Booktrack võimaldab lisada e-raamatule meelepärased heliefektid ning soundtracki. Allikas: Booktrack.com koduleht

Booktrack – rakendus, mis lisab raamatule filmiliku elamuse

#booktrack #e-lugerid #e-raamatud #tahvelarvuti

Booktrack'i logoMõne raamatu sisuga sobiks tunnusmuusika kui valatult. Täpselt nii, nagu heliriba toimib filmide puhul. See aitab keskenduda sisule ning lõigata tajusid muust maailmast ära. Booktrack on nüüd loonud rakenduse, mis keskendub e-raamatute heliribale ning pakub muusika ja heliefektide lisamisega lugejale filmiliku kogemuse.

Kuidas see töötab?

Lehekülg avab esmalt kohe riiulitäie juba helindatud raamatuid, mille kuulamiseks ei pea isegi registreerima end lehekülje kasutajaks. Valdavalt on tegu ingliskeelsete ilukirjanduslike raamatutega nii ammutuntud kirjanikelt (W. Shakespeare, M. Shelley, C. Dickens jt) kui ka alles alustavatelt autoritelt (eestikeelseid raamatuid veel sisestatud kahjuks pole). Sealhulgas mõned neist on ka tasulised.

Uue helitausta tegemiseks tuleb Booktrack.com lehele sisse logida. Allikas: Booktrack.com
Uue helitausta tegemiseks tuleb Booktrack.com lehele sisse logida. Allikas: Booktrack.com

Teksti helindamiseks tuleb aga end registreerida. Seejärel saab valida, kas soovid helindada juba olemasolevat teksti – raamatukogu on päris suur – või sisestad enda oma. Alustava autori jaoks on see kindlasti täiesti uus ja omalaadne võimalus lugejaid köita.

Raamatule lisatavat muusikat saab stiilide kaupa ise valida. Allikas: Booktrack.com
Raamatule lisatavat muusikat saab stiilide kaupa ise valida. Allikas: Booktrack.com

Helikogu on Booktrackis väga rikkalik. Valida saab tuhandete muusikapalade, eriefektide või meeleolu loovate taustahelide vahel. Sobivaks saab seadistada nii helitugevust, lugemiskiirust, heli tugevnemist kui ka nõrgenemist. Nii et see kõik on väga professionaalselt tehtud ja töötab ka lugeja vaatenurgast hästi. Kui sobivat pala või efekti Booktrackis ei ole, saad selle ise keskkonda üles laadida.

Nii palju teenus kasutajat siiski piirab, et nii telefonis kui ka iPadis on Booktrack kasutatav vaid lugerina, helindada saab üksnes arvutis. Valmis heliga teksti saab jagada kuulamiseks Booktracki avariiulil või ka linkida muudesse keskkondadesse.

Booktrack on ideaalseks abimeheks koolidele?

Rakendus on arendatud eraldi nii tavakasutajale kui ka kasutamiseks õppetöös. Selleks peab õpetaja või juhendaja tegema Booktrack Classroomi lehele konto. Ta saab moodustada seal grupi, anda grupi kõikidele liikmetele salasõna, lisada õpilasi jmt korralduslikku. Lehele saavad oma konto teha isegi vanemad, kellele on antud võimalus näha, millega laps on keskkonnas tegelenud.

Erinevalt Booktracki tavalehest on Classroomis helindatud raamatud nähtavad üksnes kasutajakontoga inimestele. Kuidas Classroomi lehte täpsemalt kasutada, vaata õppevideosid siit.

Miks kasutada Booktrack Classroomi?

Andes õpilastele võimaluse oma kirjutistele, esseedele, artiklitele, jutustustele vms ise taustale muusikat valida, loob see veel ühe võimaluse, kuidas ta teksti omal käel läbi töötab ning selle omandab. See parandab loovmõtlemist ning digitaalselt kirjaoskust, rääkimata sellest, et see võimaldab digiajastul tuua lapsed uuesti kirjanduse juurde.

Näiteid helindatud raamatutest Booktrackis

  • Vennad Grimmid “Lumivalgeke”
  • A. C. Doyle “Sherlock Holmesi seiklused”
  • W. Shakespeare “Romeo ja Julia”
  • J. Brontë “Jane Eyre”
  • J. Austen “Uhkus ja eelarvamus”

Tekstide ettelugemisel lisab muusika pealegi põnevust jms meeleolu. See parandab õpilaste lugemise ja kirjutamise oskusi väga meeleolukal ja atraktiivsel moel. Seda kinnitavad omakorda kaks erinevat uuringut, mis toovad arenguhüppe lugemise kasvus ja arusaamises tavalisi e-raamatuid ja Booktracki raamatuid lugenud inimeste vahel eriti selgelt esile.

Uuringud toetavad tekstide helindamist

Uuringu helitaustaga lugemise kohta, mis keskendus teksti ja heli vahelisele korrelatsioonile, viis New Yorgi ülikool läbi 41 katsealuse seas, kes olles lugenud teksti nii heli kui ka helita, pidid pärast vastama küsimustele teksti sisu kohta. Uuring tõi selgelt välja heliga täiustatud elektrooniliste lugemisplatvormide kognitiivseid eeliseid, selle tekst oli oluliselt selgem ja kergemini jälgitav kui sarnane tekst ilma helita.

Uuringu Booktracki mõjust lastele viis läbi Aucklandi ülikool 10–14-aastaste (ka lugemisraskustega) laste seas. Selle käigus selgus, et lapsed mõistsid Booktrackiga loetud teksti mitte ainult 20% paremini, vaid pühendasid lugemisele ka rohkem aega.

Uuringute kohaselt aitab helindatud e-raamat lastel sisust paremini arusaadav ning suurendab lugemiskogemuse rahulolu. Allikas: Booktrack Classroom
Uuringute kohaselt aitab helindatud e-raamat lastel sisust paremini arusaadav ning suurendab lugemiskogemuse rahulolu. Allikas: Booktrack Classroom

Booktrack on igatahes selgelt otsustanud anda lugemiskogemusele uue tähenduse. Ka sellele, kuidas autorid kirjutavad ning oma raamatuid avaldavad. Uuele lähenemisele on üsna palju tähelepanu pööratud ka Silicon Valleys ja ingelinvestorite ridades. Eks tulevik näitab, kas nende rakendus läheb massidesse.

 

Kirjutan enamasti raamatumaailmast, aga ka lihtsalt e-maailmas teabe talletamist või edastamist puudutavatel teemadel. Olgu selleks siis audio- või e-raamatud, lugerid või raamatusõprade suhtluskeskkonnad, veebiloengud või koduraamatukogu ülesehitamine jms.

Kommentaarid