Kuigi pikkamööda muutuvad nutiseadmetes kasutatavad akud mahukamaks, suureneb teiselt poolt ka nende voolutarve. Üha suuremad ekraanid ja võimekam raudvara, koos kümnete rakendustega nõuavad energiatagavaradest oma ja nii kestavadki nutiseadmete akud päeva või heal juhul kaks.

 

Tavaliselt pannakse telefon tühjaks saades laadima. Mida teha aga siis, kui oled olukorras, kus telefoni on hädasti vaja, et kättesaadav olla või pead ise endast teada andma, kuid laadimisvõimalus puudub? Näiteks võõras linnas, metsas ekseldes või muus sarnases situatsioonis, võib akus oleva energia säästmine vägagi oluliseks osutuda ja viimane energiapiisk kasutaja suuremast hädast päästa. Mida siis teha, et telefoni aku sellises situatsioonis kestaks?

 

Kontrolli ennast

 

Enamik nutiseadmete omanikest on harjunud aega parajaks tegema telefoni näppides. Uudised, Facebook jne., viidavad küll aega ja võib-olla maandavad isegi stressi, kuid kulutavad ka akut. Seega võiks pisut ette mõelda ja ennast selles osas tagasi hoida. Nuputelefonide aku just seetõttu nii kaua kestabki, et nad on mõeldud ainult helistamiseks ning muud tegevused energiat ei kuluta. Seega aitab enesekontroll oluliselt tööaega juurde võita.

 

Reguleeri ekraani heledust

 

Lihtsa asjana võiks reguleerida ekraani heledust. Suurema osa nutitelefoni esiküljest haarab enda alla ju see sama ekraan, mida on küll suur ja ilus vaadata, kuid paraku tarbib see ka suurema osa akus olevast energiast. Seetõttu mõjutab  ekraani heleduse reguleerimine aku kestvust olulisel määral. Kuigi enamik telefone on seatud ekraani heledust automaatselt reguleerima, aitab selle käsitsi madalamaks seadmine aku kestvust pikendada.

 

Piira teavitusi ja lülita välja mittevajalikud ühendused

 

Aku vastupidavusele aitab kaasa ka erinevate teavituste ja taustategevuste piiramine. Hädaolukorras ei ole vaja kõiki e-kirjade ja rakenduste teavitusi saada või mis veel hullem, lasta neil end uuendada. Seega tasub rakenduste teavituste seaded üle vaadata ja mitteolulised neist koos taustategevustega piirata. Siit samm edasi on Wifi, Bluetoothi ja NFC ühenduste keelamine. Asukoha määramine ja mobiilne andmeside võiksid küll tööle jääda, kuid näiteks Bluetoothi ei ole mõtet asjatult sisselülitatuna hoida.

 

Kasuta erirežiime

 

Kui eelnev jutt eeldas kasutajalt mõningat seadistamist ja kehtis juhtudel, kus energiat oli veel mõistlikul määral alles, siis tõelises hädaolukorras saab enamike tootjate telefonides kasutada ka tarkvaralisi režiime, mis aitavad aku kestvust pikendada. Mõnikord aktiveeruvad need ka ise aku tühjenedes. Kokkuvõttes aga tasub vastav valik seadete alt üles leida ja sisse lülitada. Nii piirab seade ise ekraani heledust, ühendusi ja taustal töötavaid rakendusi ning pikendab seega märgatavalt järgmise laadimiseni jäävat aega. Lisaks saab kasutaja siin tavaliselt valida erinevate tasemete vahel, alates kergest piiramisest kuni maksimaalse võimalikuni.

 

Viimastel juhtudel keeratakse tõesti kõik, mis võimalik kinni ja jääb ainult hädatarvilik helistamise funktsioon.

 

Kokkuvõtteks

 

Tagantjärele tarkus ütleb muidugi, et enne minekut tuleks aku alati täis laadida ja võimalusel veel ka akupank kaasa võtta. Aga see on tagantjärgi tarkus ja ei maksa paraku midagi. Seega tuleb käituda vastavalt olukorrale ja ennast ise aidata. Veel tasub ära märkida, et ühelegi akule ei meeldi külm. Madal temperatuur kahandab samuti aku mahutavust tunduvalt ning seega tuleks oma telefoni külma eest igal juhul kaitsta.