Digiriigi areng on avaliku ja erasektori ühine väljakutse

#digiriik #Digital Hub #Siim Sikkut
3 min lugemine

Selleks, et jõuda digiriigi arengus järgmisele astmele, peavad avalik ja erasektor seljad kokku panema ning üheskoos panustama kvaliteetsete ja vajalike digiteenuste välja töötamisele.

 

Siim Sikkut, Eesti Vabariigi valitsuse CIO

Ettekanne „Digiriigi areng 2021+ ning riigi ja erasektori koostöö selle nimel“

 

Aastaid tagasi olime olukorras, kus teadsime ainult, et risti-rästi jooksvad juhtmekimbud, Juku arvuti koos ussimänguga ja põlvini kampsunitega IT-inimesed ongi kokku IT. Tol hetkel oli pika patsiga IT-poiss see, kes oskas juhtmeid ühendada ja ei kartnud klaviatuuril enter nuppu vajutada, aga pigem olid nad seltskond nohikuid omaette. Teenusedisainist, mikroteenuste arhitektuurist ja pilvetehnoloogiast ei teadnud keegi midagi.

Mõnikümmend aastat hiljem on aga olukord totaalselt teine. Tänaseks me räägime 5G võrgust, nähtamatutest ja paberilt arvutisse kolinud teenustest, meie oma eesti keeles kõnelevast virtuaalassistendist „bürokratist“ ja andmeid kokku vedavast krativäest. IT-inimesed on Äripäeva Rikaste TOP 3-s, IT-juhtide palgatase on kõrge ja IT on teema, millest kõik tahavad rääkida, uhkust tunda ja mõnel juhul ka täiesti avalikult (heas mõttes) eputada. Enam me ei räägi patsiga poistest, vaid ägedatest poistest ja tüdrukutest, kes ehitavad maailmamuutvaid lahendusi ning IT-pisik saadakse külge juba lasteaiast. See on just see muutuv ja äge maailm, kus me elame!

Trendid näitavad, et tehnoloogia arengus vaibumise märke IT valdkonnas ei ole. Pigem annab hoogu globaalne digitaliseerimine, võimsamad võrgud, kiiremad ühendused, mugavamad teenused ning arenevad lahendused. Eesti digiriik kindlasti ei näe ja ka ei taha sellest kõigest kõrvale jääda, meil on suured ambitsioonid ja me oleme selleks valmis!

Digiriigi areng 2021+ on väljakutseks nii riigile kui ka erasektorile. Üha enam me näeme, et tuleb seljad vastamisi panna ja ühiselt digiteemadesse panustada. Üks suuremaid võimalusi lähitulevikus nii avaliku kui erasektori jaoks on kvaliteetsete andmete nutikas kasutus. Riigil on palju andmeid,  mida saaksime teenuse tarbija  nõusolekul erasektorile anda   ja seeläbi  luua uusi teenuseid ja tooteid, mida suurematele turgudele ka edasi müüa.

Teiseks märksõnaks on taaskasutus. Digiriigi suund on, et arendatud tarkvarad on avatud lähtekoodiga, andmaks a võimaluse kõigile juba arendatut paremaks teha või enda vajaduste järgi mugandada ja sealt edasi ka eksportida. Ei ole mõtet piiri tõmmata, et siin on punane joon ning ühele poole joont jääv on erasektori korraldada ja  teine pool avaliku sektori korraldada. Nii me kaugele ei jõua, aga just kaugele me tahamegi jõuda. Me oleme üks (digi)riik, meil on meie teenuste tarbijad, keda me tahame parimal võimalikul moel teenindada ning see on meie ühine eesmärk. Tuleb ära unustada sellised teenused, lahendused ja tehnoloogiad, mis on nö linnukese pärast vaja teha ja hiljem tõdeda, et oi, seda teenust sellisel kujul keegi ei vajagi või on see ebamõistlikult kallis üleval pidada. Ei – me teeme riigi mugavaks, turvaliseks ja arenevaks just nendele, kes meie teenuseid tarbivad siin või teiselpool piiri.

Konverentsil räägime lähemalt, mida me koos saame ära teha, et digiriiki ehitada edasi just selliseks, et kõigile suuremat väärtust pakkuda. Avame riigi rohkem erasektorile – anname andmeid vabaks ja jagame koodijuppe, et luua väärtust ettevõtlusele ja teenuste kasutajatele.