Olgem ausad, inimeste sõltuvus oma nutikatest taskutelefonidest on omandamas naeruväärseid proportsioone. Inimesed vaatavad igatsevalt oma nutitelefonide ekraane nii sobivates kui ka sobimatutes olukordades – kes ootab olulist töömeili, kes jälgib oma Facebooki-postituse käekäiku. Reaalset vajadust või lihtsalt ahvatlust on siin raske eristada.

[conclusion]

Minu jaoks isiklikult on võrdselt olulised nii töömeilid kui ka sotsiaalvõrgustikust saabuvad teavitused, samuti kellaaeg, kuna liiklen pea igapäevaselt rongiga.

Seega muutus minu jaoks üha tüütavamaks pidevalt oma nuhvlit (iPhone 6S Plus) taskust välja sikutada. Nutikell tundus olevat minu jaoks ideaalne lahendus ning kui aasta tagasi Apple oma nutikellaga välja tuli, olid minu ootused üsna kõrgele kruvitud.

Digitarga inimesena ma oma sajaseid kohe tuulutama ei kippunud, vaid jäin ootama kasutajate arvustusi-arvamusi.

Seda enam, et Apple on varem ka ebaõnnestunud toodetega silma paistnud.

Kuigi kohati oodati Apple Watchist õunafirmale mingit uut tipptoodet nagu iPhone, siis reaalsuses on kasutajate arvamused olnud vastakad. Ning Apple ise mingeid numbreid, mis kella totaalset edu kinnitaksid, kergekäeliselt välja ei käi.

Nii jäin ka ise pigem äraootavale seisukohale ning muudkui sikutasin oma telefoni iga päev taskust välja ja toppisin seda sinna tagasi. Kuni ühel päeval avanes mul võimalus vahetada sahtlis tolmu koguv iPad mini Retina soodsalt Apple Watchi vastu. Muuseas, sama ärimudelit ehk vana toode pluss teatav kompensatsioon uuema mudeli vastu soovitan kõigile tehnikahuvilistele.

Igatahes – ühel heal päeval sain ka endale käe peale Apple Watchi.

Etteruttavalt pean tunnistama, et oleksin pidanud seda tegema juba ammu.

Välimus

Apple’i tooted on ilmakuulsad oma kõrgetasemelise disaini poolest ning Apple Watch pole mingi erand. Stiilne ja elegantne, sarnaneb see kindlasti enam kellaga kui näiteks Samsungi varasemad katsetused. Nii Apple Watchile kui ka teistele varajastele nutikelladele on ette heidetud, et need on kujult kandilised. Justkui oleks ümar käekell mingi etalon või reegel.

Tegelikult on ju olnud ja ilmselt tuleb ka edaspidi ka kandilise kujuga käekelli. Ehkki Apple Watch on õige pisut suurem kui mu varasemad käekellad, ei häiri isegi 42 mm suuruse ekraaniga mudel minu rannet. Ega riiva silma.

Minu arvustatav mudel on alumiiniumikarva Apple Watch Sport. Kuigi esialgu püsis mu pilk roostevabas korpuses oleva Apple Watchi peal, võis arvustustest lugeda, et alumiiniumkorpuses Sport-versioon pidavat olema kriimustustele isegi vastupidavam. Igatahes õhkub ajatust ja matist, see tähendab läiketa alumiiniumist teatavat futuristlikku hõngu, mis on ühendatud ajaülese disainiga. Pilk puhkab peal.

Ainukeseks ebakohaks kella muidu minimalistlikus disainis võib pidada kahte nuppu kella paremal küljel. Lähtudes printsiibist Less is more tähendab see, et üks nupp on ülearu. Seda enam, et vähemalt esialgu on alumise nupu, mitte krooni funktsionaalsus suhteliselt piiratud. Olles kursis aga Apple Watchi tulevikuperspektiividega, teame me, et selle nupu funktsionaalsusele on juba sel sügisel oodata olulist täiendust. Seega pigistame siin sõbralikult silma kinni. Function over form.

