Droon lendas Lätist Eestisse, kasutades selleks kahe riigi mobiilivõrke

#droon #LMT #Margus Krupp #mobilivõrgud #Telia
2 min lugemine

Läti mobiilioperaatori LMT Innovationsi ja Telia Eesti koostöös lennutati septembri alguses drooni Lätist Eestisse. Õhusõiduki juhtimiseks kasutati seejuures kahe riigi mobiilivõrke – Läti poolt LMT ning Eesti poolt Telia oma.

 

LMT Innovationsi teatel oli tegu esmakordse riigipiire ületanud droonilennuga, mis toimus vaid mobiilivõrkude toel. Seejuures ei katkenud droonil kogu lennu vältel kordagi ühendus mobiilivõrguga.

Droon alustas lendu Lätist ning lõpetas oma teekonna Eestis, kattes seejuures 8 kilomeetri pikkuse trassi, sh 5 kilomeetrit Eesti poolel. Mobiilivõrkudega sidepidamiseks oli droon varustatud LMT ja Telia SIM-kaartidega ning riigipiiri ületades lülitus andmeedastus ühelt SIM-kaardilt teisele.

Ühtlasi tõestas demonstratsioonlend, et võrkude vahetamine kõigest mõne millisekundi jooksul on tehniliselt teostatav, mis annab kindlust jätkata piiriülese mobiilsidevõrgu põhise projekti arendamist.

“LMT Innovations on juba ammu veendunud, et meie praegune mobiilsidevõrk pakub piiramatuid võimalusi erinevate murranguliste tehnoloogiate jaoks, millel on ulatuslik ühiskondlik mõju. See piiriülene eksperiment näitas, et see mõju ei piirdu ainult meie enda piiridega. Ootame põnevusega uusi arenguid piiriüleste kasutamisjuhtumite osas ning 4G ja 5G mobiilivõrgu rakenduste edasiarendusi,“ ütles LMT president ja juhatuse esimees dr. Juris Binde.

5G pakub veelgi avaramaid võimalusi

Telia Eesti 5G programmijuhi Margus Kruppi sõnul näitas drooni testlend, et juba tänaste 4G võrkude abil toimub andmeedastus piisavalt kiiresti, tagamaks drooni lennuks vajalikku tuge ning võrkude vahetust. Ühtlasi annavad sellised testid aimu, mida võib veelgi võimekama 5G tehnoloogia abil korda saata tulevikus.

Telia 5G programmijuhi sõnul võimaldab tulevikus mobiilivõrkude ja eeskätt 5G võrkude kasutamine drooni juhtimist nägemisulatusest kaugemale. „Samuti saab mobiilivõrkude abil reaalajas edastada droonil asuvate sensorite infot lennujuhile ning maapinna ja võimalike takistuste infot droonile, mis aitab droonide juhtimist muuta ohutumaks ning integreerida muu lennuliiklusega. See kõik võimaldab turule tuua täiesti uusi teenuseid,“ lisas Krupp.

 

 

Digitark koondab tehnoloogiateadlikke ja -huvilisi toimetajaid, kes otsivad üles põnevaimad ja kasulikumad tehnoloogiakillud Eestist ja laiast maailmast, et sinu elu oleks lihtsam, mugavam, toredam ja turvalisem.