Rakendused aitavad lahendada kiiresti muutuvaid olukordi. Näiteks Waze aitab navigeerida nii, et ummikuid vältida. Foto: Waze.com

Nutitelefonid on saanud osaks argipäevast ja enamik meist on vähemal või rohkemal määral puutunud kokku erinevate rakendustega. Rakenduste poes pakutavate äppide valik kasvab jõudsalt iga päevaga.

Millised on sinu olulised rakendused?

  • Juhul, kui kasutad igapäevaselt nutikaid rakendusi, mis aitavad sul aega kokku hoida, ootame kindlasti sinu rakenduse soovitust kommentaaridesse artikli alla.

Võib jääda mulje, et varsti on olemas rakendus iga toimingu jaoks, võta ainult vaevaks ning laadi äpp nutiseadmesse. Aga millised on need rakendused, mis aitavad meil igapäevaelu toiminguid niivõrd palju paremini teha, et saame tänu neile äppidele hoida kokku väärtuslikku aega? Milliste toimingute tegemiseks on aega säästev rakendus ka tegelikult olemas?

Navigeerimine ja sihtkohta jõudmine

Navigeerimine ja õige aadressi ülesleidmine võib olla tüütu ja ajamahukas ettevõtmine. Kas mäletame veel, kuidas see enne nutiseadmete ja mobiilse interneti tulekut käis? Võõras linnas orienteerumiseks oli vaja vähemalt paberkaarti. See, kui ruttu ja kas üldse soovitud aadress üles õnnestus leida, sõltus kaardi täpsusest ning kaardilugeja nutikusest.

Heaks näiteks nutikast navigeerimise rakendusest on Waze. Soovi korral saab selle äpi oma nutiseadmesse tasuta laadida iga Androidi, iOS-i ning Windows Phone’i kasutaja. Sa hoiad navigeerides kokku aega, sest Waze suunab sind sihtkohta alati parimat võimalikku marsruuti pidi.

Waze saab reaalajas tagasisidet teistelt rakenduse kasutajatelt ja suudab teekonda plaanides arvesse võtta liikluses olevaid takistusi ning ummikuid.

Waze aitab ummikutest kõrvale navigeerida. Allikas: Waze.com
Waze aitab ummikutest kõrvale navigeerida. Allikas: Waze.com

Auto parkimine

Usaldusväärne GPS-toega parkimisrakendus muudab auto parkimise lihtsaks ja mugavaks igapäevatoiminguks, mis võtab vaid hetke aega. Kaob vajadus parkimistsooni info ning peenraha järele. Infot parkimise tsooni ja hinna kohta kuvab sulle rakendus ning müntide asemel maksad rakenduse kaudu mobiilimaksega.

Pargi.ee rakendus on EMT poolt ametlikult toetatud ja seda saavad kasutada kõik EMT, Elisa ja Tele2 kliendid. See on kõige värskema parkimistsoonide andmebaasiga lahendus Eestis.

Rakendust saab kasutada nii andmesidega kui ilma. Seejuures toimub ilma andmesideta parkimise alustamine SMS-iga ning lõpetamine kõnega. Kasutada saab kõigi kolme levinuma mobiilse operatsioonisüsteemiga.

Pargi.ee abil saad auto kiiresti parkima panna ja ei pea muretsema, et tasu jooks kogemata maksmata. Allikas: Pargi.ee
Pargi.ee abil saad auto kiiresti parkima panna ja ei pea muretsema, et tasu jääks kogemata maksmata. Allikas: Pargi.ee

Pangatoimingud

Pangatoimingud on vastava mobiilipanga rakenduse abil mugavad ja kiired. Näiteks SEB ja Swedbank pakuvad mõlemad äppe, mida kasutades hoiad aega kokku. SEB rakendus on olemas kõigil kolmel platvormil, Swedbanki rakendus Androidile ning iOS-ile. Selleks, et pangatehingud nutiseadmes oleksid turvalised, on mõistlik kasutada loomulikult paroolikaardi asemel Mobiil-ID teenust.

Takso tellimine äpist on helistamisest kordi kiirem ja mugavam. Fotod: Taxify
Takso tellimine äpist on helistamisest mitu korda kiirem ja mugavam. Fotod: Taxify

Takso tellimine

Kui vajad kiirelt taksot ja ei soovi hilineda, võib isegi mõni minut saada otsustavaks. Kas taksot tellides oleks abiks teadmine, millised taksod asuvad sinu läheduses? Veelgi parem, kui saaks kohe hinnainfo ka teada.

Taxify äpi abil saad takso tellida ilma helistamata otse nutiseadmest. Tellides näed kohe, kui kaugel sinust taksod asuvad ning mis hinnakirja alusel sõidavad. Otsuse tegemisel on abiks teiste kasutajate tagasiside. Rakendus on saadaval kõigil kolmel platvormil ja tasuda saab nii mobiilimaksega kui ka pangakaardiga, seega ei pea taskus sularaha olemagi.

Muusikapala tuvastamine

Muusika tuvastamine ei ole enam keeruline ja aeganõudev. Kui soovid teada, mis laul taustal mängib, siis Soundhound ning Shazam on sulle abiks. Mõlemad äpid suudavad enamasti väga täpselt aru saada, mis muusikapalaga on tegemist.

