Kasutaja saab ise otsustada, kas nutiseade aitab aega planeerida või hoopis raiskab seda. Foto: Shutterstock

Nutitelefonid on vaikselt, kuid kindlalt leidnud tee meie igapäevaellu ning saanud selle väga suureks osaks. Kuigi paljud meist arvavad, et kasutavad oma telefone parimal võimalikul viisil, siis ajaplaneerimise seisukohast võttes on see tihti vale. Nutitelefoni ebaefektiivse kasutamisega võime endalegi märkamatult tekitada endas stressi ning kaotada päevas tunde kasulikku aega, mida veeta perega, lugedes või oma hobidega tegeledes.

“Mul ei ole üldse aega”, “Mul on nii palju tööd,” “Ma unustasin selle täiesti ära,” on kindlasti laused, mida nii paljudki meist kuulevad iga päev või kasutavad ka ise. Vahel on tõesti nii, et 24 tunnist ööpäevas jääb väheks ja kõike planeeritut tehtud ei jõuagi. Tavaliselt on küsimus aga pigem kehvas ajaplaneerimises kui ülemäärases kohustuste hulgas. Alljärgnevalt toon välja mõned nipid, kuidas nutitelefoni igapäevaelu korraldamises paremini ära kasutada.

Sünkroniseeri erinevad kalendrid oma telefoni kalendriga. Pilt: ekraanipilt iOS
Sünkroniseeri erinevad kalendrid oma telefoni kalendriga. Pilt: ekraanipilt iOS

Kasuta sünkroniseeritud kalendrit

Kalender on üks võimsamaid ajaplaneerimise vahendeid ka nutitelefonis. Võti on kasutada sünkroniseeritud kalendrit – näiteks Google’i kalendrit isiklikeks asjadeks ja Outlooki töisteks asjadeks. Lisaks võid telefoniga ühendada ka oma Facebooki konto, et näha kõiki Facebooki üritusi, kuhu oled märkinud end osalema või huviliseks. Kui koondad kõik kokku oma telefoni kalendrisse, näed ühes kohas kolme erinevat kalendrit ja saad kohe ülevaate, kui mõni üritus hakkab ajaliselt kattuma.

PS! Kalendrikutsed ei pea olema ainult töiste koosolekute korraldamiseks. Ka koduste ürituste meeleshoidmiseks ja päevakavasse planeerimiseks on mõistlik vajalikele osapooltele saata kalendrikutse. Nii saad näiteks abikaasale saata kalendrikutse lapse tähtsast lasteaiaüritusest või lastevanemate koosolekust ning see ilmub teavitusena kohe teise poole telefoni ning salvestub tema kalendrisse. Lisaks saad sinna lisada märkmeid ja meeldetuletusi, kui üritus hakkab kätte jõudma.

Meeldetuletused

Pea ei ole prügikast ja kõik ei peagi meelde jääma, sest telefon võib osa raskusest enda kanda võtta. Üks võimalus on meeldetuletused ajastada eeldatavale ajale, millal peaks tegevuse ette võtma, aga kuna telefon oskab võtta arvesse ka asukohta, siis tihti on kasulikum panna meeldetuletus helisema hoopis selle järgi. Nii saad teavituse kätte siis, kui seda päriselt vajad. Kui näiteks pead koju jõudes pesu pesema panema, siis selle asemel, et ennustada, mis kellast koju jõuad, võid meeldetuletuse seadistada nii, et saad selle kätte koduuksest sisse astudes.

Lisaks võid luua jagatud meeldetuletuse / memo, et näiteks koos elukaaslasega ühist poenimekirja koostada. Nii saate mõlemad samasse kohta asju lisada ning kui üks on poest juba midagi ära ostnud ja selle seal ära märkinud, kaob see ka teise telefonist.

Mida vähen rakendustega seotud piikse, värinaid ja teavitusi, seda parem. Foto: ekraanipilt iOS
Mida vähem rakendustega seotud piikse, värinaid ja teavitusi, seda parem. Foto: ekraanipilt iOS

Lülita välja ebavajalikud märguanded

Nutitelefonid helisevad, piiksuvad, vilguvad ja püüavad igal võimalikul viisil kasutaja tähelepanu. Iga rakenduse looja soov on panna kasutajad tema rakendusega aktiivselt suhtlema, aga kui rakendusi on telefonis palju, siis lõpuks sa peale rakendustega suhtlemise enam midagi muud teha ei jõuagi. Alusta sellest, et mõtled läbi, kas soovid saada teavitusi kõikidelt rakendustelt, mille oma telefoni laadinud oled. Pidevalt piiksuv telefon häirib keskendumist ja oluline on siinkohal aru saada, et telefon on mõeldud sinu elu mugavamaks muutmiseks ehk ära lase igal pisemal tähelepanupüüdlusel ennast segada.

