Allikas: Apple pildipank

Apple AirPodi kõrvaklapid on sõltuvusttekitavalt head

#apple #kõrvaklapid

Headest asjadest kirjutada on mõnus ja kerge ning väga headest asjadest veel mõnusam ja kergem. Nagu näiteks Apple AirPodi juhtmevabadest kõrvaklappidest. Pean tunnistama, et kuigi viimaste aastate jooksul on mu käte vahelt läbi käinud nutitelefonide paremik ning kuhjaga teisi väga häid elektroonikavidinaid, siis nii mõnusat kasutuskogemust nagu Apple AirPodid mulle pakkusid, pole suutnud anda ükski teine vidin, ka mitte Apple’i enda telefonid ja tahvelarvutid.

Väidetavalt ongi läbiviidud uuringute andmetel Apple’i toodete kasutajad kõige enam rahul just nende minimalistlike kõrvaklappidega. Peale umbes kuuajalist kasutusperioodi ei jää mul muud üle kui teiste kasutajatega nõustuda. Ainuke nende klappidega seotud suurem probleem on nende kättesaadavus nii meil kui ka mujal. Apple nõrutab neid miskipärast vaid näpuotsaga, nii et enamikul maaletoojatest on juba tekkinud nimekirjad klapihuvilistest, kelle vajadusi siis jõudumööda rahuldatakse. Aga asume asja juurde.

Välimus

Klappide komplekti kuuluvad klapipaar, laadimislaegas ning laadimisjuhe. Ümaraservaline ja -nurgaline laadimistoos (just nimelt toos, sest karp tõrgub mu keel selle kohta ütlemast) meenutab pigem Apple’i varasemate aastate esteetikat. Samas on selle välimus sedavõrd minimalistlik ja ajatu, et sama hästi võib see vabalt kuuluda ka tulevikku. Klapid ise meenutavad Apple’i eelmist klapimudelit EarPodi, ainult et kaabli asemel on mõlema klapi küljes väikesed torukesed. Internetist olen lugenud mitmeid arvamusi, et klappide välimus meenutab pigem kuuldeaparaati ja need näevad lihtsalt nohiklikud välja. Isiklikult mina pole küll märganud kõrgendatud tähelepanu minu kõrvades olevat klappide vastu, nii et kipun kriitikat pidama pigem liialdatuks. Küllap on kriitikute näol tegu väiklaste ja kadedate inimestega, kellele on võõras kõik soe ning inimlik.

Laadimistoos on meeldivalt pisike ning mahub ka kõige pisemasse taskusse. Suurte taskute puhul tuleb neid taskust taga otsida, nagu ma oma kogemusele toetudes võin väita. Tõenäoliselt ei maksa kõrgläikega laadimistoosi kanda ühes taskus võtmete, müntide ja muu kriipiva-kriimustava kraamiga. Klapid ise on samuti piisavalt pisikesed ning võivad hõlpsasti märgade või muidu libedate sõrmede vahelt välja lipsata.

Heli

Olin eelnevalt mitmest kohast kuulnud kriitikat AirPodide helikvaliteedi kohta. Ometi olin meeldivalt üllatunud, kui neid klappe esmakordselt kuulasin. Testin klappe alati esimese asjana tšellomuusikaga ning kui klapid läbivad selle testi edukalt, siis saavad nad vähemalt minu maitse jaoks piisavalt hästi hakkama ka kõige ülejäänuga. AirPodid läbisid tšellotesti edukalt. Väikeste mööndustega mõistagi, aga alati tuleb arvestada reaalse eluga ehk pisikestelt ja mitte väga kallitelt klappidelt ju keegi stuudiokvaliteediga heli ei ootagi. Kindlasti on ka nende in ear klappide seas selliseid, mis oma helikvaliteedilt ning hinnalt annavad AirPodidele silmad ette. Aga olen 100% kindel, et ükski neist pole nii mugav kui Apple AirPod.

Kui varasematel aastatel olen Apple’i klappidele jms ette heitnud vaiksevõitu heli, siis AirPodide puhul ma helitugevusele küll mingeid etteheiteid ei tee. Aeg-ajalt tabasin ennast isegi heli vaiksemaks keeramiselt, mida ma varem Apple’i seadmetege eriti teinud ei ole.

Klappide kõnekvaliteet ning mikrofoni heli on palju paremad kui mu vanal heal Parrot Zik 2.0 omal.

Kasutamine

Siin võiksin oma kiidulaulu kõik punnid heebliga põhja lükata: tegu on vaieldamatult klappide kõige tugevama küljega. Põhimõtteliselt ühenduvad klapid kohe, kui need toosist välja võtta ja kõrva panna, ei mingit setting‘utes sobramist ja otsimist. Esmakordsel kasutusel pakub telefon juba laadimistoosi avamisel võimalust klapid telefoniga liita ja edaspidi sellega enam probleeme ei ole. Võta klapid toosist, pane kõrva, koputa kaks korda klapile ja muusika jätkub samast kohast, kust see enne klappide toosi panemist pooleli jäi. Tõsi küll, eelistatud seisundis on siin Apple Music, kuid kohati toimis see funktsioon ka Spotifyga.

