Elioni Kodujuhtimine – jälgi ja juhi oma kodu ka eemal olles! 0


Hiljuti avaldanud autorid

Elioni kodujuhtimine Elioni Kodujuhtimine on Eestis uus ja ainulaadne teenus, mis võimaldab ühendada suure osa koduelektroonikast nutikate seadmetega ja neid selle tulemusena distantsilt hallata. Kodu saad  jälgida ja juhtida nii veebi, telefoni kui tahvelarvuti kaudu. Teenusest on abi nii turvalisuse tagamisel kui koduste seadmete kõige optimaalsemal ärakasutamisel.

Kodujuhtimine võimaldab inimestel jälgida oma korterit või maja kaamerate ja andurite abil ning automatiseerida koduste elektroonikaseadmete töö. Ise eemal viibides saab seadmeid veebist juhtida ning näha nende jooksvat elektrikulu ja olekut. Samuti on võimalik vaadata energiakulu statistikat ja ajalugu.

Pistikusse ühendatud seadmetele saad õpetada selgeks reeglid, mis lülitavad tulesid, telerit või muid seadmeid automaatselt sisse ja välja. Kodu saab ka valvesse panna ning ohu või häire korral tellida teate mobiili või meili peale. Oma kodus toimuvat näevad ja saavad hallata ainult koduomanikud ise.

Loe Kodujuhtimisest täpsemalt.

kodujuhtimise keskkonna avavaade

Milliseid võimalusi Kodujuhtimine pakub?

Kodus toimuva jälgimine ja juhtimine

Kuna teenusega on võimalik koju paigutada ka kaamerad, saad valvata, juhtida ja jälgida reaalajas, mis su kodus tegelikult toimub! Näiteks saad uurida, kas ja kes on parajasti kodus, kas vajalikud aknad on kinni/lahti või veenduda, et koju pole tulnud kutsumata külalisi.

kodujuhtimine - sündmuste logi

Kodu saad ise eemal olles valve alla panna ja selle ka maha võtta. Kui kodus on hädaolukord, teavitab Kodujuhtimise süsteem sind koheselt.

Energiatarbimise jälgimine

Süsteemi saad ühendada nutipistiku, mille abil võid elektrikulusid mõõta. Nii saad koduseid seadmeid kaugelt juhtida (näiteks kasvõi elektriradiaatori enne kojuminekut sisse lülitada), nende energiakulu jälgida ja hinnata ning ka temperatuuri kontrollida.

kodujuhtimine - elektri tarbimise jälgimine

Teenuse testimisel proovisid paljud osalenud lülitada nutipistiku abil süsteemi erinevaid elektriseadmeid, et nende energiakulu hinnata. Kui kasutaja leiab “energiaröövlid”, mida nutikalt automatiseerides ja juhtides saab optimeerida, tasub Kodujuhtimisse just see seade lisada.

Kaamerasalvestus

Kodus toimuvat, mis kaamera silma alla jääb, saad ka salvestada. Video salvestatakse ja sa saad seda veebikeskkonnas hiljem vaadata. Salvestuse maht võib olla kuni 100 GB.

Juhi arvuti, tahvli ja telefoniga

Kogu Kodujuhtimise haldamiseks on loodud spetsiaalne veebikeskkond. Logi sisse, et seadmeid juhtida, neid lisada või eemaldada, jälgida statistikat ja ajalugu ning uurida videosalvestusi.

Selleks, et teenus oleks tõepoolest hästi juhitav, on veebikeskkonnale loodud mugav mobiiliveeb. Lühinumbri abil saad kodu valvesse panna ja maha võtta.

Milliseid seadmeid saab Kodujuhtimisse ühendada?

Esialgu saab Kodujuhtimisse ühendada Elioni valikust 8 erinevat seadet, kuid nii seadmete kui teenuste valik hakkab juba lähitulevikus kasvama.

