CAT S60 täies ilus.

CAT S60 on üks põnevamaid nutitelefone, mis sel aastal müügile on tulnud. Eriliseks teeb selle nutitelefoni just FLIR termokaamera olemasolu. Telefoni välimus ja mõõdud kedagi külmaks ei jäta. Ta kas meeldib või ei meeldi üldse. Kui anda telefonile võimalus, siis on tegemist päris huvitava ja vastupidava tööriistaga, mis väikest kukkumist ja vett ei karda.

CAT S60 paistab silma tugeva ja kvaliteetse korpusega. Foto: Marko Palm
CAT S60 paistab silma tugeva ja kvaliteetse korpusega. Foto: Marko Palm

korralik viimistlus ja muudetav niiskuskindlus

Esmamulje uuest Cat S60 telefonist on hea. Materjalid tunduvad käes tugevad ja viimistlus on korralik. Ekraani katab Corning Gorilla Glass 4. Sellest, et tegemist on moodsa 2016. aasta telefoniga, annab aimu kaks tagumist kaamerat. Neist üks on tavaline 13 MP kaamera, mis pildistab ja filmib. Teine on seesama salapärane termokaamera, mis laseb maailma avastada hoopis uutmoodi.

Selleks, et telefon püsiks kuiv, on laadimispesa, kõrvaklapi liides ja SOS-nupp peidetud kaitseklappide taha, mis peavad olema suletud.

Telefoni kõlari ja mikrofoni juures on kaks punast nupukest. Neid kahte nuppu lülitades saad suurendada telefoni niiskuskindlust. Kui tavaoludes on tehase sõnul veekindlus kuni 2 meetrit, siis vastavate nuppude abil saad suurendada veekindlust kuni 5 meetrini. Nuppe muljudes kaetakse kinni kõlari ja mikrofoni avad. Nii ongi veekindlus paranenud. Samas peab arvestama, et kui avad on kaetud, siis kõnede kuuldavus on halb. Enne helistama hakkamist peaks asetama nupud 2M asendisse. Kui on plaanis pikem kalaretk või ujula külastus, siis võib aktiveerida igaks juhuks 5M asendi.

Kahe SIM-kaardi võimalus

SIM-kaardi telefoni sisestamiseks tuleb avada väike luugike, kustkaudu saab lisada SIM-i või mälukaardi. CAT S60 toetab kahte SIM-kaarti või ühte SIM-kaarti ning üht MicroSD mälukaarti.

SIM-pesa avamine. Foto: Marko Palm
SIM-pesa avamine. Foto: Marko Palm

See sama SIM-pesa luuk tundubki olevat CAT S60-e Achilleuse kand. Kui peaksid vihma käes või vee all pildistades kogemata SIM-pesa avama, on telefon kaitsetu ning võib lihtsalt hävida. Mõned netiavaruste helgemad pead on seepärast soovitanud selle nupukese pärast SIM-kaardi avamist teibiga üle kleepida.

Termokaamera – meisterdajatele väärt abivahend

Nagu varem öeldud, avab soojuskaamera olemasolu telefoni kasutamiseks täiesti uued võimalused. Kui seni on enamik vaatamisväärsusi netiavarustes iga kandi pealt pildistatuna üles laaditud, siis termokaameraga tehtud fotod ja videod annavad meid ümbritsevat maailma hoopis teistmoodi edasi.

Kuumaks aetud keedukann pildistatud termokaameraga. Foto: Marko Palm
Kuumaks aetud keedukann pildistatud termokaameraga. Foto: Marko Palm

Kas termokaamera end ka selfikaamerana tõestab – vaevalt küll. Kas CAT-i termokaameraga selfisid teha saab? Saab ikka, kui telefon tagurpidi keerata. See, mis välja tuleb, on juba õnneasi.

Kuressaare Loss läbi termokaamera. Foto: Marko Palm
Kuressaare loss läbi termokaamera. Foto: Marko Palm

Kõige rohkem rõõmustab termokaamera olemasolu neid, kellel kuldsed käed ning huvi ise meisterdada ja remontida. Külmal ajal annab termokaameraga tehtud pilt lihtsa vaevaga kätte just need kohad, kus näiteks maja soojustus on puudulik. Pottsepp saab hea ülevaate soemüüri lõõridest ning ahju soojenemisest.

Tuvasta soojad saiad või kõige mõnusam koht bussi ootamiseks

Sooja saia huviline saab lihtsa vaevaga ja ilma pirukaid näppimata kohe kohaliku toidupoe valmis saia letist kõige soojemad ja värskemad küpsetised välja valida.

