DJI Mavic Mini – igapäeva lendav kaamera

#DJI #droon #mavic
6 min lugemine

DJI on olnud juba pikemat aega väga edukas ettevõte. Nad on suutnud luua kvaliteetseid ja põnevaid tooteid, sealhulgas ka hästi lendavaid droone.

 

Kui levisid kuuldused, et DJI toob taas välja ühe uue lennumasina, olid ootused üpris kõrged. Täna võib julgelt nentida, et DJI uus Mavic Mini ei ole suuri pettumusi valmistanud. Tegemist on vahva drooniga, mis meelitab lendama kõiki neid, kes soovivad väikest ning hea lennuajaga abimeest linnulennult fotode ja videote tegemiseks. Mavic Minit saab juhtida uue lihtsustatud lennuäpiga, mis on hea mugav kasutada nii uutele kui kogenud droonilennutajatele. Nii ei ole drooni lennutamine enam väheste valitute privileeg vaid lõbusat tegevust jagub kogu perele. Pole siis ime, et DJI seda väikest lennumasinat “Everyday FlyCam” ehk “igapäeva lendava kaamera” loosungiga reklaamib. Mavic Mini annab sulle vabaduse pildistada kerge vaevaga põnevaid aerofotosid ja videosid, mida saad kohe samas rakenduses viimistleda ning siis sõpradega jagada.

 

Pisikese Mavic Mini suurteks plussideks on tema väike suurus ning kerge kaal

 

Mavic Mini mahub kokku voldituna ilusasti sinu käele. Kaaluks on vähem kui veerand kilo ehk täpselt 249 grammi. Seda drooni tehes on jägitud iga grammi, sest kui Mavic Mini kaaluks vaid tibakenegi rohkem, läheks temaga lendamine peagi tülikamaks. 2020. aasta teisest poolest hakkab Euroopa Liidus kehtima uus regulatsioon, mis nõuab kõigi jäädvustusseadmetega mehitamata õhusõidukite registreerimist. Selle kohaselt tuleb peagi 250g või raskemad droonid kasutamiseks registreerida. Täna on riigiti nõuded veel erinevad ja kõike, mis muutub ei olegi veel lahti räägitud. Raskema kaaluga drooni registreerimine toob juba praegu paljudes EU riikides kaasa riigilõivu või teenustasu ja ei ole välistatud, et muid lisanõudeid nagu piloodieksam.

Mavic Mini kokku mõõtmed voldituna on 140×82×57 mm ning stardivalmis koos propelleritega 245×290×55 mm.

 

 

Väiksed mõõtmed lubavad minimavicu kaasa võtta olukordades, kus suurt drooni lihtsalt ei jaksa või ei viitsi kaasa tassida. Olgu selleks mõni rahulik jalutuskäik, pikem rattasõit või huvitav matkarada. Vaba ruumi pole kunagi ülearu palju. Mavic Mini suureks plussiks on vaikne lennumüra. Nii saad teha droonifotosid sellistel sündmustel, kus muidu selle peale ei tulekski nagu sünnipäevad, peod jne. Vaikne lennuhääl on hea ka looduses lennates, sest pole midagi tüütumat, kui linnulaulu summutav valju drooni pinin.

 

Mavic Mini kasutuselevõtt on lihtne

 

Enne lendu tõusmist soovitan tutvuda Mavic Mini juhendiga ja vaadata läbi DJI Fly rakenduses olev abimaterjal. Soovitan esimesed lennud teha tuulevaiksel ilmal takistusteta avaral väljal, et tekiks esmane lennukogemus. Drooniga lennates hoia droon alati nägemisulatuses, sest nii oled paremini kaitstud igasugu ootamatuste eest. Kohustuslik on tutvuda Eesti Vabariigis kehtiva seadusandlusega ja lennata kõigile osapooltele ohutult. Lisan artikli lõppu mõned viited, kust leiad juhiseid Eestis drooniga lendamise kohta.

 

Vaata DJI Mavic Mini tutvustavat videot:

Mavic Miniga lendamiseks tuleb juhtpuldiga ühendatud nutiseadmesse paigaldada DJI Fly rakendus. Läbi selle lennuäpi näed reaalajas droonipilti HD kvaliteediga kuni 2 km kauguselt koos lennuks vajalike andmete ja drooni asukohaga.

Sama rakendusega saad hiljem lennu ajal tehtud videot lihtsalt ning mugavalt töödelda. Võimalik on tehtud video lõigata väiksemateks lõikudeks ja need siis sujuvalt kokku liita. Pealkirja lisamine videole, muusika taustaks panek ning video kiirendamine on samuti kohe DJI Fly äpis tehtavad. Kirsiks tordil saad kasutada tagurpidi video mahamängimist “reverse”, mis annab lennuvideos põneva tulemuse. Valmis video saad eksportida 720P või 1080P resolutsiooniga.