Soovituslik on välja lülitada kõik heliga ja helita märguanded sotsiaalmeediakontodelt jms, mille uudistega ei ole oluline igal sekundil kursis olla. Harjuta end uudiseid lugema ja sotsiaalmeedias käima näiteks õhtuti enne magamaminekut või hommikuti enne tööle asumist. Nii väldid seda, et pärast järjekordset juhuslikku Facebooki märguannet oled jälle tund aega klaasistunud pilguga sõprade kassi- ja beebipilte vaadanud.

Tegele e-postiga kindlatel aegadel või loo reeglid

See soovitus kattub osaliselt eelmise punktiga. E-kiri ei ole enamjaolt pakilise iseloomuga asi ehk kõik, mis kannatab kirjutada, kannatab oodata. Kuna päriselt kiireloomuliste asjade puhul tavaliselt helistatakse, siis soovitus siinkohal on sarnane eelmisega: lülita välja teavitused ja vajadusel lülita välja ka automaatne sünkroniseerimine. Pane paika kindel aeg päevas, millal tegeled oma postkastiga ja kontrolli e-kirju manuaalselt. Ole vähem reaktiivne ehk reageeri siis, kui sina oled otsustanud, et nüüd on aeg sellega tegeleda, mitte siis, kui keegi otsustab sulle kirja saata.

PS! Kui siiski on kirju, mis on teistest pakilisemad ja vajavad kiiremat reageerimist, saad luua reeglid, mis nende kirjade puhul heliga märku annavad, kuid teised kirjad tähelepanuta jätavad. Nii hoiad end kirjade tulvast tähtsate kirjade filtreerimisest ja telefon teeb seda sinu eest.

Enamus e-kirju ei eelda viivitamatut reageerimist ega teavitusi telefoni ekraanile. Foto: Shutterstock
Enamik e-kirju ei eelda viivitamatut reageerimist ega teavitusi telefoni ekraanile. Foto: Shutterstock

Varunda telefoni regulaarselt

Kui kasutad telefoni maksimaalselt, siis on hirmus õnnetus, kui see peaks kaduma või purunema. Seepärast veendu, et varundad oma telefoni regulaarselt, et tähtis info õnnetuse korral kaduma ei läheks. Oht on väiksem, kui kasutad pilvepõhiseid kalendreid, meeldetuletusi jne ehk olenemata telefoni sisemälu suurusest on soovituslik kasutada pilvepõhiseid lahendusi fotode hoidmiseks, märkmete tegemiseks jne. Nii võid uue telefoni soetamisel lihtsalt oma veebikontodega sisse logida ja vajalik info jõuab pilvest telefoni minutitega.

PS! Turvalisuse osas ei maksa ülemäära muretseda, sest võrgupõhiseid lahendusi pakkuvatel ettevõtetel on turvalisuse tagamiseks terved osakonnad.

Boonus: vali endale sobiv telefon

Enne telefoni soetamist käi poes ja proovi erinevaid variante päriselt läbi – selleks on poodides demotelefonid. Laias laastus pead otsuse langetama ainult kahe suurema operatsioonisüsteemi vahel – iOS ehk kõik iPhone’id ning Android ehk kõik ülejäänud telefonid (Samsung, Sony, Huawei, Xiaomi jne).

Kuigi iOS on vaikimisi vähemate valikutega ning paljudele lihtsam kasutada, saab ka Androidil funktsioone vähemaks keerata, et telefon visuaalselt lihtsamini tarbitav oleks. Erinevused on ka tootjate vahel ehk Samsungi Android ei näe kunagi päris samasugune välja kui Huawei Android ning endale sobivaima leidmiseks ongi hea eelnevalt ise järele proovida.

ehk digitaavi sai oma hüüdnime täiesti juhuslikult. "Kuid see sobib mulle," on ta sellega nüüdseks juba harjunud. "Kõik digitehnoloogiaga seonduv peab olema lihtsasti arusaadav, mugav kasutada ning märkamatult minu igapäevaelusse sobituma," räägib Digitaavi. "Telefon, sülearvuti ning Google-kalender on minu igapäevased abimehed ja assistendid, milleta ma oma elu enam ette ei kujuta. Kohtumised, trennid, puhkused – kõik on kirjas kalendris, mis omakorda on kõikide seadmete vahel sünkroniseeritud." Digimaailmaga sai DIgitaavi põgusalt tuttavaks juba ligi 15 aastat tagasi kooli arvutitunnis oma esimest e-posti kontot luues. "Suurem huvi tekkis aga esimese nutitelefoniga, milleks oli HTC Wildfire, mis oma tehnilistelt näitajatelt kuigi võimekas telefon ei olnud, sest näiteks Instagram seal tööle ei hakanudki," meenutab Digitaavi, nägu muigel. Paljudele kõlab sõna “digi” Digitaavi sõnul hirmutava ning halvaendelisena. "Minu eesmärk on tuua inimesed, kes võib-olla seni selle maailmaga kokku puutunud ei ole, lähemale teenustele, tehnoloogiatele ning vidinatele, millest neile igapäevaelus kasu tõuseks." Digitaavi kirjutab uudiseid teemadel, mis talle endale huvi pakuvad. "Üritan seda teha keeles, mis on arusaadav kõigile."

Kommentaarid