 • Kodujuhtimise südameks on keskseade, mis loob vajaliku võrgu ja suhtleb kõigi süsteemi ühendatud teiste seadmetega. Toimimiseks on vajalik võrgukaabel, mis keskseadmega ühendatakse. Voolu katkemisel töötab keskseade patareidelt ning võrguühenduse kadumisel loob seade 2G võrgu.

kodujuhtimise keskus

 • Kaamera – koduste tegevuste jälgimiseks ning salvestamiseks.
 • Liikumisandur – inimkeha temperatuurile lähedase temperatuuriga objektide liikumise tuvastamiseks.
 • Akna- ja ukseandur – akende-uste avatud/suletud oleku tuvastamiseks, automaatreeglite loomiseks.
 • Suitsuandur – tavapärane suitsuanduri funktsionaalsus, millele on lisatud temperatuuri tuvastamine.
 • Juhtimispult – seadmete juhtimiseks ise kodus olles, näiteks süsteemi ühendatud valgusti sisselülitamiseks või ka valvestamiseks.
 • Nutipistik – seadmete eemalt sisse- ja väljalülitamise võimaldamiseks.
 • Energiatarbimise lugeja – seadme elektritarbe tuvastamiseks.

kodujuhtimine - valvekaamera

Automaatreeglid – tee kodu selliseks nagu filmides

Ilmselt paljud meist on filmidest näinud, kus tegelane liigub ühest toast teise ja näiteks teler hakkab mängima või hoopis tuli läheb põlema/kustu. Kodujuhtimise teenusele saad veebikeskkonnas määrata täpsed reeglid, kuidas “Sinu kodu käitub” teatud liikumisele või indikaatoritele.

See on mugavust pakkuv võimalus, mis eeldab korra veebikeskkonnas reeglite paikapanekut ja hiljem toimivad need juba vastavalt Sinu soovidele.

Tutvu Kodujuhtimisega!

kodujuhtimine - automaatsed reeglid

Kodujuhtimist arendatud üle kahe aasta

Elionis arendati kodujuhtimist enne turuletoomist üle kahe aasta ja projektiga oli seotud üle 20 erineva ettevõtte. Sarnast teenust arendab Elion ka koos TeliaSoneraga, et pakkuda seda kogu Skandinaavias.


Autorist

Raimo Matvere

Raimo Matvere

ehk Võrgustuja, Digitarga looja ja toimetaja usub ja teab, et digitehnoloogiad aitavad meie igapäevatoiminguid lihtsamaks muuta, samas aitab digitehnoloogia täita aeg-ajalt tekkivaid ajalisi (ja mõnikord ka vaimseid) tühimikke meelelahutusliku või asjaliku sisuga. «Digitehnoloogia abil vahendatud kommunikatsioon ei asenda õnneks kunagi päris silmast-silma suhtlust inimestega, kes on olulised,» rõhutab ta. E-posti peab Võrgustuja meeletu tööalase ja ka eraelulise suhtluse kiirendajaks ja hõlbustajaks, et kõik ikka tehtud saaks. «Nutitelefon annab aga vabaduse liikuda ja olla samas olulistel hetkedel kättesaadav,» sõnab ta ja lisab, et eriti oluline on nutifon kriisisituatsioonide või kitsaskohtade operatiivsel lahendamisel. «Ma isegi ei julge ette kujutada seda ajakulu, mis mul oleks ametialases suhtluses, kui peaksin kõiki allkirju kuskil teenindustes andmas käima või paberpostiga saatma,» kiidab ta digiallkirjastamist. «Tean, et veel kümmekond aastat tagasi oli see reeglina nii, kuid see on üks kõige suuremaid mugavusi, mida ühe riigi kodanikule on võimalik anda.» Oma digitarklust jagab ta lihtsalt põhjusel: et inimestel oleks kõigist vidinatest, mida nad endaga kaasas kannavad või kodus hoiavad, ka praktilist kasu ja et see nende elukvaliteeti parandaks.

