Eestis kasutab 4G kõnesid juba üle veerand miljoni inimese

#4G kõneside #Telia #Toivo Praakel #volte
4 min lugemine

4G võrgus tehtavaid mobiilikõnesid ehk VoLTE kõnesidet kasutab Eestis juba üle 250 000 inimese ning see arv kasvab iga päevaga. VoLTE toega telefone on Eestis aga kaugelt üle 100 mudeli, näitab Telia kokkuvõte.

 

„Veidi enam kui neli aastat tagasi ehk 2016. aasta juulis hakkasime oma 4G mobiilivõrgus pakkuma VoLTE kõneteenust. Enne seda kehtis valdavalt arusaam, et 4G on mõeldud vaid netis surfamiseks, mitmesuguse internetisisu allalaadimiseks või videote vaatamiseks,” ütles Telia Eesti võrgu- ja infrastruktuuri üksuse juht Toivo Praakel.

Tema kinnitusel moodustavad 4G mobiilikõned täna juba ligemale 50% kogu Telia kõneliikluse mahust ning see osakaal kasvab pidevalt. Samal ajal väheneb 2G ja 3G kõnede osakaal.

VoLTE kõned on oma olemuselt tegelikult tavalised mobiilikõned, mis toimuvad 2G või 3G võrgu asemel 4G võrgus. Sellele viitab ka lühend VoLTE – voice over LTE ehk LTE (4G) võrgus tehtavad häälkõned.

„Loomulikult saame lisaks 4G kõnedele jätkuvalt rääkida ka 2G ja 3G võrkudes. Seda näiteks olukordades, kus 4G võrgu levi pole piisavalt tugev või klient liigub 4G leviulatusest välja. Sel juhul läheb kliendi kõne katkematult VoLTE-st üle 2G või 3G võrgu kõneks,“ selgitas Praakel.

Samas on oluline rõhutada, et Telia poolt pakutavad VoLTE kõned ei tarbi kasutaja mobiilipaketis sisalduvat mobiilse interneti mahtu.

4G mobiilikõnede kiirele kasvule on Praakeli sõnul kaasa aidanud just VoLTE toega seadmete levik – kui neli aastat tagasi oli Eestis vaid mõni üksik VoLTE toega nutitelefon, siis täna on VoLTE võimekusega juba enamus Telia poolt müüdavaid nutitelefone. Kokku teeb see rohkem kui 100 mudelit. Kõigele lisaks peaks veel sel aastal Telia võrgus VoLTE toe saama esimene nuputelefon.

Veel üks põnev võimalus VoLTE kõneside juures on mobiilikõned üle WiFi võrgu ehk nn VoWiFi lahendus. Lühidalt öeldes on tegu VoLTE kõnede laiendusega tubastes tingimustes. See tähendab, et kui siseruumides peaks mobiililevi olema nõrgema kvaliteediga, valib telefon mobiilikõne tegemiseks lähima saadaoleva WiFi-võrgu.

„Selliseid WiFi võrgu toel toimuvaid kõnesid teevad Telia kliendid ühes kuus ligemale miljoni kõneminuti ulatuses ning VoWiFi kasutajaid on meil kokku kümneid tuhandeid, mis näitab, et ka see tehnoloogia on oma koha siinsel turul leidnud,“ lisas Praakel.

 

Milliseid eeliseid ja võimalusi VoLTE pakub?

4G kõneteenust saab kasutada kõikjal, kus on Telia 4G võrgu leviala, sh kohtades, kus 4G kõrval näiteks 2G ja 3G levi puudub või on nõrk. Kliendil peab selleks olema oma nutitelefonis VoLTE kõneside aktiveeritud. Üldjuhul asuvad 2G/3G/4G tugijaamad küll samas mastis, kuid 4G levib madalatel sagedustel kaugemale ja signaal võib jõuda sinna, kuhu 2G ja 3G levi ei ulatu;

VoLTE kõnede ühendamine toimub kiiremini. Kõne alustamine 2G või 3G võrkudes võtab üldjuhul aega 5-7 sekundit, samas VoLTE teenuse korral saab nutitelefon kõne ühendatud ligi kolm korda kiiremini ehk vähem kui 2 sekundi jooksul;

Märgatavalt parem kõnekvaliteet. Tänapäevased kõnekoodekid tagavad täpsema heli muundamise ning samas andmeid edastatakse IP võrgus toimuvast 2-3 korda suuremas mahus. Tulemuseks on selgem kõne ning parem helikvaliteet;

Nutitelefoni aku peab kauem vastu. VoLTE kõnede korral kestab nutitelefoni aku praktikas kolmandiku võrra kauem. Seda seetõttu, et kõne ajal 4G võrgus vahetab seade vähem sagedusi ja võrke ning tänu sellele tarbib nutitelefon vähem energiat;

VoLTE kõned võimaldavad samaaegselt häälega edastada ja vastu võtta videot, sõnumeid või muid andmeid. Tulevikus saame kõne ajal pakkuda erinevaid lisateenuseid – olekuinfo, kiirsõnumid, failivahetus jm.

Huvitavaid fakte VoLTE kohta

  • Lisandunud on mitme uue telefonitootja VoLTE tugi oma uuematele telefonidele, nt OnePlus, Xiaomi, Cat;
  • Telia e-poes on müügil ainult 3 nutitelefoni mudelit, millel veel ei ole VoLTE tuge;
  • Kõige populaarsem VoLTE toega mudel Telia võrgus on iPhone 7 ca 20 000 VoLTE kasutajaga;
  • Selle aasta algusest on VoLTE kasutajate arv Telia võrgus kasvanud 35 000 võrra;
  • Telia on oma Soome-Rootsi-Norra-Taani klientidele avanud ka VoLTE rändluskõned, Telia Eesti (ja Leedu) kliendid saavad tõenäoliselt juba järgmisel aastal võimaluse helistada 4G võrgus viibides ka Põhjamaades (või Leedus);

 

Digitark koondab tehnoloogiateadlikke ja -huvilisi toimetajaid, kes otsivad üles põnevaimad ja kasulikumad tehnoloogiakillud Eestist ja laiast maailmast, et sinu elu oleks lihtsam, mugavam, toredam ja turvalisem.