Garmin VivoSmart aktiivsusmonitor must vasakult külgvaatestKantavad nutividinad (i.k- wearables) võib liigitada kahte suuremasse rühma – nutikad aktiivsusmonitorid ja nutikellad. Siin artiklis räägime ennekõike sellistest nutikatest aktiivsusmonitoridest ja nutikelladest, mis ühel või teisel viisil ühilduvad nutitelefonidega või suudavad kasutada mobiilside teenuseid (ka mobiilset internetti) lausa iseseisvalt.

Aktiivsusmonitor jälgib su tervist ja liikumist

Aktiivsusmonitor on randmele või vööle kinnitatav väike seade, mis suudab kokku lugeda päeva jooksul astutud sammud, hinnata une kvaliteeti (registreerides liigutusi une ajal), teavitab ühildatud mobiiltelefonile saabuvast kõnest, sõnumist vms märguandest. Osadel aktiivsusmonitoridel on väike ekraan, mis näitab kasutajale kohe soovitud informatsiooni nagu sammud, siseneva kõne numbrit, kas saabunud on sõnum, e-kiri või hoopis mõne uudisvoo teavitus.

Mõned aktiivsusmonitorid suudavad ühilduda ka pulsivööga, et nt jooksmise ajal kuvada südame löögisagedust (Garmini VivoSmart, Polar Loop jt). Nagu päris alguses mainitud, siis välja toodud aktiivsusmonitorid on ühildatud nutitelefoniga Bluetooth-ühenduse abil.

Aktiivsusmonitor Polar Loop_1

Aktiivsusmonitori koostöö nutitelefoniga on oluline

Olenevalt aktiivsusmonitori võimalustest on see nutitelefoniga pidevas ühenduses või tuleb ühendus ise seadmete vahel luua, et kogutud andmed jõuaksid nutitelefoni. Aktiivsusmonitori ja nutitelefoni omavaheliseks ühendamiseks on vaja nutitelefoni laadida ka vastav rakendus, mis on saadaval rakenduste poodides (GooglePlay, AppStore, Microsoft Store). Seega on aktiivsusmonitori valikul oluline, millise operatsioonisüsteemiga nutitelefoni kasutad ning et see toetaks vastavat operatsioonisüsteemi – nutitelefonide operatsioonisüsteemi sobilikkuse info on tootjate poolt alati välja toodud.

Nutikellad ühenduvad internetti

Nutikellade hulka kuuluvad elektroonilised kellad, mis lisaks aja näitamisele suudavad suhelda ka nutitelefoniga ning selle suhtluse tulemusel kuvavad erinevaid telefonile saabunud teavitusi või juhtida erinevaid telefonis olevaid rakendusi. Nutikellad toimivad ka iseseisvalt ning suudavad ise mobiilikõnele vastata, helistada ning kasutada mobiilset interneti. See tähendab, et kell ei pea olema  nutitelefoniga ühendatud ning lisaks võimaldavad osad neist talletada sportlike tegevuste infot, sh GPS-iga salvestatud rajad, kiirus jne.

Garmin Vivofit aktiivsusmonitor roheline pealtvaatest

Info kõnedest, meilidest ja liikumisest randmel

Üheks peamiseks eeliseks on see, et nutikellad ja aktiivsusmonitorid annavad märku telefonile saabunud teavitusest (SMS, e-kiri) ja saabuvast kõnest. Tänu sellele saan oma telefoni helina ja teavitused määrata hääletuks nii, et telefoni helin ei häiri ümbritsevaid. Lisaks suudavad nad kõik reeglina talletada minu päevast liikumist – sammuloendur koos ligikaudse läbitud vahemaaga.

Mugav on juhtida muusikamängijat, kas siis kella laetud muusika kuulamisel või telefonis oleva muusika mängimisel. Osad GPS-võimekusega nutikellad suudavad iseseisvalt käituda “spordikellana”, ilma telefoniga ühenduses olemata, salvestades kiiruse, läbitud vahemaa. See eeldab aga spetsiaalse rakenduse olemasolu, mida ei pruugi veel rakenduste poes saadaval olla.

