Ecosia – internetiotsingutega metsapõlengute vastu

#ecosia #otsingumootor
2 min lugemine

Maailm on hetkel haaratud tohututest metsatulekahjudest. Meedias kirjeldatakse laialdaselt Lõuna-Ameerikas Brasiiliat haaranud metsapõlengutest, vähem räägitakse  Venemaal, Siberis toimuvast kahjutulest, mis on maha põletanud juba üle nelja miljoni ruutkilomeetri metsa.

 

Kuuldavasti pole lood paremad ka Aafrika lõunaosas, kus džunglipõlengud pidavat oma mastaapidelt isegi ületama Brasiiliat ja Siberit.

Olukord tundub troostitu, kuid sinu kätes on väike võimalus vähemalt metsa taastada, sealjuures käsi määrimata või sentigi kulutamata. Piisab sellest, kui vahetad oma nutiseadme või arvuti veebibrauseri internetiotsingute jaoks välja vana hea Google’i ja hakkad selle asemel kasutama Ecosia’t. Ehkki oma tulemuste poolest ei erine Ecosia oluliselt Google’i otsingumootorist, on neil mitmeid väga olulisi erinevusi. Kõige olulisemaks nende seast tuleb pidada seda, et Ecosia kulutab 80% oma kasumist puude istutamisele ja metsade taastamisele ning tänaseks on Ecosia abiga istutatud juba üle 50 miljoni puu Etioopias, Brasiilias, Hispaanias ja Indoneesias!

Aga puude istutamine pole veel kõik! Ecosia serverid töötavad 100%-liselt taastuv- täpsemalt siis päikeseenergial.

Välja on arvutatud, et iga sinu otsing läbi Ecosia vähendab ma atmosfääris CO2 kogust tervelt ühe kilogrammi võrra.  Peale selle on Ecosia diskreetne ega müü su andmeid parima hinna pakkujale maha, vaid jätab need ainult enda teada.

Ecosia rakendus on täiesti tasuta saadaval nii Androidi kui ka iOS opsüsteemi jaoks, oma Google Chrome veebilehitsejasse võid aga alla tõmmata spetsiaalse Ecosia laienduse. Mõistagi leiad Ecosia ka Facebookist, Instagramist, YouTube’ist ja Twitterist, kust võid igapäevaselt nende heategevusel silma peal hoida.

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."