Apple’i “uue tarkvara” konverents on lõppenud. Kohale sõitnud arendajad on läpakad kotti pakkinud ja kodu poole teele asunud ning meie ei pea enam spekuleerima, mida head peagi oma iPhone’ides, Macides ja muudes “i-seadmetes” näha võime. Vaatame üle põnevaimad uuendused Apple’i arendajate konverentsilt.

 

Memoji

 

Edasiarendus sügisel nähtud animojist, mis kasutajal oma isikliku pea asemele näiteks kana, põrsa või tulnuka pea kleepida lasi, et sellega sõpradele naljakaid sõnumeid saata (räägitakse, et halvad uudised pidid olema vähem halvad, kui neid öeldakse notsu näoga). Memoji laseb kasutajal nüüd aga luua animeeritud versiooni oma näost. Valikus on terve hulk erinevaid juuksestiile, silma- ja nahavärve jpm, et Memoji tuleks just täpselt selline, nagu sa tahad.

 

Teavituste grupeerimine

 

Seni on teavituste grupeerimine olnud vaid Androidi omanikele reserveeritud luksus. Kuid enam mitte. Lõpuks on ka iPhone’i kasutajate appikarjeid kuulda võetud ja sama kategooria märguanded hakkavad teavitusribal kokku koonduma. Nii näed kõiki oma Instagrami, Facebooki ja Snapchati teavitusi kolmes eri lõimes.

 

Allikas: Apple

 

AR kit 2.0

 

Teine versioon Apple’i liitreaalsuse tarkvarast, mis annab arendajatele terve hulga uusi tööriistu, et luua veelgi paremaid mänge ja rakendusi. Kui Pokemon Go pani rahvamassid liikuma ja nina telefonis mööda maailma väikseid elukaid otsima, siis mina ootan suure huviga, mida aasta lõpuks välja suudetakse mõelda, kui tarkvara päriselt telefonidesse jõuab. Loomulikult ei ole mängud ainus valdkond, kus liitreaalsust saab kasutada. Praktiline funktsioon uues iOS 12-s on ka telefoni kasutamine füüsiliste objektide mõõtmiseks. Näiteks tahad SmartPostiga teele panna pakki, kuid sa ei tea, kas see mahub automaati ja joonlauda kuskilt võtta ei ole. Varsti piisab vaid telefonist, et paki servad üle mõõta.

 

Allikas: Apple

 

Group Facetime’i kõned

 

Varsti saad Facetime’i rakenduse kaudu korraga rääkida kuni 32 sõbraga. Loomulikult ei puudu võimalused endale kõne ajal erinevaid animojisid ja memojisid näo asemele kleepida, südameid saata, joonistada jpm.

 

Allikas: Apple

 

Jälgi rakenduste kasutamist

 

Sea piire enda või lapse seadmekasutusele, et telefon elu üle võimust ei võtaks. Apple lisab mitmeid võimalusi, et me näeks ja teadvustaks, kui palju me tegelikult erinevates rakendustes veedame, et aidata sul vajadusel sõltuvusest vabaneda. Selleks saad seadistada piirangud, millal ja kui palju mingeid rakendusi võid kasutada. Kui sead piirangud enda telefonile, saad ajalimiidi täitumisel need muidugi tühistada, kuid lapse telefoni puhul ei saa laps seda ise teha ning peab ootama kuni järgmine “Instagrami aeg” kätte jõuab.

 

Siri täiendused

 

IOS 12-ga saab Sirile luua isiklikke käskluste jadasid. Mida see tähendab? Oletame, et sul on igal õhtul töölt lahkudes kindel rutiin, mida praegu teed käsitsi: autosse istudes saadad kodustele sõnumi, et jõuad 20 minuti pärast, paned käima Tanel Padari uusima plaadi ja lülitad sisse Waze’i, et kõige mõistlikumat teed pidi koju jõuda. Alates sügisest saad terve selle käskluste jada aktiveerida näiteks lausega “Heading home” ja Siri teeb kõik ülejäänu ise (seni kuni Apple eestlastega ei arvesta ja keelt tarkvarasse ei lisa, tuleb kahjuks Siriga endiselt suhelda Inglise keeles).