Lisaks kellale olid karbis ka paar silikoonist Apple’i originaal-kellarihma. Meeldivalt minimalistlikena jäävad need kenasti n-ö kella varju. Pikem rihmadest ulatus mugavalt ka üle minu keskmisest jämedama randme. Ehkki kasutasin rihma maksimumpikkust, ei pigistanud ega sooninud see mind ebamugavalt.

Kasutamine

Paljud kasutajad on Apple’ile ette heitnud, et firma pole olnud suuteline määratlema oma toote sihtgruppi ja toote funktsionaalsust. Elik kasutajad pole aru saanud, millist seadet või milleks Apple ikkagi teha on tahtnud.

Küll on ette heidetud liigset universaalsust, küll piiratud funktsionaalsust. Ilmselt on ootused olnud sedavõrd kõrgel, et toode pole inimeste fantaasialennule järele jõudnud. Suure tõenäosusega oodati midagi sama revolutsioonilist, nagu seda oli iPhone ise.

Hoides oma ootusi-lootusi aga sordiini all ehk reaaluses piirides pole pettumust karta. Allpool toon välja oma kasutuskogemuse selle kella erinevate funktsioonide ja omadustega. Hoiatan aga ette, et kindlasti ei suuda ma siin kajastada nendest kõiki, jättes osa avastamisrõõmust ka võimalikele tulevastele kasutajatele.

Rakendus

Et Apple Watch on praktiliselt lahutamatult seotud kasutaja iPhone’iga, siis on kellale mõeldud rakendus ülioluline. Watch-rakendusele mul ühtegi etteheidet esialgu pole, kõik on applelikult loogiline ja intuitiivne, meenutades oma ülesehituselt iPhone’i sätete rakendust.

Alati võiks ju viriseda, et peenhäälestuse võimalusi võiks olla rohkem, kuid nagu eelpool mainitud, ootab juba sel sügisel Watch OS-i ees suurem muudatus, mis suure tõenäosusega hõlmab ka telefonirakendust.

Kell

Muidugi mõista täpne. Mulle väga meeldib, et kella ekraan aktiveerub alles kätt silme ette tõstes või kellakätt piisavalt pöörates. Tõsi küll, sekundimurdosalise viivitusega. Paljud kasutajad on sellest viivitusest suure numbri teinud, kuid ilmselt on tegu koleerilise närvikavaga isikutega. Flegmaatilise või sangviinilise olemusega eestlasele ei peaks siin mingeid probleeme tekkima.

Ometi tahaks kellafunktsiooni juures pisut viriseda. Kuigi valikus on mitu erinevat sihverplaadiversiooni, ei leidu seal sellist, mis minu maitsele vastaks. Kus oleks maitsekas minimalism ühendatud piisava funktsionaalsusega või siis vähemalt oleks esteetika arendatud äärmuseni.

Praegu olen paraku sunnitud valima minu jaoks halbadest variantidest parima. Aga maitse on teatavasti sügavalt subjektiivne ning usun, et enamik kasutajaid leiab pakutavate võimaluste seast endale meeldiva. Olgu selleks siis multifilmilik Miki-Hiir või pretensioonikas kronograaf.

Teavitused

Minu jaoks kella funktsionaalsuses üks olulisemaid aspekte. Kell teavitab kas helisignaali, värina või mõlemaga saabuvatest kirjadest, sotsiaalmeedia sõnumitest jms. Osale saabuvatest sõnumitest saab ka kohe otse kella pealt vastata, tõsi küll, mitte väga põhjalikult, vaid kas emotikonide või etteantud lühivastustega.

