Jätkates Digitarga kasutamist oled teadlik küpsiste kasutamisest.

Lisaks kooliaasta algusele on september kujunenud igal aastal nutitelefonide tootjate lõikuskuuks, sest kuu alguses toimub Euroopa suurim koduelektroonika mess IFA. Ja riburada jõuavad Berliinis näidatud uued mudelid ka Eestisse. Esimese loo peategelasteks on kaks Nokia nutifoni, millest üks, Lumia 930, jõudis kohale veidi enne IFA messi ja teine, Lumia 830, alles nüüd.

Voolujooneline ja soliidne disain

Lumia 930 tundub välistelt gabariitidelt suurem ning käes hoides mõnevõrra raskem kui noorem veli L830, samas on mõlema ekraani suuruseks täpselt viis tolli.

nokia lumia 930

L930 disainis on ilmselgelt ära tuntavad Nokia geenid, mis said alguse juba N9 ajal. Servades kumer ekraan läheb sujuvalt üle õhukeseks metalseks raamiks, mis lisab telefonile soliidsust, aga ka massi. Ka tagakülg on endiselt tugevat polükarbonaadist, värve saab valida kolme hulgast: klassikaline must, puhas valge ning rõõmus oranž.

Kui L830 raam tundub esmasel vaatlusel olevat alumiiniumist, siis hoolega uurides osutub hoopis freesitud servadega tugevaks plastiks. Tagapaneel on erinevalt suurest vennast avatav ning materjaliks soe mittelibisev karbonaat. Lisaks eelnimetatud värvidele saab L830 valida ka neoonrohelisena.

Ekraanid ühesuurused, aga erineva kvaliteediga

Kuigi mõlemal mudelil on ekraanid 5-tollised, on silmapaistev erinevus nii pikslite tiheduses kui ka tehnoloogias. L830 ekraan on IPS LCD, eraldusvõimega 1280 x 720 ja pikslitihedusega 294 ppi.

nokia lumia 830

Lumia 930, olles hetkel Nokia lipulaev, omab FullHD OLED-ekraani, pikslitihedusega 441 ppi! Ekraani pilt, olgu selleks veebileht või mõni rakendus, on tõepoolest väga selge ja klaar nii erksas päikesevalguses kui ka hämaras oludes. Ainus miinus L930 puhul tuleneb OLED-tehnoloogia kasutamisest, mis „väidetavalt“ ei võimalda ooteajal ekraanil kella ja teadete infot kuvada. Ja sellest on pagana kahju!

L930 on ülikiire, L830 piisavalt ergas

Kui juba numbrite võrdlemiseks läks, siis protsessorite võrdlus paljastab mudelite kuuluvuse erinevatesse klassidesse veelgi. L930 kõhus on koha leidnud Snapdragon 800 kiip, kus protsesse juhtimas neljatuumane Krait 400 (2,2 GHz). Menüüs liikumine, rakenduste avamine ning ka kaamera töö juhtimine toimub kiirelt ja sujuvalt.

Kuigi Snapdragon 800 kiibile on ette heidetud mittesäästlikku energia kulu, siis Nokia 2420 mAh aku kuulujuttudest ei heidutu ning lubab kasutada nutitelefoni ilma piiranguteta pea kaks ööpäeva.

L830 pardalt leiab Qualcomm Snapdragon 400 kiibi, kus vägesid juhatamas neljatuumane Cortex-A7 (1,2 GHz). Ja igapäevaseks kasutamiseks on ka neist näitajatest küllalt. Kasutamine on sujuv ning 2200 mAh aku nõuab laadimist pea pooleteise päeva tagant.

Juhtmevaba laadimine

Juhtmevaba laadija DT-903

Enam ei pea lisavarustuse nimekirjast otsima juhtmevaba laadimist võimaldavaid korpusi või tagakaasi. Nii L830 kui ka L830 on juhtmevaba laadimine integreeritud komplekti kuuluvasse tagakaande. Laadija ise on jätkuvalt lisavarustuse nimekirjas.

Nokia 830 juhtmevaba laadimisega tagakaas

L930 kaamera optilise stabilisaatoriga

Lumia 930 pildimasina kohta saab jagada vaid kiidusõnu. 20 Mpx 1/2,5-tollise sensoriga kaamera on varustatud optilise stabilisaatoriga, mis suuteline siluma käest filmimisel tekkinud värinad. Heli jäädvustamine toimub nüüd nelja mikrofoni abil, aidates kaasa heli suunatundlikkusele ning dünaamikale. Pildistamisel lisandus võimalus salvestada toormaterjali DNG-vormingus. Paranenud on koostöö LED-välguga, tagades puhta ja kena värvibalanssi.

