Allikas: Shutterstock

Eksperiment – sülearvuti asemel Samsung Galaxy S8+ koos DeX Stationiga

#Galaxy #nutitelefon #samsung #Samsung Galaxy S8

Digitargas ilmus hiljuti lugu uuest Samsungi lisavidinast, mis telefoni arvutiks muudab. Idee pole uus ja seda on üritatud ka varem, kuigi edutult: näiteks Microsoft Continuum projekt, Asus oma Pad telefonide seeriaga ning veel mõned teised. Olenemata varasemast ebaedust, meeldib mulle väga idee kasutada ühte seadet vastavalt vajadusele arvuti või telefonina. Tehniliste näitajate poolest pole minu isikliku tööarvuti ja uute nutitelefonite vahe enam väga erinev, seega teoreetiliselt võiks ju idee lennata, aga kuidas saab hakkama sellega Android?

Plaan on sülearvuti mõneks nädalaks sahtlisse jätta ja hakkama saada Samsung S8+ telefoni ning DeX Stationiga. DeX on selline lisaseade, kuhu saab oma Samsung S8 telefoni sisse pista ning selle külge ühendada vajalikud lisaseadmed – monitori, hiire ja klaviatuuri.

Juba enne, kui jõuan eksperimendiga alustada, kujutan ette, millised probleemid võivad tekkida.

Nagu näiteks:

 • Kuidas ma ettekandeid esitan?
 • Mis saab neist programmidest, mis ainult Windowsi peal töötavad?
 • Kas ainult nutilelefoniga on ka kohvikus võimalik tööd teha?

Jätan oma sülearvuti pisut murelikult sahtlisse ja alustan eksperimendiga.

Päev 1. Esimesed muljed

Kui Samsung S8+ kätte saan, siis tundub see esialgu aukartust äratavalt suur. Minu S7 tundus omal ajal ka suur, aga S8+ on sellega võrreldes veel jämedam, laiem ja pikem. Kuna sellest nutitelefonist saab järgmiste nädalate jooksul minu peamine töövahend, siis tundub suur ekraan pigem kasulik. Telefonist endast kirjutas Erki ülevaate juba aprillis.

DeX Stationi küljes on kaks tavalist USB pesa, tavaline HDMI pesa, USB-C pesa laadimiseks ja LAN (Ethernet) kaabli pesa, kuhu saab tavalise võrgukaabli ühendada. Viimane tuleb mulle pisut üllatusena, kuna ma pole kunagi selle peale tulnud, et nutitelefoni võiks muud moodi võrku ühendada kui WiFi või 4G kaudu.

Allikas: Mart Objartel
Paremalt: kaks USB pesa (ühte pole näha), LAN (Ethernet) pesa, HDMI pesa ja USB-C toite jaoks.

DeX ise võiks olla pisut õhem, siis oleks seda mugavam kaasas kanda. Tõenäoliselt on ette nähtud, et paigutan selle statsionaarselt oma töölauale (selleks ka LAN pesa), aga kuna Telias ei ole püsivaid töökohti ja töölt lahkudes peab laud puhas olema, siis pean seda endaga kaasas kandma.

Klaviatuuri ja hiire lisamine on lihtne. Võtan oma läptopi küljest juhtmeta hiire (Logitechi T620) dongli ja panen selle DeXi külge. Klaviatuurina kasutan HP K4600 BT klaviatuuri (selle lisan telefonis bluetooth-seadmena).

Allikas: Mart Objartel. Nii näeb välja Samsung S8+ DeX stationis
Nii näeb välja Samsung S8+ DeX Stationis.

Kui vajalikud juhtmed on ühendatud, hakkab DeX ilma suurema vastuvaidlemiseta tööle ja esimene mulje on väga hea. Avanev pilt näeb meeldiv välja ja meenutab juba (arvutitest) tuttavat töölauda koos ikoonide ja allääres asuva menüü ja tööribaga.

Allikas: Mart Objartel. DeX režiimi töölaud on arvutikasutajale tuttav.
DeX-režiimi töölaud on arvutikasutajale tuttav.

Enamikust kontoritöö programmidest on Androidi versioonid tänaseks olemas ja kuna mul on Microsoft Office 365 litsents, siis paigaldan nutitelefoni (või oleks õigem öelda oma uude tööseadmesse) Wordi, Exceli ja Powerpointi. Märkmeid selle artikli jaoks teengi juba Androidi Wordis.