Termokaamera pilt saialetist. Näpuga üle ekraani liigutades näeb ka originaalpilti. Foto: Marko Palm
Termokaamera pilt saialetist. Näpuga üle ekraani liigutades näeb ka originaalpilti. Foto: Marko Palm

Termokaameraga tehtud pildid ei ole väga suured. Maksimaalne resolutsioon on 480 x 640 pikslit. Tehtud termopilte saad tavalise pildifailina lihtsalt jagada. Kui vaatad tehtud termopilte CAT S60 mälus, siis on võimalik näpuga üle termopildi lohistades näha taustal ka tavakaameraga tehtud pilti.

Soojuskaamera kasutusvõimalusi on veel. Sisenedes pooltühja ootesaali, näed ära, millistel toolidel on inimesed hiljuti istunud. Nende toolide temperatuur on lihtsalt soojem kui ülejäänud keskkond. Lisaks saad jälgida erinevate masinate tööd.

Veekindlus on märkimisväärne, tugevam veesurve toimib klikina

Vesi CAT S60-le on nagu “hane selga vesi”. Võid valada klaasi või pangega. Telefon jätkab töötamist. Kuna tootja ise lubab suletud avadega veekindlust kuni 5 meetrit, proovisin seda telefoni julgelt kasutada duširaadiona – toimis hästi.

CAT duširiiulis - vettpidavus toimib. Foto: Marko Palm
CAT duširiiulis: vettpidavus toimib. Foto: Marko Palm

Aga oh üllatust, kui telefonil seadete alt “veealust režiimi” ei aktiveeri, siis iga veepiisake, mis ekraanile kukub, korraldab sinu Youtube’i playlist’is korraliku disko. Telefoni ekraan lihtsalt saab veepiiskadest puudutusena aru. Märga ekraani on isegi võimalik päris hästi kasutada. See on ka üks CAT S60 plusse, mida tootja ise esile tõstab.

Kui rääkida veest ja veekindlusest, siis tekkis tahtmine CAT S60 päriselt proovile panna. Sai tema kaasa võetud kohalikku veekeskusesse ja proovitud pildistamist ning filmimist basseinis nii vee all kui ka vee peal. Ilmselt oleks võinud jätta kuulari ja mikrofoni avad lahti. Aga kuna ma ei olnud kindel, kui ruttu mulle peale telefoni ujumiskäiku uued kõned peale tulevad, siis sai kuulari ja mikrofoni avad lukustatud.

pildistamine vees – pilt ületas ootusi

Vee all pildistada on võimalik, kuid selleks on vaja telefon lülida veealusesse režiimi. Siis on ekraan lukus ning pildistada saab helitugevuse nuppu muljudes. Vahet pole, kumba, mõlemad toimivad ning aktiveerivad kaamera pildistamise. Teravustamise osas peab täielikult lootma kaamera autofookusele. Tulemus oli natuke parem, kui lootsin.

Tegelikult on ju märja kaameraga väga raske teravat pilti teha. Kümnest pildist neli tulid teravad ning neli olid arusaadavad. Palju oleneb ka valguse hulgast. Suvel päikselises rannas on telefonikaameral lihtsam pildistada. Kui tundub, et oled sattunud olukorda, kus teravat pilti hästi teha ei saa, siis telefonikaameraga filmides jääb tulemus tihti parem. Video kvaliteediks saad valida 1080p, 720p või VGA. Tehaseseadistustes on algvalikuks 1080p ning see tundub mõistlik valik.

Pildistamine kuival maal – printimiseks sobilikke pilte ei saa

Tagumine, 13 MP kaamera, on telefoni üks nõrkusi. Jah, pildid jäävad paremad kui varasematel CAT seeria mudelitel, kuid teiste sama hinnaklassi telefonide vastu CAT S60 kaamera ei saa. Pigem on S60-e kaamera lihtsalt keskpärane. Pildid saab tehtud ja enamasti ka teravad. Panoraamfotosid saab teha horisontaal- ja vertikaalasendis. Kes pildistab olukorra jäädvustamiseks ning töö asjus, saab kenasti hakkama.

CAT'i 13 MPix tagakaameraga tehtud näidispildid, mis väga sügavat muljet ei avaldanud. Fotod: Marko Palm
CAT-i 13 MPix tagakaameraga tehtud näidispildid, mis väga sügavat muljet ei avaldanud. Fotod: Marko Palm

Kes soovib CAT S60-ga reisil olles saada hea kvaliteediga fotosid, mida hiljem välja printida, peab kergelt pettuma. Tundub, et selle telefoni loojatel ei olegi olnud kaamera kvaliteet esmatähtis. Seda vist ei saa pahaks panna, sest pigem köidavad CAT-i ostjaid tema teised tugevused.

