Apple Airpods. Foto: Apple

Apple AirPodsi kõrvaklapid on vähehaaval muutunud üha enam kättesaadavamaks ning vähemalt minu jaoks peaksid need olema iga Apple iPhone’i omaniku soovide nimekirjas tänu oma kasutusmugavusele ja ka funktsionaalsusele. Ometi ei pruugi iga värske AirPodside omanik täpselt teadagi, milliseid võimalusi need minimalistlikud valged vidinad endas peidavad.

Paaritamine

Siin ei tohiks ilmselt ühelgi kasutajal küsimusi olla, sest Apple on teinud klappide paaritamise telefoniga sedavõrd lihtsaks ja intuitiivseks, et sellega saab hakkama isegi laps või algtasemel inglise keelt valdav pensionär.

Mida aga paljud ei tea, on see, et ühte klapipaari saab paaritada mitme iPhone’iga. Selleks tuleb lihtsalt laetud klapikarp avada teise iPhone’i läheduses ning teise telefoni ekraanile ilmub klapirakenduse avaekraan kirjaga “Not Your AirPods”. Sellest kirjast ei maksa ennast aga heidutada lasta, vaid vajutada klapikarbi tagaküljel asuvat diskreetset nupukest, kuni klappide indikaatortuli välgatab valgelt. Palju õnne: klapid on ühendatud uue telefoniga.

Paaritamine mitte-Apple’i seadmega

Ehkki kõige paremini sobivad Apple’i seadmed mõistagi kokku omavahel, siis ei tasu karta nende kasutamist ka Android-seadmetega. Ning siin ei pea ma silmas ainult telefone või tahvelarvuteid. Mugav on neid näiteks kasutada kasvõi Bluetooth-ühendusega varustatud televiisoriga, süle- või lauaarvutiga. Seadmega paaritamine pole oluliselt keerulisem kui Apple’i seadmetega – ava oma seadme Bluetooth-seaded ning vajuta avatud klapikarbi tagaküljel olevale valgele märkamatule nupukesele. Klapikarbi indikaatortule valge välgatus näitab, et klapid on ühenduse loonud ning sul tuleb need lihtsalt seadmete nimekirjast välja valida.

Aktiveeri Siri

Topeltkoputusega vasemale või paremale klapile võib kasutaja aktiveerida Apple’i virtuaalassistendi Siri. Konkreetse klapi saab valida telefoni Bluetooth-sätete alt, klikkides AirPodside nime taga oleval väikesel i-tähel. Sama tähe all avanevad ka teised AirPodside sätted. Mis puutub aga Sirisse, siis tema abiga võid hallata meediat, st reguleerida helitugevust või näiteks küsida suunda punktist A punkti B.

Apple AirPods kompaktselt karbis. Foto: Telia
Apple AirPods kompaktselt karbis. Foto: Telia

Muuda topeltkoputuse funktsioone

Nagu öeldud, pääseb läbi Bluetooth-sätetesse ja seal oleva AirPodsi nime järel olevale i-tähele klikkides saab muuta topeltkoputuse funktsioone. Funktsioonide valik hõlmab peamiselt meediahaldust: Play/Stop, eelmine lugu, järgmine lugu ja Siri aktiveerimine. Ühe võimalusena võib aga topeltkoputuse funktsiooni täielikult välja lülitada.

Lülita välja automaatne kõrvatuvastus

AirPodside üheks mugavusfunktsiooniks on muusika katkemine kui kasvõi üks klapp kõrvast ära võtta. Ometi võib olla olukordi, kus seda funktsiooni pole vaja mingil põhjusel kasutada. Seda saab sisse ja välja lülitada klappide Bluetooth-sätete alt.

Vaheta mikrofone

AirPodsidel on mõlemad klapid varustatud mikrofonidega, mis muudab need telefoni kasutades mugavaks hands-free-seadmeks. Oletame aga, et soovid jagada seda muusikat või taskuhäälingut, mida parajasti kuulad, mõne kaaslasega. Samas aga ei soovi sa kaaslase võimalikku sekkumist samal ajal sulle saabuvasse telefonikõnesse (paraku kuuleb ta seda). Lülitades aga kaaslase kasutuses oleva klapi mikrofoni välja, saad telefonile vastata ainult sina.

Anna oma AirPodsidele nimi

Oma vahvate valgete klappide Bluetooth-sätetest võid lisada neile isikupära ja anda klappidele päris oma nime. Nagu näiteks Anne Airpodid või Kalle Kõrvarõõmud. Funktsionaalsust uus nimi ei lisa, kuid selle eest loob emotsionaalse sideme nende kasulike vidinatega.

Mitmekordista kuulamisaega

AirPodsid peaksid ühe laadimisega kestma kuni 5 tundi, täislaetud klapikarp pakub klappidele kuni 24 tundi kasutusaega, 15-minutise laadimisega peaksid klapid pakkuma kuni kolm tundi kuulamisaega. Kuulates aga näiteks taskuhäälinguid, loenguid vms, on kaval hoida ühte klappi karbis laadimas ning kasutada teist, sest jutusaated tegelikku stereoefekti ju ei vaja. Kvaliteetse stereoheli toob Apple aga ka ühte kõrvaklappi.

Leia kadunud AirPodsid

AirPodsid on meeldivalt väikesed, kompaktsed ja siledad. Ning neid on kaks tükki. See suurendab nende kadumisvõimalust ka kaks korda. Seda enam, et kõrvas on klapid peaaegu märkamatud. Klapi kadumise korral tuleb kasutajale appi iPhone’i Find My Phone rakendus, mis on operatsioonisüsteemi sisse ehitatud. Rakendus näitab klappide asukohta kaardil või siis vähemalt viimast teadaolevat asukohta, mis on ometi suur samm otsingute alustamiseks.

Viibides aga klappidega vähemalt Bluetooth-ühenduse raadiuses, võib otsingutele aidata kaasa, kui panna klapid häält tegema. Kumbki klapp võib anda vähemalt kahe minuti jooksul üha valjenevat helisignaali. Sellest on suur abi, kui klapp on näiteks koduses majapidamises “jalutama läinud”. Kui aga mingil veidral põhjusel on kadunud mõlemad klapid, siis kaardil on neist korraga ainult üks. Kui üks klapp on leitud, siis tuleb see sulgeda karpi oma kohale ning värskendada rakendust Find My Phone. Seejärel saab siirduda teise klapi otsingutele.

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."

Kommentaarid