Auto parkima panemine ei ole keeruline, kuid siiski tüütu ning tihti ununev protseduur, mille tegemata jätmise korral võib kojamehe vahel oodata üsnagi kopsakas trahv. Autlo on rakendus, mis mõistab sinu kiiret päevakava ning paneb auto sinu eest parkima.

Mis on autlo ja kuidas see töötab

Ei, Autlo ei tee sinu autost isesõitvat ja iseroolivat masinat, kuid paneb selle parkima sellegipoolest. Autlo on nimelt parkimisrakendus, mis saab aru, millal sinu auto pargib ning millal ta seda enam ei tee. Selleks kasutab Autlo spetsiaalset lisaseadet, mis ühendub autoga läbi diagnostikapesa (OBD2), tuvastab GPS-i kasutades auto asukoha ning saab aru, kas mootor töötab või mitte. Ja ongi kõik! Paari tikupaki suurune lisaseade saab aru, kui automootor lülitatakse välja, tuvastab seejärel enda asukoha ning paneb end õiges tsoonis parkima. Kohe kui automootor tööle pannakse, lõpetab Autlo parkimise ära ning ühtlasi kaotab ajalukku kõik need korrad, mil oled südalinnas parkimise eest maksnud ka siis, kui auto juba ammu kodumaja ees seisab. Parkimistasu läheb mugavalt mobiiliarvele.

Diagnostikapesasse käiv lisaseade. Foto: autlo.com
Diagnostikapesasse käiv lisaseade. Foto: autlo.com

Seadistamine

Autlo kasutuselevõtmiseks tuleb ühendust võtta edasimüüjaga, kellelt on võimalik osta või rentida SIM-kaardiga varustatud lisaseade, mis tuleb torgata auto diagnostikapessa. Seejärel tuleb Androidi või Apple Store’ist allalaadida rakendus nimega Autlo. Kui rakendus on installitud, soovib see teada sinu automarki, auto registreerimisnumbrit, seadmenumbrit (leitav lisaseadme pealt) ning sinu telefoninumbrit. Kui andmed on sisestatud, on rakendus töökorras.

Esimene seadistamine. Foto: ekraanitõmmis
Esimene seadistamine. Foto: ekraanitõmmis

Kasutamine

Iga kord, kui jätad auto parklasse või tee äärde seisma ja lülitad mootori välja, otsib Autlo üles sinu asukoha, määrab parkimistsooni ning alustab parkimist. Kui taas automootori tööle paned ning ära sõidad, lõpetab rakendus parkimise. Alati kui rakendus parkimist alustab või lõpetab, saadab ta sinu telefoni ka teavituse ning ajaloo alt saad vaadata eelnevaid parkimisi ning nende maksumust. Mõistlik on seadistuste alt välja lülitada “Parkimine tsoonidest eemal” valik, kuna muidu saadab rakendus teavitusi ka siis, kui pargid tasuta piirkonnas ning mille eest telefoniarvele tasu ei lisandu. Lisaks saad seadete alt muuta distantsi, kui kaugelt rakendus parkimistsooni otsib ning kui kohe üldse ei meeldi, et auto raske töö sinu eest ära teeb, siis võib ka automaatse parkimise tervenisti välja lülitada.

Automaatne parkimine. Foto: ekraanitõmmis
Automaatne parkimine. Foto: ekraanitõmmis

Kuigi Autlo teeb oma tööd küllaltki hästi ning üheksal korral kümnest leiab üles õige parkimistsooni ja alustab ning lõpetab parkimist tõrgeteta, soovitan parkima asudes siiski kiirelt rakendusele pilk peale visata. Enda kahenädalase testimisperioodi jooksul tõrkus rakendus vaid ühel korral, kui jätsin auto südalinnas tee äärde ning läksin kohvikusse sööma. Kuna olin selles kohas ka varem käinud ning auto oli alati kenasti parkima hakanud, siis ma rakendust enam ei kontrollinud. Kohvikus telefoni vaadates nägin lõpuks siiski, et auto ei pargi.

Autot parkima jättes võiks igaks juhuks kontrollida, et rakendus õige tsooni valis ning parkimist alustas.

Hilisemal uurimisel selgus, et probleem tekkis parkimistsooni sissetõmbamise distantsist, mis oli vaikimisi määratud 3 meetri peale, kuid täpselt sellest kohast, kuhu auto jätsin, jäi parkimistsoon 13 cm jagu liiga kaugele (ehk 3,13 meetri kaugusele). Suuremaks ei soovita ma seda distantsi siiski väga palju muuta, kuna sellisel juhul võib tekkida probleeme piirkonnas, kus on palju erinevaid parkimistsoone (näiteks Tallinn).

Milliste autodega Autlo töötab

Toetatud autod

  • alates 1996 USA turule toodetud autod
  • alates 2001 Euroopasse toodetud bensiinimootoriga autod
  • alates 2004 Euroopasse toodetud diiselmootoriga autod

Autlo kasutamiseks peab autos olema diagnostika ehk OBD2 pesa. OBD2 pesa asub autos juhiistme läheduses,  reeglina armatuurlaua all ning mõnedel autodel ka keskkonsoolis (näiteks tuhatoosi all või käetoes). Kui auto on vanem kui toetatud mudelite nimekirjas või muul viisil eriline, siis Autlo meeskond on lahenduse lubanud leida sellegipoolest.

Autlo rakenduse saad alla laadida Google Play või Apple Store´i rakendusepoodidest ning selle juurde käiva lisaseadme tellida edasimüüjatelt, kodulehelt või otse rakendusest.

ehk digitaavi sai oma hüüdnime täiesti juhuslikult. "Kuid see sobib mulle," on ta sellega nüüdseks juba harjunud. "Kõik digitehnoloogiaga seonduv peab olema lihtsasti arusaadav, mugav kasutada ning märkamatult minu igapäevaelusse sobituma," räägib Digitaavi. "Telefon, sülearvuti ning Google-kalender on minu igapäevased abimehed ja assistendid, milleta ma oma elu enam ette ei kujuta. Kohtumised, trennid, puhkused – kõik on kirjas kalendris, mis omakorda on kõikide seadmete vahel sünkroniseeritud." Digimaailmaga sai DIgitaavi põgusalt tuttavaks juba ligi 15 aastat tagasi kooli arvutitunnis oma esimest e-posti kontot luues. "Suurem huvi tekkis aga esimese nutitelefoniga, milleks oli HTC Wildfire, mis oma tehnilistelt näitajatelt kuigi võimekas telefon ei olnud, sest näiteks Instagram seal tööle ei hakanudki," meenutab Digitaavi, nägu muigel. Paljudele kõlab sõna “digi” Digitaavi sõnul hirmutava ning halvaendelisena. "Minu eesmärk on tuua inimesed, kes võib-olla seni selle maailmaga kokku puutunud ei ole, lähemale teenustele, tehnoloogiatele ning vidinatele, millest neile igapäevaelus kasu tõuseks." Digitaavi kirjutab uudiseid teemadel, mis talle endale huvi pakuvad. "Üritan seda teha keeles, mis on arusaadav kõigile."

Kommentaarid