Märguannete valikuga tuleb olla nutikas, sest helisignaal igasse olukorda ei sobi, kui aga hakkate oma kella vaid värinasignaali peale vaatama, siis võib juuresolijatele jääda mulje, nagu oleksite te nende seltskonnast tüdinud ning kontrolliksite juba närviliselt aja kasutut kulgu. Mõni nõrganärvilisem võib selle peale tõsiselt solvuda.

Õnneks saab vähemalt helisignaale kella enda pealt mugavalt vaigistada. Tihtipeale teavitas kell mind saabuvatest meilidest jms isegi enne telefoni, arvutist rääkimata. Värinmärguannete tundmiseks peab kellarihm olema ümber randme piisavalt pingul.

Apple Watch Sport 38 mm spordikell külg hall

Üliaktiivse sotsiaalse elu korral tasub hoolikalt kaaluda, millised teavitused sisse lülitada, et pidev kellavaatamine naeruväärseks ei muutuks.

Samas, arvutiklaviatuuril kirjutades on kella ekraan nagunii kogu aeg kenasti silma all.

Glances & Complications

Nii Glances kui ka Complications on funktsioonid, millel adekvaatne eestikeelne vaste veel puudub. Kui Glances on veel tõlgitav Vaadetena, siis komplikatsioonil on eesti keeles hoopis erinev tähendus kui kella juures kasutataval funktsioonil.

Complications lisab kella sihverplaadile erinevat funktsionaalsust nagu ilmateade, Kuu faas jms või erinevate rakenduste avaikoonid. Glances aga toob erinevat infot näpuviipe kaugusele. Libistades sõrmega üle kella ekraani, võime näha kalendrit, ilmateadet, mõõta pulssi, hallata telefonimeediat jms.

Mõlema funktsiooni sisu on hõlpsalt hallatav telefonirakendusest, nii et iga kasutaja saab luua just endale sobiva avaekraani ning tuua endale vajaliku info mugavalt lähedale.

Tervis & Fitness

Oma kella turunduskampaanias on Apple pannud suurt rõhku kellale kui liikumismonitorile, mis annab sportivale kasutajale teada tema saavutustest.

Ise ma küll sedavõrd aktiivselt spordiga ei tegele, kuid kuuldavasti vähemalt profi või poolprofessionaalsel tasemel spordiga tegelejatele pole Apple Watch piisavalt täpne. Eriti veel spetsiifiliste spordialade puhul ja Apple’i enda rakendusi kasutades.

Küll aga on see piisavalt funktsionaalne n-ö tavakasutaja jaoks, kellele on olulised läbitud vahemaad, kaotatud kalorid ja pulsi kiirus. Et kell on aga suures sõltuvuses telefonist, siis on eeskätt olulised sinna installitud rakendused ja nende kvaliteet.

Teised Rakendused

See on ilmselt Apple Watchi kõige nõrgem külg. Vähemalt esialgu. Apple Watchi tuge pakuvad juba väga paljud erinevad rakendused, kuid telefoni ja kella koostöö jätab vähemalt esialgu soovida.

See tähendab, et see on aeglane ja kipub venima nagu tatt. Kindlasti mitte kõigi rakendustega, kuid enamikuga kindlasti. Piisava kannatlikkuse puhul pole probleemi, kuid kindlasti ei käi see kokku Apple’i ühe hüüdlausega It just works.

Väidetavalt aga on uue Watch OS-i tulekuga oodata siin kapitaalset muutust, see tähendab kiirendust.

Helistamine

Kellalt kõnedele vastamine ja väljahelistamine on ühed mu lemmikfunktsioonidest. Kellakrooni all asuva nupu “alla” saab paigutada kontaktide kiirvalikud, samuti saab eraldi Watch Keyboardi rakendusega tuua kella ekraanile numbrilaua, millelt sisestada telefoninumbreid.

Kuna kellakõlar pole teab mis võimas, siis eeldab selle funktsiooni kasutamine suhteliselt müravaba keskkonda. Pigem personaalse kabineti vaikust kui avatud kontori melu. Ilma mürataustata on mõlemapoolne kuuldavus igati normaalne ning nii ei pea kõnele vastamiseks isegi käsi klaviatuurilt tõstma. Mõnus.