Pebble Steel nutikäekell must eestvaatest

Spordisõpradele – pulsivööga sidumine veel ei toimi

Sportimise puhul on miinuseks isegi iseseisva spordikellana toimimisel see, et nutikellaga ei ole võimalik siduda pulsivööd. Kahjuks ei suuda hetkel nutikelladesse (mitte spordikelladesse) sisseehitatud randmelt pulsilugejad aktiivse sportimise ajal näidata õigeid näite (puudutab hetkel Android Wear OS-il põhinevaid nutikellasid).

SIM-kaardiga ja Bluetooth-ühendusega nutikellad

Huvitavaks lähenemiseks on SIM-kaardi pesaga ja mobiilse kõne ning andmeside võimekusega nutikellad. Erinevatelt Hiina tootjatelt pakutakse internetiavarustes päris laia valikut nutikelladest, kuhu peaks olema võimalik SIM-kaart sisse pista. Oleme neist mõnda proovinud ning kahjuks jätab nende töökindlus ning toimimise loogika soovida.

Hea lahendusega on välja tulnud Samsung Gear S nutikella näol, mis näiteks nutitelefoniga Bluetooth-ühenduses olles lülitab mobiilside välja ning kasutab telefoni vahelülina kõnede ja internetiteenuste haldamisel. Kui aga ühendus telefoniga katkeb ja kellas on aktiivne SIM-kaart, lülitub sisse kella mobiilside osa ning kellaga on võimalik teha kõnesid, saata SMS-e ja saada osa ka 3G internetist.

Samsung Gear S valge nutikäekell küljelt

Nüüd oleme dilemma ees – selleks, et kasutada Gear S’i iseseisvalt, tuleb sinna sisestada SIM-kaart, mis reeglina tähendab teist telefoninumbrit. Siinkohal on aga nutikaks lahenduseks TwinSIM teenus, mis lubab sama numbriga teist SIM-kaarti. Võimaluseks on ka teise numbriga SIM-kaardi puhul kasutada tingimuslike suunamiste teenuseid, et oma põhinumbrile saabuvad kõned kätte saada.

Nutikellade nõrkus – aku vastupidavus

Nutikellade nõrgaks kohaks on hetkel aku vastupidavus. Enamikel puuteekraaniga nutikelladel peab aku vastu kõige rohkem 2 ööpäeva. Selles vallas on hetkel eelis nn. e-tint (E-INK) ekraaniga nutikelladel, näiteks Pebble või Sony SWR30.

Sony SmartBand Talk SWR30 aktiivsusmonitor eestvaatest valge

Toodete piirid hägustuvad

Nutitelefonidele omaseid funktsioone hakkavad tasapisi oma toodetesse lisama traditsioonilised spordikellade tootjad nagu Garmin, Suunto, Polar. Kõige kaugemale neist on jõudnud Garmin, kelle aktiivsusmonitor Vivosmart ja spordikell ForeRunner 920 kuvavad telefonile saabuvaid kõnesid ja teavitusi. Samuti on tekkinud Garminil mobiilirakenduse sisse oma nn. rakendusepood Garmin Connect, kust saab tellida lisavõimalusi, näiteks WatchFace.

Spordikell Garmin Forerunner 920XT HRM eestvaade2 valge-punane

Võime öelda, et nutikella ja spordikellade vaheline piir hakkab samuti hägustuma nagu juhtus mõnda aega tagasi tahvel- ja sülearvutiga. Nii aktiivsusmonitorid kui ka nutikellad pakuvad aga tänasel päeva juba väga rikastavad digikogemust.

ehk lihtne, stiilne ja nutikas Piret teab, et lihtsuses ja kiiruses peitub võlu. «Meie ümber on palju asju, mida on võimalik lihtsamaks muuta ja selle kaudu aega võita, mis on meile väga kallis,» julgustab ta ka teisi olema digitargem. Igapäevaselt kasutab ta aktiivselt nutikat spordikella, nutitelefoni ja pilve-teenust (et back-up'ida, share'ida, save'ida, remember'ida paremini). Tema digielu algas ühest ilusast päevast 10 aastat tagasi, kui ta astus sisse esimesse digikaupade jaeketti. Nüüd levitab ta oma digitarklust selleks, et inimesed teaksid, kui palju võimalusi nende ümber on, milleni nad ei ole ise ehk veel jõudnud.

Kommentaarid