Allikas: Shutterstock

7 võimalust, kuidas sina saad alustavate ettevõtete vigu vältida 0


Hiljuti avaldanud autorid

Oma äri alustada ja seeläbi maailma paremaks muuta tundub paljudele ahvatlevam kui kellegi teise heaks töötada. Ettevõtlust alustades on aga küsimusi rohkem kui vastuseid ja riskantseid otsuseid võib teele kerkida iga päev.

Teliaga koos tegutsev Vunk on maailmatasemel start-up-äride kiirendi, mis aitab leida, arendada ja rahastada uusi põnevaid äriideid. Et aidata vältida vigu, mida alustavad ettevõtted just Eesti oludes kipuvad tegema, annab nõu Vunki kaasasutaja ja programmijuht Andres Peets.

 

Originaallugu ilmus Postimehes.

 

KESKENDU ÄRIIDEELE EHK PROBLEEMILE, MIS LAHENDUST VAJAB

 

Äriidee saab alati alguse mõnest lahendamist vajavast probleemist. Kõige olulisem on probleemi olemust süvitsi mõista ja tihti on kõige edukamad ettevõtjad, kellel on sellega isiklik suhe. Samuti on hea lahendamist vajava probleemi ulatust hinnata. Näiteks aastaid sarnasena püsinud taksoteenuste turg on tänu Taxifyle ja Uberile pöördumatult muutunud. Seega, tee endale selgeks probleem, mida sa klientide jaoks lahendama hakkad. Analüüsi ja vaagi aspekte, mis viivad parima lahenduseni.

 

MÕTLE ALUSTUSEKS KLIENDILE, MITTE TOOTELE

 

Tarkvara arendajad alustavad kohe alguses õhinaga koodi kirjutamisest või toote ehitamisest. Disainerid loovad juba ettevõtte logo. Kaubanduses on tuhandeid tooteid, teenuste maailmas tuhandeid teenuseid. Ent selle juures kipub klient kõrvale jääma. Veendu, et see väärtus ja lahendus, mida sina pakud, läheb kliendile tõesti korda. Mille poolest sinu oma erineb? Hea mõte on enne toote valmimist või turustamise alustamist koguda klientidelt kinnitust, et viimased on valmis teenust või toodet mõne aja pärast ostma. Kusjuures õige kliendisegmendi leidmine võtabki aega. Näiteks RebelRoam pakub Wi-Fi-teenust transpordiettevõtetele üle maailma. Nad alustasid erakliendile taskuruuterite pakkumisest ja on tänaseks jõudnud arusaamiseni, et nende kliendiks on hoopis suured rahvusvahelised transpordiettevõtted.

 

OLE JÄRJEKINDEL, AGA VALMIS VIGADEST ÕPPIMA

 

Oma ettevõtte rajamine pole midagi muud kui üks meeletu õppimisprotsess ja distsipliini hoidmine. Pead olema oma idee suhtes väga järjekindel, aga samas valmis tagasisidest õppima ja järeldusi tegema. Kui saad klientidelt negatiivseid hinnanguid, siis pea meeles “fail fast” mõtteviisi – parem on konstruktiivsed otsused kiiresti teha ja vajadusel suunda muuta.

 

JULGUS JA AMBITSIOONIKUS TULEB KASUKS

 

Eestlaslik liigne tagasihoidlikkus ei ole äriilmas voorus. Kui sina oma ideesse ei usu ja seda teisteni viia ei oska või ei julge, siis ei tee seda ka teised sinu eest. Kui sa ei näe oma ideel hetkel piisavalt laia perspektiivi ja suurt tulevikku, siis mõtle raamist välja. Mõtle suurelt! Saad seda, millest unistad, aga võib-olla ka pisut vähem.

 

PANUSTA TUGEVASSE MEESKONDA JA MÜÜKI

 

Tugev meeskond on suurim väärtus. Keskendu sellele, et tiimiliikmete kogemus, oskused ja pühendumus on just sellised, et sinu ettevõtet parimal moel edasi viia. Sageli alahinnatakse müüki või ei adu kogu meeskond selle tähtsust, aga ideid müüa ja potentsiaalseid kliente leida tuleb juba päris alguses, mitte alles siis, kui toode on valmis.

 

LEIA ENDALE MENTOR

 

Mentoriks võiks olla keegi, kellel on asjakohases valdkonnas hea kogemus, kelle arvamus sulle tõeliselt korda läheb, kes aitab ideid peegeldada ja sul oma eesmärgi suunas edasi liikuda. Mentorid, kellel on suur kontaktide võrgustik, võivad sind aidata õigete inimesteni ja anda su tegemistele kaalu ning positiivse kuvandi.

 

TEE KOOSTÖÖD USALDUSVÄÄRSETE PARTNERITEGA

 

Vali alati tugevad ja usaldusväärsed teenusepakkujaid ning koostööpartnerid, nii ei tule töös takistusi ja hoiad oma ettevõtte mainet. Katsu pisiasjad kõrvale jätta ja enda aega hoida vaid äri edendamiseks – kasuta kõiki võimalusi, mis sinu äri alustamise lihtsamaks ja kiiremaks muudavad.

Alustavatele ettevõtetele on palju erinevaid pakkumisi. Tuleb vaid üles leida need, mis just sinu äri aitavad kasvatada!


Autorist

Digitark

Digitark

Digitark koondab tehnoloogiateadlikke ja -huvilisi toimetajaid, kes otsivad üles põnevaimad ja kasulikumad tehnoloogiakillud Eestist ja laiast maailmast, et sinu elu oleks lihtsam, mugavam, toredam ja turvalisem.

Autori teised artiklid

Kommentaarid


Värske tehnoloogiakraam

Tutvun toodetega

Online-abi Sinule!

Sa ei pea ise ekspert olema, et oma IT-seadmeid või telefone ühendada ja seadistada – online-abi testib automaatselt su ühenduse tervist.

Loen lähemalt

Soeta parimat digitehnikat!

Laiast valikust digitehnikast aitame sul leida just sulle sobivad tooted. Kasuta järelmaksu, teenust “alati uus“, võrdle tooteid ja küsi nõu online-chatist.

Sisenen e-poodi

MINU.TV

minuTV-ga on kogu meelelelahutus sinuga kõikjal kaasas – vaata filme, sarju, lastesaateid, telekanaleid ja salvestusi. Nii telefonis, tahvlis kui ka arvutis. minuTV-d saad kasutada Eesti territooriumil.

Loen lähemalt