Allikas: Shutterstock

Äppe sellisel kujul, nagu me neid teame, pole ilmselt enam kauaks. Nende koha võtavad üle bot’id intelligentsed olendid, teisisõnu robotid, kes istuvad chat’is ja on seal selleks, et anda nõu, olles justkui personaalseks abiliseks. Nendega suhtlemine on natuke nagu Google’i kaudu otsimine, kuid lisaks on võimalus küsida täiendavaid küsimusi.

 

Oleneb, milleks bot on tehtud: sellega saab tellida taksot, leppida kokku kohtumisi, saata e-kirju – võimalusi on lõputult. Kujutlege näiteks olukorda, kus majja on tunginud röövel ja telefonikõne hädaabisse tekitaks ohtlikult palju lärmi, kuid politsei on võimalik kutsuda hoopis Facebook Messengeri kaudu, kirjutades soovimatust külalisest.

Või siis kui soovid osta uut T-särki, siis selle asemel, et minna poodi või kodulehele, on võimalik kirjutada H&M-nimelisele kontaktile “Hei, soovin särki”. Seejärel küsib robot täpsustava küsimuse vanuse ja stiili kohta ning annab variandid, mille vahel valida. Jääb vaid sobiv välja valida ja hiljem pakiautomaadi juurde jalutada.

 

Iga ettevõte saab oma teenusest spetsiifilise juturoboti luua

 

Arvestades ostujõuliseks saavat Y- ja Z-generatsiooni, kelle jaoks tšättimine on loomulikum kui helistamine, pole kahtlust, et sellist mugavat viisi teenuse- ja toodetepakkujatel klientideni jõuda saadab edu. Iseasi, kas tulevik on Facebookis, mis on juba praegu noorte jaoks vanainimeste kogunemiskoht. Seal on ema ja isegi vanaema – see aga pole kindlasti cool.

Eestis on juturobotitega võimalik vaadata näiteks rongiaegu ja Õigekeelsussõnaraamatut. Olen mõlema kasutaja ja tõesti on mugav kirjutada Messengeri või Facebooki sõnumitesse “Tallinn pääsküla”, millele tuleb vastuseks kolm järgmist väljumist. Pärast seda tundub Elroni äpi avamine ja peatuste otsimine rippmenüüst eriti tüütu, rääkimata kodulehe külastusest.

 

Tulevik on chat’is elutsevate robotite päralt, kes muudavad ka teeninduskvaliteedi paremaks.

 

Kuidas Chat’is elutsevad robotid teeninduskvaliteeti muudavad?

 

Esiteks ei pea enam ootama telefoni ooteliinil või mis veel tüütum – teenindusbüroo reaalses sabas. Minu kogemusel vastavad online-teenindajad kohe – isegi, kui seal on robotite asemel praegu veel inimesed.

Teiseks: inimesel on emotsioonid ja tujud, mis pole pahatihti kõige meeldivamad, kuid robot ei väsi ega lähe tüütu kliendi peale kunagi närvi. Samuti ei kehti masinatele piirangud töötundide ja lõunapauside osas, mis teeb neist tööandjale hinnatud abilised.

Praegu õpetatakse roboteid üha targemateks, aga kui tekib olukord, mis pole standardne ning nõuab inimese sekkumist, siis seda klienditeenindaja ka teeb, astudes vestlusesse, andes kliendile vajalikud vastused, mille käigus robot jätab need meelde ning saab veel targemaks, et järgmine kord samasugune olukord juba omal käel lahendada. Kuni enam pole võimalik teha vahet, kas vestluspartner, kes kirjutab täpselt nagu hea klienditeenindaja, on inimene või robot.

 

 

 

 

 

 

Hardi õppis Balti filmi- ja meediakoolis ning töötab vabakutselise režissöörina, aga tema argipäeva mahub nii kooli täienduseks kui kõrvale ka mitmeid hobisid. Reisimise ning filosofeerimise kõrval katsetab Hardi ka erisuguseid digitehnoloogilisi süsteeme, programme, portaale ja rakendusi, et selgitada välja need, millised aitavad oma elu kvaliteetsemalt korraldada.

Kommentaarid