Tähelepanekud

 • DeX vajab töötamiseks eraldi (USB-C kaabli kaudu) toidet, ilma selleta pilti monitori ei edasta.
 • DeXi režiimi vaikimisi resolutsiooniks on 1920 x 1080, aga minu töökoha monitori režiim on 1900 x 1200. Pilt on seega pisut venitatud, kuna pildi nn külgede suhe ei ole õige.

Päev 2. Hakkame tööle!

Enamik rakendusi on optimeeritud nutitelefoni piiratud suurusega ekraani jaoks. Kuigi paljud rakendused oskavad juba DeX-režiimiga arvestada ning neid saab täisekraanil kasutada, annab tunda, et nii suur ekraan pole optimaalne. Näiteks Outlook Androidis on üks paremaid meilikliente, mida ma nutitelefonis olen kasutanud. Nüüd, suurel ekraanil näeb see pigem pisut hale välja ja mõistlikum tundub kasutada Outlooki veebiversiooni, kus võimalusi on rohkem.

Kella kümneks hommikul aga on selgunud, et pean selleks päevaks katse pooleli jätma ja läpaka sahtlist välja võtma. Ettevõtte siseportaal ja siserakendused asuvad turvaliselt privaatse võrgu taga ja vajab uurimist, kas ja kuidas ma sellele oma nutitelefoniga ligi pääsen.

Päev 3. Tehnilised tõrked eemaldatakse

Telia IT-osakond on kõige peale mõelnud ja täiesti võimalik on VPNi abiga luua ettevõtte sisevõrku (nutitelefonist) turvaline ühendus.

Lisaks on mul võimalik vajadusel kasutada virtuaalset töökohta ehk pilves asuvat Windowsi. See lahendab minu mure programmidega, mis töötavad ainult Windowsis.

Allikas: mart Objartel. Kui kuidagi ei saa, siis kuidagi ikka saab. Windows 10 virtuaalne töökoht läbi Androidi.
Kui kuidagi ei saa, siis kuidagi ikka saab. Windows 10 virtuaalne töökoht läbi Androidi.

 Tähelepanekud

 • Osa äppe (nt Messenger) ei oska DeX-režiimist väljudes oma suurust taastada ja jäävad seega väga pisikeseks. Google Chrome jookseb dokkides tihti kokku.
 • Leidsin kontorist DeXi jaoks sobivama ekraani resolutsiooniga monitori (HP EliteDisplay E232) ja sellega on pilt õige. Seega on monitori valik DeXi kasutamisel kindlasti oluline.
 • Virtuaalse töökoha kasutamine kulutas minul kuni 200 MB andmesidet päevas (ca 4 GB kuus), seda on oluline teada, kui on vaja tööd teha üle 4G andmeside.

Päev 4. Hakkan harjuma

Päris kõike ei ole Androidiga teha kõige mugavam ja mõnda asja ei saagi. E-kirju ja kalendrit kipun ikkagi läbi oma virtuaalse Windowsi mulle tuttavas Outlookis kasutama, kuna sellega on lihtsalt parem. Lisaks sisevõrgu jagatud ketastele on Windowsi kaudu lihtsam ligi pääseda, rääkimata programmidest, millele Androidis alternatiivi pole.

Samsung S8+ on väga kiire ja sujuv telefon. DeX-režiimis aga muutub ta pigem alla keskmise jõudlusega arvutiks. Natukene meenutab kunagi populaarseid ja odavaid netbook‘e. Rööprähklemine ja mitme rakenduse vaheldumisi kasutamine teeb ka muidu väga nobeda S8 DeX-režiimis uimaseks. Olen juba harjunud kõike kohe ja kiirelt saama, pika tööpäeva peale pidev ootamine väsitab.

Tähelepanekud

 • Kui Androidi Word ja Powerpoint ajavad asja ära (rohkete viidete, stiilide ja tabelitega diplomitööd küll ei kirjuta), siis Androidi versioon Excelist on nõrk ja isegi lihtsamat andmete analüüsi teen virtuaalse Windowsi kaudu päris Excelis.
 • Spotify rakendus ei suuda DeX-režiimis (artikli kirjutamise ajal) tööle hakata. Pisut kummaline, kuna muud rakendused, mis otseselt DeXi ei toeta, avanevad lihtsalt telefoni ekraani suuruses aknas. Sama probleem kummitab Firefoxi. Praeguseks pole rohkem selliseid äppe, mis üldse ei nõustu DeX-režiimis töötama, veel avastanud.
Allikas: Mart Objartel. Rakendused (pildil mTasku) mis ei oska DeX režiimist aru saada avanevad nagu telefonis.
Rakendused (pildil mTasku), mis ei oska DeX-režiimist aru saada, avanevad nagu telefonis.