 

Üldised operatsioonisüsteemi täiendused

 

Apple on viimase aasta jooksul korduvalt kimpus olnud arvukate vigadega iOS 11-s ning avalikkuse turmtule alla sattunud on ka oma salaliku ja organiseeritud tegevusega vanemate telefonide tahtlikus aeglustamises, millega nende jõudlust teadlikult vähendati, kui nende akud vanaks jäid.

Uue versiooni kulisside taga on tehtud väga palju tööd, millest tavakasutaja ilmselt väga aru ei saagi. Võib-olla ainult niipalju, et võrreldes iOS 11-ga ei ole tarkvaras enam nii palju “bug-isid” ja telefon on üleüldiselt kiirem. Uue tarkvara saavad kõik telefonid kuni iPhone 5S-ni välja (kaasa arvatud) ning ettevõte on lubanud, et telefonid muutuvad senisest oluliselt kiiremaks.

 

MacOS Mojave

 

Sügisel Macidesse jõudva tarkvarauuenduse kõige silmatorkavamaks täienduseks saab kindlasti “Dark mode”, mis kogu visuaalse pildi tumedaks keerab. Lisaks saab disainivärskenduse ka rakendustepood App Store ning dokumentide senisest paremaks organiseerimiseks saab neid üksteise otsa “kuhjata”.

 

Allikas: Apple

 

Apple Carplay

 

Kui sa oled hiljuti ostnud uue Škoda, Volkswageni või mõne muu paari aasta vanuse auto, on üsna tõenäoline, et ka sinu auto toetab Apple’i autode opsüsteemi Carplay. Kahjuks oli selle kasutusala seni üsna kesine, sest see toetas vaid Apple’i originaalrakendusi nagu Messages, Phone, Maps jne. Õnneks on taas meie palveid kuulda võetud ja alates sügisest toetab Carplay ka kolmandate osapoolte rakendusi. Mida see tähendab? Kui sa ei ole rahul, et Maps sind igal kolmandal korral Hesburgeri asemel sohu juhatab, saad kasutusele võtta hoopis Google Mapsi või Waze’i ja need mured igaveseks üle parda heita.

Nüüd on arendajatel ja entusiastidel aega kolm-neli kuud rakendusi välja mõelda ja tarkvara testida, et sügisel, kui järgmist iPhone’i näeme, oleks suured bugid kõrvaldatud ja miljonid kasutajad üle maailma saaksid uue tarkvara võimalusi täiel rinnal nautima hakata.

ehk digitaavi sai oma hüüdnime täiesti juhuslikult. "Kuid see sobib mulle," on ta sellega nüüdseks juba harjunud. "Kõik digitehnoloogiaga seonduv peab olema lihtsasti arusaadav, mugav kasutada ning märkamatult minu igapäevaelusse sobituma," räägib Digitaavi. "Telefon, sülearvuti ning Google-kalender on minu igapäevased abimehed ja assistendid, milleta ma oma elu enam ette ei kujuta. Kohtumised, trennid, puhkused – kõik on kirjas kalendris, mis omakorda on kõikide seadmete vahel sünkroniseeritud." Digimaailmaga sai DIgitaavi põgusalt tuttavaks juba ligi 15 aastat tagasi kooli arvutitunnis oma esimest e-posti kontot luues. "Suurem huvi tekkis aga esimese nutitelefoniga, milleks oli HTC Wildfire, mis oma tehnilistelt näitajatelt kuigi võimekas telefon ei olnud, sest näiteks Instagram seal tööle ei hakanudki," meenutab Digitaavi, nägu muigel. Paljudele kõlab sõna “digi” Digitaavi sõnul hirmutava ning halvaendelisena. "Minu eesmärk on tuua inimesed, kes võib-olla seni selle maailmaga kokku puutunud ei ole, lähemale teenustele, tehnoloogiatele ning vidinatele, millest neile igapäevaelus kasu tõuseks." Digitaavi kirjutab uudiseid teemadel, mis talle endale huvi pakuvad. "Üritan seda teha keeles, mis on arusaadav kõigile."

Kommentaarid