Jätkates Digitarga kasutamist oled teadlik küpsiste kasutamisest.
Toitumise ja treeningute jälgimise rakendusi on tuhandeid, kuid mitte kõik ei ole proovimist väärt. Foto: Scanpix

Ehkki pidudeperiood on juba selja taha jäänud, on pühadeaegsest maiustamisest ja lihtsalt liigsöömisest paljudele nii mõndagi liigset taljele kogunenud. Suvi pole aga enam mägede taga ning liigsed kilogrammid ei paku rannas silmailu endale ega teistelegi. Teatavasti kogunevad liigsed kilod palju meelsamini kui pärast lahkuvad, mistõttu on õige aeg alustada kaalukaotust just praegu.

Et kaalulangetamine on paraku pikk ja vaevaline protsess, siis kulub kaalulangetajal ära igasugune abi ning nutitelefonil on selleks varrukas nii mõnigi trump ehk rakendus. Pakutavate rakenduste hulk on aga sedavõrd suur, et lubasin endale seda luksust ning valisin välja mõned, mis sobivad nii Androidi telefonidele kui ka iPhone’idele.

MyFitnessPal

Oma kaalu jälgimiseks on esimese sammuna ülioluline üles tähendada kõik manustatavad kalorid ehk siis oma igapäevane menüü. Piisab, kui rakendusse sisestada toidu koostis ja kogus ning MyFitnessPal fikseerib kogu kaloraaži ning ühtlasi annab teada söödavate toiduainete kasulikest omadustest. Rakenduse üle 100-miljonilisest kasutajaskonnast on tekkinud kogukond, kes omakorda jagab retsepte, toitumisideid ja edulugusid, mis peaks tulemuste saavutamiseks innustama teisigi kasutajaid. Lisaks teeb rakendus koostööd populaarse Fitbiti ja mitmete teiste aktiivsusmonitoridega kasutaja füüsilise aktiivsuse arvestamiseks.

MyNetDiary

Kui sul puudub aeg ja võimalus endale palgata isiklik toidunõustaja, siis ajab asja ära ka MyNetDiary. Rakenduse andmebaasis on üle 677 000 erineva toiduaine kalorsuse ning piisab vaid söödava toidu koguse sisestamisest, et rakendus annaks sulle täpse kalorihulga. Kui aga söödavat toitu miskipärast andmebaasis ei ole, siis pildista oma toitu, laadi pilt rakenduse abil üles ning rakenduse toetustiim arvutab selle täpse kaloraaži ja toiteväärtuse välja hiljemalt 24 tunni jooksul. Rakendusse võib sisestada oma soovitava kaalu ning MyNetDiary jagab igapäevaseid soovitusi, kuidas unelmate kehakaalu kergemini saavutada.

LoseIt

LoseIt rakendus mitte ainult ei arvesta kaloreid, vaid ka juhendab, kui palju nende kaotamiseks tuleb ennast liigutada. Rakenduse abiga saab skannida ka toitude triipkoode, mis muudab söögi üle arvepidamise oluliselt mugavamaks.

Söögi üle arvepidamist lihtsustab võimalus pakendi triipkoodi skannides kogu vajalik info kiirelt rakendusse kanda.

Eestis paraku peab sellesse funktsiooni suhtuma teatud reservatsiooniga, sest minul isiklikult ei andnud see alati täpseid tulemusi. Rakendusse võib arvepidamise hõlbustamiseks lisada ka oma retsepte, et ei peaks iga kord oma lemmikroogade kaloreid uuesti arvestama. Lisaks teeb LoseIt koostööd erinevate aktiivsusmonitoridega nagu Jawbone Up, Fitbit, Nike Fuelband ja veel paljude teistega.

SparkPeople

Spark People ühendab tegelikult tervet hulka erinevaid kaloriarvestuse- ja retseptirakendusi. Nii on selles eraldi rakendused taimetoitlastele ning isegi paleotoitumishuvilistele.