Aku

Nii nagu oma telefoniga, nii ka kella puhul püüan vältida ebameeldivaid üllatusi ning panen need igal õhtul laadima hoolimata aku täituvusest.

Tavaliselt on Apple Watchi aku õhtul voodisse minnes veel kuskil 60% ringis, mis tähendab, et põhimõtteliselt võiks sellega ehk ka järgmise päeva vastu pidada. Aga sellisteks katseteks ei näe ma mingit vajadust, seda enam, et ööseks üritan ma oma keha vabastada kõigest liigsest, et see normaalselt hingata ja puhata saaks.

Panin käekella ööseks voodipeatsisse juba siis, kui need veel pidevat laadimist ei vajanud. Nii mind isiklikult igaöine laadimine ei sega, küll aga muudab see kasutuks Apple Watchi funktsiooni, mis peaks mõõtma une kvaliteeti.

Raha

Apple Watch on kindlasti üle keskmise kallis nutikell, hoolimata isegi hiljutisest tootjapoolsest hinnalangetusest. Samuti on paljude jaoks kindlasti pööraselt kallid ka 150-eurosed kellarihmad ja muu Apple’i enda poolt toodetud lisavarustus.

APPLE WATCH SPORT 38 MM
APPLE WATCH SPORT 38 MM

Peale paarikuust kasutamist aga leian, et nii kella välimus kui ka funktsionaalsus õigustavad nutika ajanäitaja hinda.

Boonusena aga on nii Amazoni võrgukaubamajas kui ka eBays sadade ja tuhandete kaupa erinevat ja vägagi mõistliku hinnaga lisavarustust. Nii tellisin endale näiteks vaid 20 euroga Milanese-tüüpi kellarihma ning 7 euroga väga praktilise kella laadimisdoki. Erineva hinnaskaala ja funktsionaalsusega pakkumisi on aga lõputult.

Kokkuvõtteks

Kui omal ajal mobiilide tulek vabastas inimeste randmed käekelladest, siis nüüd on nutitelefonid põhjuseks käekellade naasmisele oma legitiimsele kohale. Ning vähemalt minu puhul on Apple Watch umbes kolmandiku võrra vähendanud telefonikasutust.

Võttes iga teadaande peale telefoni taskust, et teadet kontrollida, tekkis iga kord kiusatus telefonis veel ringi vaadata, sest oli see ju nagunii juba peos. Nüüd aga püsib telefon valdavalt taskus ning ilma mõjuva põhjuseta ma seda sealt välja ei tiri. See võimaldab mul märksa paremini keskenduda käsilolevatele töödele ja lähedalviibivatele inimestele. Samas aga olen ma kogu aeg piisavalt kursis nii oma meilide kui ka sotsiaalvõrgustikega.

Õnneks mul puudusid kella soetades ebarealistlikud ootused ja illusioonid. Tahtsin vaid, et Apple Watch näitaks mulle aega, teavitusi, mõõdaks pulssi ning oleks liikumismonitoriks. Kõige seda teeb see ajanäitaja väga hästi.

Mõnus on ka telefonist muusikat kuulates kella pealt lugusid vahetada või heli tugevust muuta. Helistamine ja kõnedele vastamine oli isegi parem, kui ma arvasin. Erinevate rakenduste kasutamine on esialgu veel lapsekingades ehk puudub isegi harjumus ja seega ka vajadus. Peale uue Watch OS-i ilmumist võib aga ka siin veel suuri muudatusi ette tulla.

Kokkuvõtteks võin kõigile iPhone’i kasutajatele Apple Watchi soojalt soovitada. Hoidke ainult oma soovid reaalsuse piires. Vähemalt esialgu.

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."

Kommentaarid