Ühes eelmises postis mainisin, et paljude jaoks on Interneti lehitseja e brauseri sünonüümiks Internet Explorer. Tõesti, Explorer on üks levinumaid brausereid maailmas (katab umbes 78% kasutatavatest brauseritest) ning sellel on ka oma põhjused. Siiski tutvustan sulle ka teisi Interneti lehitsejaid.

Opera 9.5
Opera brauser töötab kõigil platvormidel (Windows, Linux, Mac) ning suudab lugeda pea kõiki erinevaid Interneti protokolle (FTP, BitTorrent jne) kui ka veebis levinud standarte (RSS, Java…).

Peale selle, et Opera on laia haardega ja tasuta programm, on tal kaasas ka allalaadimise abimees. Selle tööriistaga on Internetist failide allalaadimine lihtne ja vajadusel saab allalaadimise ka peatada.

Hea omadus – kiirvalimine
KiirvalimineAsja põhimõte on selles, et avades brauseri või siis uue vahekaardi brauseris, ilmuvad sinna väiksed aknad sinu poolt välja valitud lemmiklehekülgedega. Need laetakse värskelt ja sina saad kohe oma leheküljele minna, ilma et peaks midagi trükkima www aadressiribale.

Programmi saab teha endale meelepäraseks nn nahkade (skin) ja lisade (Opera puhul widget) kasutamisel. Valida saab sadade erinevate väljanägemiste vahel ning ka lisaprogrammide valik on suur.

Opera’l on siiski ka mõned ebamugavad, ent lõpptulemust palju mõjutavad probleemid: näiteks ei saanud ma kasutada emt iseteenindust, sest Opera lihtsalt ei näidanud mulle teatud asju. Ja teisena ei saanud ma näiteks siinsamas Digitarga blogis kirjutada. Kahju. Opera’st on saadaval ka versioonid mobiilidele (mis on väga hästi toimiv), nutitelefonidele ja mängukonsoolidele (Wii). Ka on võimalik Opera teha eestikeelseks.

Opera kodulehekülg allalaadimise ja lisainformatsiooniga

Mozilla Firefox 3
Firefox on Internet Explorer’i kõrval levikult teine brauser. Toetudes Wiki informatsioonile, hõlmab Firefox umbes 18% brauserite kasutusalast. Mozilla on programmist välja lasknud 3 versiooni ja seal on palju uuendusi.

“Uskumatu aadressiriba” (Awesome bar)
FirefoxÜheks positiivseks uuenduseks on otsiv aadressiriba, mis on tuttav Windows Vista kasutajatele. Nimelt aadressiribale sõna kirjutamine otsib läbi kogu su lehitsemise ajaloo ning salvestatud lemmiklehed. Samuti otsib ja filtreerib ta välja otsisõnale kõige lähemad vasted, mille hulgast valida.

Selline aadressiriba tõepoolest toimib. Kui tippisin sisse digitark, sain mitmeid asjakohaseid vastuseid, sealjuures ka blogi sisselogimise aadressi. Suurepärane!

Firefox on olemas ka eestikeelsena, selleks tuleb alla laadida eesti keelepakett ja salvestada Add-on’ina. Viimased on Firefox’ile palju kuulsust toonud ja add-on‘e võiks defineerida kui väikseid programme, mis laiendavad või muudavad mingit kindlat funktsiooni. Keelepakett on kõigest üks näide selle kohta.

Üks väike asi, mis mind häiris Firefox’i juures, on seotud vahekaartide kasutamisega. Nimelt peab uue tühja vahekaardi avamiseks kasutama hiire paremkliki menüüd. Teistel brauseritel on vahekaartide real lihtne uue kaardi lisamise võimalus näiteks + nupu näol.

Lisainformatsioon ja allalaadimine Mozilla Firefox’ile

Safari 3
SafariKa Apple on jõudnud oma lehitseja 3.versioonini. Asjaolu, et Safari on nüüd kättesaadava tasuta ja ka PC kasutajatele, lubab mul seda programmi ka tutvustada.

Safari on Applelikult lihtne ning mugav kasutada. Esialgu tundub natuke võõrastav, sest kogu programm on hall ning kasutatakse rasvast kirjastiili. Kuid just see ongi ju tegelikult hea.

Programm on kiire, tunde järgi tundub olevat kiirem kui Firefox või Opera. Ning ausalt öeldes ei saa Safari’t Internet Explore’riga enam võrrelda, see lihtsalt on hoopis teine kategooria.

Huvitaval kombel ei töötanud Safari’s puuteplaadilt kerimine. Jah, seda oleks väikse sudimise järel kindlasti korda saanud teha, kuid eeldaks siiski, et see on kohe töökorras. Miinuspoole peale võib lugeda ka eesti keele mittetoetamise. Vähetähtis pole ka seik, et Safari’ga ei saa kasutada ID-kaarti.

Samamoodi puudub Apple poolt ka igasuguste lisade ja muude vidinate allalaadimise võimalus. Võrreldes teiste brauseritega võib seda lugeda päris suureks miinuseks. Kuid ehk on see isegi hea, sest nii säilib lihtsus ja hea disain, mida Mac’i fännid kindlasti hindavad.

Safari lisainformatsioon ja allalaadimise link

Kirjutan väga erinevatel teemadel, peamiselt programmidest (nii arvutitele kui telefonidele), tarkvaramaailma uudistest ning internetiteenustest. Kõige olulisemaks pean kirjutamisel lihtsust ja ülevaatlikkust, et teksti oleks mõnus lugeda.

Kommentaarid