Lumia 930 demofoto 2

L830 kaamera on tasemel heades valgusoludes

Lumia 830 ajab läbi väiksema 1/3,4-tollise sensoriga, millel pikseid on 10 Mpx. Heades valgusoludes toimib kaamera perfektselt, hämarates oludes annab tunda sensori väiksus. Lumia 830 on ka esimene mudel, mis Lumia Denim uuenduse läbi sai Nokia Camera uuenenud sisu ja mugavama kasutajaliidese. Oktoobris peaks sama uuenduse saama ka L930 ning väidetavalt peaks lisanduma ka ooterežiimil kellaaeg ning info kuvamine mustal ekraanil.

Lumia 830 demofoto

L930 tarkvara: Windows Phone 8.1 ja uudne tõlkerakendus

Lumia 930 oli esimene mudel, mis saabus uuenenud operatsioonisüsteemiga Windows Phone 8.1. Nii lisandus juba teistelt platvormidelt ammu tuttav „kardina“ tugi. Lühike allatõmme ekraani servast avab kiirseadete valiku, pikem tõmme kuvab täisekraanil nii kõnede kui meilide teavitused ning ka uudisvoogude poolt saadetud uudised.

Üks huvitavaim rakendus, mis op. süsteemiga lisandus, on Bing Translator. Näita telefonile võõrkeelset teksti läbi kaamerasilma ning mõne hetke pärast on algne tekst üle kirjutatud tõlkega. Microsofti kiituseks võib öelda, et valikus on ka eesti keel ning tõlke kvaliteet on võrreldav Google omaga.

bing translator

Windows Phone võimaldab nüüd hääljuhtimist

Veel üks uuendus Microsofti maailmast, mis tõstmas WP võrreldavaks Androidi ja iOS seadmetega. Nimelt on nüüd võimalik telefoni kasutada mõningates riikides ka hääljuhtimisega. Piisab vaid “Hey, Cortana” lausumisest, kui telefon on valmis avama näiteks Here Drive rakendust, kirja panema kalendriteadet või alustama telefonikõnet.

Riikide nimekirjast Eesti hetkel veel puudub. Arvestades Windows-maailma seotust Eestiga, püsib lootus, et ka väike Eesti lisandub üsna pea USA, Hiina ja Suurbritannia kõrvale.

Kokkuvõte – L930 ja L80 plussid-miinused

Lumia objektiivide valik on mitmekesine

Lumia 930 saab kiita igapäevasel kasutusel, kaamera omaduste, aku kestvuse ning viimistluse eest.
Lumia 930 miinuseks on suurus ja mass, teavituste puudumine ooterežiimil ning korpuse kuumenemine MS Solitaire kaardimängude mängimisel.

Lumia 830 saab kiita ekraani selguse eest sõltumata valgusoludes. Aku kestab ning hind 4G telefoni kohta on soodne.
Lumia 830 miinuseks võib lugeda kaamera tööd väheses valguses. Tagakaas on veidi libe ja plastine.

ehk Digilemb teab omast elust, et mehed jäävad ikka lasteks, aga ajapikku muutuvad nende «mänguasjad» targemaks ja kallimaks. «Ja et olla päris sooneutraalne, siis olen tähele pannud, et sellised muutused on omased ka naistele,» selgitab ta ja tutvustab õhinaga oma «mänguasju», milleks on nutifon, peegelkaamera ja Mobiil-ID. Kauges digimaailma alguses, kus Juku PC oli kõva sõna ning dial-up ühenduste igapäevase kasutamiseni oli veel kümmekond aastat minna, nägi Digilemb juba digitulevikku. «Olen pea kogu elu tegelenud õpetamisega-koolitamisega ning seetõttu on välja kujunenud üks lihtne moto – puust ja punaseks,» muigab ta. «Muutvad tehnoloogiad, tulevad üha uuemad ja uuemad ning veelgi targemad seadmed, kuid kasutaja on tihti jäetud vaid suurte arvude ning tugeva turunduse meelevalda,» peab ta oluliseks kaitsta digitarklust jagades just nõrgemaid tehnotormlemises. «Koos digimaailma arenguga peame harima ka kasutajat targemaks, et neist muutustest täie raha eest rõõmu tunda.»

Kommentaarid