Teine nädal. eksperiment jätkub, aga igatsen oma arvutit

Olen oma töös väga mobiilne ja sülearvutil on päris mitu eelist DeXi ees. Näiteks on sülearvutil klaviatuur ja touchpad. Juhul kui ei ole püsivat töökohta, peab need DeXi jaoks alati kaasas kandma.

Praegu kasutan HP K4600 klaviatuuri, kuna sellega tuleb kaasa tugi, kuhu telefon toetada, kui on vaja midagi pikemat kirjutada ja ma (töö)laua taga ei ole. Arvutikotist ei ole ma pääsenud, sest nüüd on seal klaviatuur, hiir ja DeX, lisaks vajalikud kaablid.

Allikas: Mart Objartel. Samsung S8+ koos klaviatuuri ja toega. Kui läptoppi pole saab ka nii asjad aetud.
Samsung S8+ koos klaviatuuri ja toega. Kui läptoppi pole, saab ka nii asjad aetud.

Täna on veel igavene häda pildi saamisega projektorisse ja sellest võiks lausa eraldi artikli kirjutada. Enamasti on seminari/koosoleku ruumid varustatud erinevate audio/video kaablitega ja tavaarvuti ühendamine ei ole keeruline. Olemas on küll mitmeid protokolle, äppe ja lahendusi, mis võimaldavad telefoni pilti juhtmevabalt suurele ekraanile jagada, aga ei tasu loota, et vajalikus kohas selline võimekus olemas on. Seega, startupperid, müügimehed – oma toodet/ideed pitch’ima minnes tuleks sellega arvestada.

Teine pool eksperimendi ajast kattub puhkusega ja seega ühendan DeXi koju, lauaarvuti asemele monitori/hiire/klaviatuuri külge. Kui DeXi kasutamine tööl vajas harjumuste muutmist, siis kodus on DeXi kasutamine väga loomulik. Uudiste lugemiseks, facebookimiseks ja niisama internetis surfamiseks on see ideaalne. Telefoni DeXi panemine võtab vähem aega kui arvuti käivitamine ning plussina on ka telefoni aku alati laetud.

Tähelepanekud

 • Juhtmega kõlareid/klappe ei saa kasutada, kuna DeXil puudub audiopistik ja telefoni enda oma jääb dokis olles telefoni alla.
 • Paljud veebilehed üritavad laadida oma mobiili jaoks optimeeritud veebilehti, seega tuleb aeg-ajalt interneti brauseri seadetest valida, et see tavaarvuti versiooni laeks.
 • Telekasse video saatmiseks on olemas paremaid mooduseid, DeX siin kahjuks ei aita.
 • DeX Station ei jää hätta ka keskmisest laiema (21 : 9) ekraaniga, ääred jäävad küll mustaks, aga pilt on korras.
Allikas: Mart Ojartel. 21:9 ekraani suhtega montori korral õnneks pilti laiaks ei venitata, see eest on mustad ääred.
21 : 9 ekraani suhtega monitori korral õnneks pilti laiaks ei venitata, aga ääred jäävad mustaks.

Kokkuvõtteks

Keeruline on anda hinnangut, kelle ja missugust valu Samsung selle tootega lahendada üritab. Minul isiklikult tekitas DeX rohkem uusi probleeme, kui olemasolevaid lahendas. Vastupidiselt ootusele DeX Stationi kasutamine pigem vähendas mu mobiilsust. Sellegipoolest, midagi DeXi pärast tegemata ei jäänud.

Praegu tundub mulle, et DeX ei olegi mõeldud tõsiseks töötegemiseks. DeX jaam on hoopis ideaalne inimesele, kes mingil põhjusel ei taha endale osta arvutit, aga mõned tunnid päevas tahaks internetis surfata ja meile saata pisut suuremalt ekraanilt kui telefon. Selleks sobib ta ideaalselt. Eeldus on muidugi, et vajalikud lisaseadmed on juba eelnevalt olemas, vastasel juhul võib soodne sülearvuti olla otstarbekam.

Iga probleemi lahenduseks on kusagil olemas äpp ja see tuleb lihtsalt üles leida. „Kui sa ei ole kõiki võimalike protsesse oma ettevõttes juba digitaalseks muutnud, siis sa raiskad enda ja oma kolleegide aega ja väga palju potentsiaali jääb kasutamata.“ Olen uusi IT süsteeme juurutanud nii suurtes kui väikestes ettevõtetes ja vajaliku lahenduse puudusel ka mõne toote hoopis ise valmis ehitanud.

Kommentaarid