Tegu on kõige kergemate klappidega, mida ma kunagi kasutanud olen. Tegelikult on nad nii kerged, et ei tekita kõrvadele väiksematki koormust. Kerge on isegi unustada, et nad mul kõrvas on, muusika tundus tulevat lihtsalt otse minu peast. Enne AirPode kasutasin Parrot Zik 2.0 ülekõrva juhtmevabasid klappe ning koju tulles võtsin need esimese asjana peast ära ning panin riiulile. AirPodid seevastu jätkavad mu kõrvades esinemist veel tükk aega peale kojujõudmist, alles vajadus perega suhelda sunnib mind neid toosi tagasi panema. Ometi pole nende klappide aku mul veel kordagi tühjaks saanud. Päeva jooksul tuleb ikka ette olukordi, kus on mõttekas klapid kasvõi veerand tunniks toosi laadima panna ning üks veerandtunnine laadimine peaks klappidele andma 3–5-tunnise mänguaja! Analoogiliste juhtmevabade punnide puhul on see erakordselt hea tulemus, mida konkurentidelt (sh isegi Samsungil) ette näidata pole.

Tegemist on nii mugavate klappidega, et unustad need endale kõrva

Tegelikult on klapid sedavõrd kerged, et esialgu oli mul pidevalt tunne, et vähegi äkilise liigutuse puhul lendavad need kõrvust kus see ja teine. Reaalsuses see muidugi nii ei ole, ainuke kord, kui klapp kõrvast lendas, oli siis, kui koer liiga tormiliselt mu nägu lakkuma asus. Ometi pole aga kerge närvikõdi mind senini maha jätnud ning aeg-ajalt surun klappe instinktiivselt sügavamale kõrva…

Internetis on küll müügil ohtralt erinevaid silikoonist või plastist vidinaid, mis peaksid aitama klappidel kõvemini kõrvas fikseeruda, kuid sellisel juhul peaks neid vidinaid enne kasutama hakkamist pidevalt klappidele paigaldama ning neid enne klappide toosi panekut taas eemaldama, mis aga on karjuvas vasturääkivuses Apple’i tootefilosoofiaga (kasutuslihtsus ja mugavus). Seega olen ise senini vastu pidanud kiusatusele sellist lisavarustust tellida. Võimalus tellida endale spetsiaalne kaabel, mille abil AirPodid ühendada, ei tule mulle pähegi.

Mõistagi võiks veidi norida klappide funktsionaalsuse üle. Ainuke tarkvaraliselt muudetav funktsioon neil klappidel on topeltkoputusel. Sellega on võimalus aktiveerida Siri, panna klappides kõlav lugu pausile või vastata kõnele. Olin oma Parrotitega üpris harjunud klappide peal reguleerima helitugevust ning vahetama lugusid. AirPodidega ma seda paraku teha ei saa. Õnneks on mul selleks piisavalt mugav alternatiiv Apple Watchi näol, nii et lugude vahetamiseks või volüümi lisamiseks pole mul siiski vaja taskust telefoni õngitseda. Samas olen üpris kindel, et vähene funktsionaalsus on sulaselge Apple’i turundustaktika ning järgmised AirPodid on juba märksa suurema funktsionaalsusega ilma oluliste raudvaraliste muudatusteta.

Samuti ei vastanud täiesti minu ootustele AirPodide kasutamine paralleelselt mitme seadmega. Miskipärast oli mul jäänud ettekujutus, et AirPodid leiavad ise üles, millisest seadmest ma meediat kasutan ning ühenduvad sellega automaagiliselt. Reaalsuses aga pidin ikkagi ise klapid seadmega ühendama. Tõsi küll, selleks ei pidanud ma minema enam kuhugi sätete sügavusse, vaid asja sai kiiresti ära korraldada ekraani allosas avaneva Command Centeri abil.

Kokkuvõtteks

Apple AirPode võin soojalt ja kogu südamest soovitada inimesele, kes kasutab iPhone’i ning armastab muusikat ja mugavust. Sellistele inimestele võiks see seade olla koguni kohustuslik. Mõistagi oleks need klapid veelgi menukamad, kui nende hinnaklass jääks EarPodide kanti, kuid mina isiklikult pole kahetsenud kordagi seda 179 eurot, mis ma nende klappide eest välja käisin. Olen kindel, et AirPodid pakuvad mulle rõõmu veel pikka aega.

Ühe soovituse enne lõpetamist siiski annan: enne kui endale AirPodid ostad, proovi järele, kuidas istuvad kõrva EarPodid. Juhul kui EarPodid kõrva ehitusega hästi ei sobi, pead siiski mingite muude klappide peale mõtlema, mille pärast avaldan sulle südamest kaastunnet.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."

Kommentaarid