Spark People rakenduste hulgas on valikuid ka taimetoitlastele ning paleotoitujatele.

Rakendustel on ka suur ja aktiivne kasutajate kogukond, kes lisaks retseptidele jagab ka oma edulugusid ning innustab registreeritud liikmeid ka motivatsioonimeilidega, mis aitavad kasutajal kindlamalt soovitud tulemuseni jõuda. Allpool on küll link konkreetsele kaloriarvestusrakendusele, kuid sisestades iTunesi rakendustepoes otsingusõnaks “Spark People”, on valida õige mitme, sealhulgas gluteenivabade, diabeetikutele ja rasedatele mõeldud  retseptirakenduse vahel.

CarbsControl

Kaalulangetaja üheks suuremaks vaenlaseks on ahvatlevad süsivesikud, mis võivad organismi pugeda erinevate allikate kaudu. CarbsControl on suurepärane abivahend neile, kes järgivad mõnda süsivesikuvaba dieeti (Atkinsi vms) või lihtsalt suhkruhaigele. Rakendus aitab arvet pidada igas toidukorras sisalduvate süsivesikute üle ning kergendab õigete portsusuuruste arvestamist. CarbsControl ei vaja internetiühendust.

Screen Shot 2017-03-02 at 21.50.08

Food Intolerances

Erinevad toidutalumatuse vormid levivad tänapäeva ühiskonnas nagu õietolm ning Food Intolerance rakendus on loodud kõikide erinevate toidutalumatuse vormide all kannatajatele. Otseselt kehakaalu see küll ei mõjuta, küll aga aitab teha õigeid toitumisotsuseid. Sisestades rakendusse toidutalumatuse liigi, näitab rakendus, mida sa süüa ei tohi ja miks. Rakendust võib kohendada vastavalt oma vajadustele, mis muudab selle eriti mugavaks.

Cronometer

Cronometer on lihtsapoolse, kuid piisavalt informatiivse kasutajaliidesega. See tõlgendab kasutaja igapäevase toidu kaloriteks ja toitaineteks. Lisaks aitab arvet pidada ka füüsilise aktiivsuse üle. Rakendus on leidnud laialdast populaarsust eeskätt tänu oma kasutuslihtsusele.

Screen Shot 2017-03-02 at 21.47.15

Calorie Counter

Hoolimata oma suhteliselt ühemõttelisest nimest pakub Calorie Counter igati laialdasi võimalusi lisaks kasutaja toidu ümberarvestamisele kaloriteks ning toitaineklassideks: skanner toiduainete tuvastamiseks, retseptikogu, liikumispäevik, dieedikalender, kaalujälgija ning isegi fotoalbum oma einete jäädvustamiseks ning loomulikult jagamiseks. Rakendus suudab pildi järgi tuvastada isegi toidu kalorsuse ning see on midagi, mida teised rakendused ei paku. Kuna rakendus on täiesti tasuta, siis tasub see kasvõi katsetamise mõttes oma telefoni sikutada.

Lifesum

Lifesum on hästi meeldiva ja intuitiivse kasutajaliidesega rakendus. Jagab soovitusi, nõuandeid ja retsepte. Toiduainete triipkoode saab sisse skannida, lisada lemmikuteks, et hilisem sisestamine võimalikult mugavaks muuta. Üheks miinuseks võib pidada liigset kuumaksulise Premium-konto reklaami. Samas pakub Premium-konto muu hulgas valmistehtud toitumisplaane ja ühendumist aktiivsusmonitoridega, mida tavakonto ei paku.

Paraku ei piisa vaid ühe või mitme rakenduse telefoni laadimisest, vaid neid tuleb ka järjekindlalt täita, sest muidu muutuvad nad telefonis tühipaljaks ballastiks. Seepärast tasub hoida telefoni enda ligi nii söögilauas kui ka trenni tehes, et andmed ei ununeks ning rakenduse mõju ei väheneks. Usinat ja järjepidevat kaalulangetamist rakenduste abiga!

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."

Kommentaarid