Autori teised artiklid

Kommentaarid

 • Aivar

  Teenus tore jne, kuid selle eelduseks tundub olevat, et kliendil pole mitte midagi olemas. Teenuse kirjelduses pole sõnagi nende juhtude kohta, kui kliendil on olemas näiteks mõni olemasolev valve- ja häiresüsteem (Paradox vms).
  Kas ja kuidas on võimalik Elioni tooteid sellega liidestada?
  Ma ei hakka ju oma olemasolevat toimivat lahendust ära viskama, eriti kui on tegemist suurema elamisega.

 • Urmo

  Kui eKodu (TV ja internet) on juba olemas, kas siis on ka see keskseade vajalik?

 • @Urmo

  Jah. Sul kodus olev ruuter ei ole sama funktsionaalsusega nagu kodujuhtimise keskseade. Tegemist on kahe erineva seadmega.

 • Tere, milles täpsemalt väljendub Elioni teenuse ainulaadsus?

  Tervitades,

  Lauri

 • Toomas

  Aivar, kodujutimise süsteem hetkel ei võimalda sidumist olemasolevate turvasüsteemidega kuid see on teema, mis tuleb korduvalt küsimusena üles. Sellises olukorras või kasutada kodujuhtimist oma kodu kaugelt juhtimiseks, automatiseerimiseks ning energia jälgimisesks. Vali lihtsalt lisateenused ja seadmed oma vajaduse järgi.

 • Toomas

  Lauri, Elioni teenuse ainulaadsus väljendub süsteemi multifunktsionaalsuses kui seda võrrelda maailmas turule tulnud sarnaste lahendustega. Tihtipeale on nad kas väga selgelt turva-, automaatika-, videojälgimise või energia jälgimise süsteemid. Elioni lahendus on aga selles vaates universaalne ning omab funktsionaalsusi kõigist nendest valdkondadest.

 • Tere Toomas, selline universaalne ja kõiki neid funktsionaalsusi omav toode on üle aasta aja juba eesti turul olemas – küll mitte veel väga laialdaselt teada-tuntud, http://www.indome.ee

  Seetõttu ma selle ainulaadsuse kohta ka küsisingi ning leian, et antud hetkel ei ole see väide siin artiklis päris õige.

  Tervitades,

 • Derek

  Sarnast teenust pakub ka Nexa Systems (http://www.nexa.se/), mis on ka Eestis kättesaadav. Tekib küsimus, miks peaksin maksma igakuiselt kuutasu, kui teised sama valdkonna ettevõtted küsivad raha ainult oma seadmete eesti. Olen Nexa kasutaja paar aastat ja samamoodi on olemas kõik vajalik maja kaughaldamiseks nexa gateway näol. Lisaks töötab üle võrgu nii kütte kui elektrisüsteem. Loomulikult on konkurets teretulnud. Aga siinkohal on Elion veel lapsekingades.

 • Toomas

  Lauri ja Derek
  Jah, tehnoteadlikule kliendile on olnud olemas lahendused turul juba aastaid. Neid on saanud tellida internetist ning neid on ka Eestis ilmselt pakutud.
  Elioni lahenduse unikaalsus seisneb ka kodujuhtimise terviklikuses ja lihtsuses. Kutsun teid üles lahendust lähemalt vaatama lähimas Elioni esinduses.
  Nexa lahenduse puhul märkasin mina näiteks, et tal puudub varu andmeside lahendus (kas ka aku toide?). Samuti kasutatakse raadio poolelt 433MHz sagedusala ning ilmselt on tegu tootjapõhise protokolliga (nüüd ja tulevikus ostad ainult Nexa seadmeid).
  Elioni Kodujuhtimise keskseade sisaldab (lisaks akule) GPRS varu ühendust ning see ei ole lisa kuutasu eest vaid sisaldub juba teenuse hinnas. Kasutatav raadio protokoll on ZigBee (IEEE 802 standard) ning sellele tuleb järjest uusti tootjaid ja tooteid maailmas juurde – valik laieneb järjest ning puudub sõltumatus ühest firmast.
  Indome lahendus on samuti sobilik tehnoteadlikule kliendile kuid jällegi puudub varu ühendus ja aku toide (vähemalt paktud keskseadmel neid ei silmanud).
  Kokkuvõtteks: tehnoteadlikud inimesed on käepäraste vahenditega oma kodusid kaugelt juhtinud ja jälginud aastaid ning toodud näited on samuti sobilikud selgelt tehnoteadlikule inimesele.
  Elioni kodujuhtimise lahendus on unikaalne on lihtsuse ning terviklikuse poolest teenusepakkujate valdkonnas. Ta on mõeldud inimestele, kes tahavad oma kodu lihtsalt juhtimise alla võtta ning mitte muretseda keerukuse üle.

