ilma puudusteta. Võib-olla just need puudused koos ekstraklassi omadustega annavadki Samsung S8 Plusile oma iseloomu, millest Samsungi telefonid seni puudust on tundnud?

Samsung Galaxy S8+ on telefon, millesse on kerge armuda.

Tänu oma hinnaklassile ning pisikestele kiiksudele pole Samsung S8 Plus kindlasti telefon igaühele. Eriti neile, kellel varasem kokkupuude Samsungiga puudub. Küll aga oleks see kindel valik kõigile neile, kes on oma südame juba jõudnud Samsungile anda: luban, et Samsung Galaxy S8 Plus on parim nutifon, mida te kunagi proovinud olete.

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."

Kommentaarid