SOS-nupp – hädaolukorrast saad lähedasi teavitada

Kuna CAT S60 on mõeldud kasutamiseks ekstreemsetes oludes, on see telefon varustatud ka SOS-nupuga. Nupp ise on peidetud ära vasakule poole veekindla klapi taha. Menüüs on olemas “Asukohamärguande” rakendus, kust saad ise seadistada, mis kontaktidele asukohamärguanne saadetakse. SOS-nuppu all hoides saadetakse asukohamärguanne kohe eelnevalt määratud kontaktile. Asukohamärguande rakenduses saad määrata “Ohutustaimeri”: ehk saad määrata ise aja, kui kiiresti asukohamärguanne saadetakse.

Asukohamärguande seadistamine. Foto: Marko Palm
Asukohamärguande seadistamine. Foto: Marko Palm

Saadetud asukohamärguandes on kaasas GPS-koordinaadid, mida märguande saaja saab Google Mapsi rakenduses avada.

Aku kestab tavakasutusel 2–3 päeva

CAT S60-e aku mahutavus on 3800 mAh, mis peaks andma tavalisele nutitelefoni kasutajale kahe- kuni kolmepäevase aku vastupidavuse. Muidugi sõltub palju sellest, kui tihti andmesidet kasutada ja millised rakendused end taustal värskendavad. Kui tavakasutuses on aku tühjenemine vaevumärgatav, siis termokaameraga pildistades tühjeneb aku palju kiiremini. Oma osa akust võtavad ka erinevad GPS-i kasutavad rakendused. See ongi nutitelefoni puhul tavaline.

CAT S60 on töökindel, testimine oli ladus

CAT S60 on varustatud 1,5 GHz kaheksatuumalise protsessori, 3 GB RAM ja 32 GB telefoni mäluga. Selleks, et telefoni töökindlusest aimu saada, kasutasin Cat S60 järjest 7 päeva. Kasutasin telefoni internetis käimiseks, meilide lugemiseks ja helistamiseks. Lisaks kasutasin Endomondo spordirakendust. Kogu selle nädala jooksul telefonile tegelikult taaskäivitust vaja teha ei olnud. Kasutamine oli ladus, menüü kiire ja telefon jättis hea üldmulje.

Päris veavaba CAT-i tarkvara veel ei ole. Kuna tegin palju termokaameraga pilte, õnnestus mul selle nädala jooksul mitu korda just termokaamera rakendus kinni jooksutada. Telefon sai kitsaskohast ise aru ning sulges rakenduse. Piisas termokaamera rakenduse uuesti avamisest, et jälle saaks pildistama hakata. Kuna tegemist on esimese termokaameraga varustatud nutitelefoniga, siis pole ime, et see tarkvara vajab veel häälestamist. Loodetavasti kaob see probleem tulevaste uuendustega. Neile, kes vajavad tugevat ja niiskuskindlat nutitelefoni, võin CAT S60-t soovitada küll.

ehk Välk usub, et kui ta oleks digitaalne, siis oleks ta nende sõnade kirjutamise ajaga juba arvatavasti paar tiiru mööda informatsiooni kiirteed ümber Maa kihutanud. «Vaadaksin digimaailmast meie käegakatsutavat analoogasjade maailma ja otsiksin neid siduskohti, kuidas võtta mõlemast maailmast maksimumi,» seletab ta ja julgustab: «Avades ukse digimaailma, lood uusi võimalusi.» Avatavate digivõimaluste uste taga peituvat kasulikkust võib hea vaistu korral tajuda mehe sõnul koheselt, kuid selle mõistmiseks võib kuluda ka aastaid. «Nii või teisiti, ajaga tasub kaasas käia. Ja mis võiks olla selleks parem, kui jagada kogetud uusi kogemusi Digitarga lugejatega.» Tema tutvumine digiajastuiga ei alanud üldsegi lihtsalt, kuid oli asjade igati loogiline käik, usub ta ise tagasi vaadates. «Aasta siis oli 2000, kui läbi loetud Windowsi kasutusjuhendi nurka viskasin. Juba peatselt ostsin poest hinnaliste kroonide eest tol ajal interneti ühenduse loomiseks vajalikke Atlase kaarte. See interneti kasutamise aeg oli ju loetud. Teinekord sai internetti ühenduva modemi karjeid padjaga summutatud, sest õhtusel ajal oli maja vaikne. Seda, et aeglane internetiühendus katkes, tuli ühe õhtu jooksul ikka vahest rohkem kui üks korda ette. Püsiühendused tulid hiljem – ka praegu meie mõistes «aeglane» internet on tolle aja kiirustega võrreldes ilmselt kümneid kordi parem.» Hea meelega kirjutab ta neist asjadest, millest digimaailmas meile igapäevaselt kasu on. «Nii leian uutest asjadest kirjutades pea alati midagi uut ja põnevat, mida ka mul endal tulevikus hea teada on.»

Kommentaarid