 

DJI Fly äpis on uued Quickshot eelprogammeeritud lennumanöövrid

 

Nende abil saad ühe näpupuudutusega teha ägedaid lennuvideosid, mis näevad välja justkui oleksid tehtud mõne päris kinofilmi jaoks. Lennuvideo stiile on valikus neli: “Dronie”, “Rocket”, “Circle” ja “Helix”.

Dronie lennumanöövri tutvustus DJI-lt:

Dronie on kasutusel paljude droonipilootide poolt ja algab tavaliselt kaadris oleva droonipiloodiga, keda kaadris hoides droon eemaldub vaikselt ning tõuseb järjest kõrgemale. Mida kaugemale ja kõrgemale, seda uhkem. Sarnaseid võtteid on terve Youtube täis ja need annavad hästi aimu ümbruskonnast, kus video on filmitud. Aga kahjuks mitte kõik neist ei ole alati õnneliku lõpuga. Seda pead ka Mavic mini puhul silmas pidama, et droonil puuduvad takistuse andurid nii ees, taga kui ka külgedel. See tähendab, et lennukõrguse valikul pead sellega arvestama ning olema hoolas, et mitte droonist ilma jääda.

 

Rocket lennumanöövri tutvustus DJI-lt:

Rocket näeb välja nii, et droon tõuseb otse üles ning kaamera liigub sujuvalt allapoole. Nii tulevad hästi välja maastiku eripärad ja tekstuurid.

 

Circle lennumanöövri tutvustus DJI-lt:

Circle puhul lendab Mavic Mini ringikujuliselt ümber keskpunkti, hoides huvipunkti kaadris. Selle võttega on hea edasi anda 360 kraadi vaadet sellest kohast, kus asud. Hoolas pead olema drooni jaoks ohutu kõrguse valikuga.

 

Helix lennumanöövri tutvustus DJI-lt:

Helix-it kasutades lendab droon ümber sihtmärgi, kuid mitte ringi vaid spiraalikujuliselt. See efekt jääb videol lahe, eriti kui on madalalt filmitud.

 

Mavic Mini kaamera

 

Mavic Mini kaamera on piisavalt hea, et laseb tunda rõõmu lendamisest, aerofotodest ja videost. 12 megapiksline kaamera on piisav selleks, et kauneimad võtted soovi korral kasvõi välja printida. 1/2.3- diagonaaliga sensoriga saad jäädvustada 2.7K videot kuni 30 kaadrit sekundis või 1080P videot kuni 60 kaadrit sekundis. Selleks, et pildid tuleksid teravad ja videod sujuvad, on kaamera kinnitatud 3- teljelisele motoriseeritud gimbalile. Uus CineSmooth (C) režiim muudab Mavic Mini juhtimise tundlikumaks ja drooni liikumist sujuvamaks nii, et tulemus jääb ilus vaadata. Fotosid tehes pead arvestama, et kaameral RAW tugi puudub. Arvutiga on hilisem töötlemine võimalik, kuid võimalusi kehvasti tehtud fotot päästa on mõnevõrra vähem. Seda kompenseerib kuni 30 minutiline lennuaeg, millest päriselus on kasutatav umbes 20-25 minutit. Nii saad teha palju fotosid ning kasutada eri võttenurki. Jäta alles vaid parimad ja ebaõnnestunud fotod kustuta ära.

 

Kokkuvõte

 

Kui soovid tutvust teha droonimaailmaga või otsid juba olemas oleva suurema drooni kõrvale lihtsasti kasutatavat väikest lennumasinat, siis on Mavic Mini hea valik. Tänu väiksetele mõõtmetele ja kergele kaalule, on Mavic Minit mugav igapäevaselt kaasa võtta. Tõsi Mini kaamera ei ole täna parim, sest jääb megapikslites ja RAW toe puudumise tõttu nii mõnegi teise müügil oleva drooni kaamerale alla. Tõsi on ka see, et parim kaamera on see, mis kaasas on ja kaasa võtta on Mavic Minit mugav. Minul endal on olnud palju selliseid olukordi, kus suuremat drooni lihtsalt ei hakka kaasa võtma ja nii jäävadki ilusad pildid tegemata. Kui tekib ostusoov, siis Mavic Mini on leitav Telia e-poest. Juure soovitan valida hea kiirusega MicroSD tüüpi mälukaardi Sandisk Extreme ja Extreme Pro töötavad foto ja video salvestamisel väga hästi.

 

Soovitav lugemismaterial Eestis kehtivate droonireeglite kohta:

 

 

 

 

Mina kirjutan peamiselt nutitelefonidest ja nendega seonduvast (rakendused, hooldamine). Samuti annan ülevaateid arvutitest ja nende lisaseadmetest – kuidas oma seadmete eest hoolitseda ja mismoodi valikut teha.