Ajateenistus ei ole ainult kohustus, mille täitmist riik oma meessoost kodanikelt ootab, vaid see saab kodanikele võimaluseks panustada Eesti Vabariiki. Riik panustab oma kodanikesse alates nende sündimisest ning ajateenistus saab kohaks, kus kodanik saab omakorda avaldada riigile tänu.

Sõduritoetus

  • Reamees 100 €
  • Kapral 125 €
  • Nooremseersant 175 €
  • Seersant 200 €

Reis teisele poole Eestit

Pool aastat tagasi võtsin ette reisi Võru poole, kus valmistusin elama eelseisva ajateenistuse jooksul. Tsiviilelu vahetasin militaarse vastu, sest Eesti Vabariigi seadusandlus kohustab meeskodanikke 8 või 11 kuud riiki teenima. Militaarne elu pole sugugi nii halb, kui seda esialgu ette kujutatakse. Taraga ümbritsetud riigiasutust kirjeldatakse vahel ka kui riiki riigis, sest juttude järgi kehtib seal enda seadusandlik, täidesaatev ja kohtuvõim. Lugejale võib see kõik kõlada hirmuäratavalt, kuid reaalsus ja kuulujutt on tihti kaks erinevat asja.

Sõduritoetus ei ole suur, kuid abiks ikka.

Riigiasutuses töötades võib leida oma hüved ja seda ka ajateenistuses. Riik teeb enda poolt nii mõndagi, et muuta teenistujate elu paremaks. Riigi poolt on tasuta söök, magamiskoht, soe kasarmu ning varustus. Lisaks sellele saab ajateenija toetust, mis ei ole kindlasti suur, kuid abiks ikka.

Ajateenija peab eelarvet hoolikalt planeerima

Toetuste suurus, mis ajateenija saab, sõltub tema auastmest ja teenistuses veedetud ajast. Praegu toetab riik noorsõdureid 100 euroga, kapraleid 125 euroga, nooremseersante 175 euroga ja seersante 200 euroga. Seetõttu peabki ajateenija planeerima hoolega enda eelarvet, et tulla kulude ja tuludega toime. Nädalavahetusel linnaloaga välja minnes ei saa sõdur minna kalli rongiga, vaid peab otsustama hoopis hääletamise kasuks või jätma maitsvad kummikommid sõdurikodust ostmata. Tõusvad hinnad ja kallid transpordikulud saavad sõdurile suureks probleemiks ja võib isegi juhtuda, et tühjade taskutega sõdur peab end ise paluma “sisse jätta”. Isiklikult liigun Kuperjanovisse Lux Ekspressi ja WiseMile’i abil. Eelnevalt olen sellest ka juttu teinud, kuidas reisida kiirelt ja odavalt ajateenistusse. Seda saate lugeda siit.

Nutikad võimalused nutisõduri rahaasjade korraldamiseks

Kuna ajateenija energia- ja seega ka magusavajadus on väga suur, kulub sõduripalk igapäevaselt sõdurikodus kommide, Coca ja üldiselt maiustuste ostmiseks. Raha planeerimiseks soovitan kasutada rakendusi, mis aitavad eelarvel silma peal hoida. Isiklikku raamatupidamist võite korraldada ka märkmiku, paberitüki või ümbrikutäie kviitungitega, kuid kas seda saab tänapäeval enam nimetada mugavaks ja mõistlikuks viisiks… Nutiajastul tõenäoliselt enam mitte, sest praegustele nutitelefonidele on saadaval rakendusi, mis isikliku eelarve koostamist lihtsustavad. Kõik sõdurid sooviksid kuu lõpus koju minna ning seetõttu otsisin üles mõned rakendused, mida ajateenistuja võiks proovida.

Nutitelefonides rahaasjade haldamine peaks olema lihtne, mugav ja samal ajal praktiline. Digiajastul ei tohiks see olla keerulisem kui märkmepaberile kirjutamine. Mitmed rakendused sunnivad kasutajaid tegema väga palju nupuvajutusi ja nõuavad sisselogimist, mis muudab info kättesaamise kasutaja jaoks üsna ebamugavaks.

Raha planeerimine tuleks teha rakenduses

Money Manager Expense and Budget (Androidile) muudab kasutaja isikliku pangakonto ja telefoni ühtseks. Ekraanil kuvatakse vahendid alates sellest hetkest, kui need kontole laekuvad. Teenuste eest pakutakse mugavat võimalust maksta otsekorraldusega.

Money Monitor (iOS) muudab kasutaja elu alates hetkest, mil see telefoni alla tiritakse. See on kõik-ühes rakendus, mis võimaldab hõlpsasti jälgida sissetulekuid ja kulusid.

SEB mobiilipank (iOS ja Android) on arvutis olev pangandus, mis on viidud telefoni. Kasutajamugavus puudub rakendusest täielikult, kuid samas kõik vajaliku saab kätte. Tavakasutaja teab, kust saab alustada investeerimist ja palju muud, kuid mobiilirakenduse loomist niimoodi üles ehitada ei tohiks. Kuigi pääsen ligi rahapäevikule ja saan järgida kulude eelarvet, hakkas rakendus visuaalselt pisut vastu.

Rahaasju planeerides saab teha asju, millest kaua unistanud oled.

Swedbank (iOS ja Android) võimaldab jälgida kulusid, tulusid ja luua isiklikku eelarvet: planeerida eelarveid ja hoida enim raha söövatel tegevustel silma peal. Rakenduses saab teha sisuliselt kõike, kuid kasutajana uppusin menüüdesse.

LHV (iOS ja Android) saab lihtsaks rakenduseks, kus kasutaja saab võimaluse järgida enda eelarvet. Selle rakendusega saab kergelt ülekandeid teha, kuid eelarve koostamine ei ole kahjuks võimalik.

Isikliku kogemuse põhjal soovitaksin rakendust Money Manager Expense and Budget. See on lihtne, mugav ja kiire  just selline, nagu üks hea rakendus peakski olema. Ajateenistuses pole rahaga priisata ning seetõttu soovitaksin kindlasti kõigil eelarvet planeerida.

ehk Wise Gadgets on tehnoloogiahuviline, kelle elu eesmärgiks on ühendada kõik vanaemad võrku. Pole möödunud päeva, kus tehnika-laadset vidinat pole katsunud. "2012. aastal hakkasin filmima videoid YouTube'i portaali ning praeguseks hetkeks olen vaadatud tehnikapersoon, kogudes fänne kõikjalt maailmast," selgitab ta. "Üks hea sõber on öelnud mulle kord, et ma hingan ja söön tehnoloogiat. YouTube, Facebook, fotograafia, videod ja tehnoloogia on üks väga suur osa igapäeva elust."

Kommentaarid