 • Toomas, Te vist ei ole Z-Wave lahendustega kuigipalju kursis, kui ütlete, et Zigbee on lihtsam käsitleda. Pigem on just Z-wave tehtud lihtsama ja kasutajasõbralikuma standardina Zigbee keerukuse kõrvale 🙂

 • Toomas

  Lauri, olen Z-Wave-iga piisavalt kursis ning valik nende kahe raadio tehnoloogia vahel oli pikalt kaalutud otsus. Z-Wave on jah mõneti lihtsam kuid see omakorda jätab ka lahendamata asju, mis olid meie arvates väga vajalikud (seadmete üle õhu tarkvara uuendamise võimalus ühe näitena).
  Teiseks ma ei nimetaks Z-Wave’i standardiks tegu on era-omanduses oleva protokolliga. Jah tema kasutuselevõtu tingimused pole keerulised kuid siiski on “võtmed” ühe ettevõtte käes – asjaolu, mis lisab riske. Neid argumente on veel, millest antud otsus lähtus kuid ma ei pööraks neile hetkel enam tähelepanu. Maailmas on mõistetud, et ilmselt jääb kodujuhtimise valdkonda pikaks ajaks palju erinevaid raadio tehnoloogiaid – igal ühel neist omad head/vead (433MHZ, ZigBee, Z-Wave, ULE DECT jne jne). AT&T poolt kasutatavas keskseadmes on näiteks 5 erinevat raadio tehnoloogiat sees.
  Lühidalt: Olles testinud ja lasknud testida erinevaid lahendusi rohkem kui käel sõrmi langes see otsus. Kasutajani tegelikult ei tohi standard välja paista – asi peab olema tehtud nii lihtsaks.
  Z-wave puhul soovitan ühte katset: oletame, et kaotasid oma juhtpuldi koos võtmetega – kustuta see süsteemist (ilma, et pult levis oleks sest sa kaotasid ju selle ära).

 • Toomas, nägin Teie vastust ning mõtlesin, et pean ka siinkohal oma arvamuse välja ütlema. Toodud näide, et Z-Wave seadmetel ei saa üle õhu tarkvara uuendada on aegunud ning tänasel päeval toodetavad seadmed üha enam omavad ka seda funktsionaalsust.

  Juhtpuldi kaotamine ja selle süsteemist kustutamine on minu kasutatavas juhtseadmes lihtsalt x-ile vajutamine, mis kustutab seadme võrgust. Seejärel teine nupuvajutus, mis optimeerib uuesti z-wave võrgu, tuvastades kõik komponendid ja uuendades nende leviulatuses olevad teised seadmed.
  Tehnoloogia areneb ning faktorid mis aastad kaks/kolm tundusid ühe või teise protokolli poole kallutavat hakkavad üha enam ühtlustuma, alles jäävad kasutajalihtsus, arenduslihtsus, tootevaliku mitmekesisus ja töökindlus.

  Lauri

 • peep

  Suur puudus elioni pakutaval on tehnilise toe puudus. Lihttarbija ei suuda 3,5 kw releega 6kw saunaahju opereerida, eriti veel kombiahju. Teistel see vist võimalik? Lisaks see sundus pruukida pistikuid. Ainus eelis on hind, aga mille eest. Süsteemi eest mis valikutes ja funktsioonis sedavõrd napp?