Amazon Storywriter on tasuta lahendus reklaami-, filmi- või sarjastsenaariumi kirjutamiseks. Allikas: Amazon Storywriter

Amazon Storywriter – kuidas kirjuta ise internetis reklaami-, filmi- või sarjastsenaarium?

#amazon #amazon storywriter #amazon studios #arvutimängud #filmid #stsenaarium

Kõigile neile, kes on tahtnud proovida kätt reklaami, filmi või telesarja, aga miks mitte ka lihtsalt videoklipi või hoopis videomängu stsenaariumi kirjutamises, on alates novembri keskpaigast olnud võimalik kasutada Amazon Storywriterit. Asja võlu on selles, et hea loo korral ei jää see lihtsalt võimaluseks kätt harjutada ja tekst riiulile, vaid Amazon võibki selle reaalselt Hollywoodis ekraanile tuua.

Tegu on pilvepõhise veebitööriistaga, mis võimaldab panna kirja ja esitada stsenaariumi sellises vormis, nagu seda filmistuudiod ja produtsendid näha tahaksid. Stsenaarium koosneb mitmest olulisest osast, tähtis on selle struktuur.

See pole lihtsalt filmiks tehtava loo kirjeldus, vaid peab aitama samal ajal nii režissööri, näitlejaid kui ka kaameramehi. Kuidas üks ilukirjanduslik lugu stsenaariumist täpsemalt erineb, saab lugeda The Write Practice’i lehelt.

Stsenaariumi kirjutamist lihtsustab etteantud struktuur

Ise neid erinevaid osi välja mõtlema ei pea, sest õnneks on Amazon Storywriter selle peale juba mõelnud ja võimaldab stsenaristil kasutada oma loo ülesehitamisel järgnevat üheksat elementi:

  1. stseeni pealkiri;
  2. tegevus;
  3. tegelaskuju;
  4. dialoog;
  5. vahe- või lisajupp;
  6. üleminek;
  7. tegevuse algus;
  8. tegevuse lõpp;
  9. märkus.

Kõik need elemendid asetsevad töölaual kõrvalmenüüs, mis laseb autoril kiirelt oma tegevusliine ja erinevaid osiseid üles ehitada.

Amazon Storywriter võimaldab stsenaariumit väga detailselt lahti kirjutada. Allikas: Amazon Storywriter
Amazon Storywriter võimaldab stsenaariumi detailselt lahti kirjutada. Allikas: Amazon Storywriter

Kirjutada saab ka offline’is ja tekste eksportida-importida

Alustamiseks tuleb esmalt oma Amazoni kontoga sisse logida. Storywriter paneb kirjutatava teksti automaatselt sobivasse formaati ja küljendab ära. Seal ei saa valida fonti või selle suurust, küll aga saad valida, kuidas hakkab välja nägema stsenaariumi struktuur. Mis järgneb sissejuhatusele? Kas see on dialoog, tegevus vms. Tekst salvestatakse online’is jooksvalt.

Boonus on see, et kirjutamist saab jätkata offline’is. Selleks on vaja laadida oma telefoni või tahvlisse Chrome’i rakendus. Offline’is kirjutatud teksti sünkroniseerib tööriist automaatselt kohe, kui oled uuesti ühendatud võrku. Rakendus toimib mõlema, nii PC kui ka Maci peal. Faile saab süsteemist eksportida kolmes formaadis: PDFi, FDXi ja Fountain. Tekste saab sinna samal moel ka sisse tuua.

Amazon Storywriter võimaldab ka importida teksti ja siis seda stsenaariumiks ümber kohendada. Allikas: Amazon Storywriter
Amazon Storywriter võimaldab ka importida teksti ja siis seda stsenaariumiks ümber kohendada. Allikas: Amazon Storywriter

Sellest, kuidas stsenaarium lõpptulemusena välja hakkab nägema, saab lähemat aimu näiteks sellest näitestsenaariumist.

Esmane auditoorium on Amazon Studios ja kogukond

Amazon Storywriter ei ole suunatud vaid algajatele. See lihtsustab oluliselt filmimaailmas ka juba kogenud inimeste jaoks stsenaariumi kirjapanekut. Valmis teksti saab esitada Amazon Studiosile, kes selle siis lähemalt uurida võtab. Samuti loeb tulemust veebirakenduse ümber tegutsev üsna suur kommuun, kes saab seda kommenteerida ja oma mõtteid jagada.

Samas ei pea sa tingimata looma tervet filmistsenaariumi sihiga võluda sellega Amazoni, vaid saad head tööriista kasutada ka enda tarbeks videoklipi, reklaami või lühifilmi stsenaariumi loomiseks (kasvõi koolitööks).

Märkimisväärne osa autoriõigustest läheb Amazonile

Kui tekst aga Amazon Studiosi poolt välja valitakse ja sellest hakataksegi midagi kinolina või televisiooni tarbeks ette valmistama, siis selgub, et päris tasuta see lõuna siiski pole. Amazon võtab enda kätte taolise tööriista võimaldamise eest teksti pealt siiski üsna olulisi õigusi (lähemat selgust autoriõigustest aitab saada Amazon Studiosi FAQ ja Submission Agreement). Sellest hoolimata on see algaja jaoks suurepärane võimalus pääseda suurde filmimaailma.

Amazon Studiosi lehele on alates 2010. aastast üles laaditud 13 222 filmi ja 3611 sarja stsenaariumi.

Kirjutan enamasti raamatumaailmast, aga ka lihtsalt e-maailmas teabe talletamist või edastamist puudutavatel teemadel. Olgu selleks siis audio- või e-raamatud, lugerid või raamatusõprade suhtluskeskkonnad, veebiloengud või koduraamatukogu ülesehitamine jms.

Kommentaarid