Rakendusi kasutades oleks hea, kui suurt segavat taustamüra ei oleks. Samas olen ise mitu korda suures kaubanduskeskuses proovi teinud ning seni on isegi sellistes tingimustes rakendustega ilusasti hakkama saanud.

Kes eraldi rakendust alla laadida ei soovi, saavad muusika tuvastamist proovida telefoni operatsioonisüsteemi ehitatud võimaluse abil: Androidi seadmetel Google Now, Apple’i seadmetel Siri ning Windowsi telefonidel Cortana abilist kasutades.

Kui kuuled muusikapala ja soovid teada, kelle lugu see on, siis Shazam ja Soundhound aitavad selle paari klikiga tuvastada. Fotod: Digitark, Soundhound.com
Kui kuuled muusikapala ja soovid teada, kelle lugu see on, siis Shazam ja Soundhound aitavad selle paari klikiga tuvastada. Fotod: Digitark, Soundhound.com

Kinnisvarakuulutuste leidmine ja sirvimine

Kes üürikorterit on otsinud, teab, kui tüütu ja aeganõudev võib see toiming olla. Üürikuulutuste jälgimine on KV.ee rakenduse abil oluliselt lihtsam ning kiirem. Saad rakenduse kaudu lisada filtreid, et suurest hulgast välja filtreerida just sulle sobivad pakkumised.

Kui lisatakse kuulutus, mis sinu poolt valitud näitajatele vastab, saad selle kohta telefoni ekraanile kohe teavituse. Nii on sul seda rakendust kasutades suurem võimalus jõuda õigel ajal pakkumisele reageerida. Samuti pääsed ajakaost, mis kaasneb käsitsi üha uuesti samade päringute tegemisega. Rakendus on saadaval Androidile ning iOS-ile.

Kinnisvaraportaali rakendus teeb kuulutustel silma peal hoidmise väga lihtsaks ja võimaldab ka seeläbi kiiresti reageerida. Foto: Google Play
Kinnisvaraportaali rakendus teeb kuulutustel silma peal hoidmise väga lihtsaks ja võimaldab seeläbi kiiresti reageerida. Foto: Google Play

Fototöötlus

Fototöötlus nõuab võimsat arvutit ja palju aega. See vastab tõele juhul, kui soovid tehtud fotot suurelt välja printida. Enamik mobiiliga tehtud piltidest on pigem emotsiooni jäädvustamiseks ja lähedaste ning sõpradega jagamiseks. Selle asemel, et lihtsamaid pilte tavaarvutiga lõikuda, heledamaks teha või ilusamaks „tuunida“, saad kiiresti ja kerge vaevaga peaaegu sama ilusa lõpptulemuse otse nutiseadmes.

Üks vahvamaid tasuta fotode töötlemise rakendusi on Snapseed. Selle abil saad anda oma piltidele ilusa lõppilme. Kasutamine on lihtne ja loogiline. Äpp on tasuta alla laaditav iOS-i ja Androidi seadmetele.

Androidi versioon toetab isegi RAW-faile. Jääb ära tavaarvutis foto töötlemise vaev ning saad nutiseadmes kohe valmis pilti edasi jagada.

Kui oled mobiiliga foto teinud, saab Snapseedi abil kohe telefonis kiired toimetused teha, et pilt veelgi ilusamaks saada. Foto: Snapseed
Kui oled mobiiliga foto teinud, saab Snapseedi abil kohe telefonis kiired toimetused teha, et pilt veelgi ilusamaks saada. Foto: Snapseed

 

ehk Välk usub, et kui ta oleks digitaalne, siis oleks ta nende sõnade kirjutamise ajaga juba arvatavasti paar tiiru mööda informatsiooni kiirteed ümber Maa kihutanud. «Vaadaksin digimaailmast meie käegakatsutavat analoogasjade maailma ja otsiksin neid siduskohti, kuidas võtta mõlemast maailmast maksimumi,» seletab ta ja julgustab: «Avades ukse digimaailma, lood uusi võimalusi.» Avatavate digivõimaluste uste taga peituvat kasulikkust võib hea vaistu korral tajuda mehe sõnul koheselt, kuid selle mõistmiseks võib kuluda ka aastaid. «Nii või teisiti, ajaga tasub kaasas käia. Ja mis võiks olla selleks parem, kui jagada kogetud uusi kogemusi Digitarga lugejatega.» Tema tutvumine digiajastuiga ei alanud üldsegi lihtsalt, kuid oli asjade igati loogiline käik, usub ta ise tagasi vaadates. «Aasta siis oli 2000, kui läbi loetud Windowsi kasutusjuhendi nurka viskasin. Juba peatselt ostsin poest hinnaliste kroonide eest tol ajal interneti ühenduse loomiseks vajalikke Atlase kaarte. See interneti kasutamise aeg oli ju loetud. Teinekord sai internetti ühenduva modemi karjeid padjaga summutatud, sest õhtusel ajal oli maja vaikne. Seda, et aeglane internetiühendus katkes, tuli ühe õhtu jooksul ikka vahest rohkem kui üks korda ette. Püsiühendused tulid hiljem – ka praegu meie mõistes «aeglane» internet on tolle aja kiirustega võrreldes ilmselt kümneid kordi parem.» Hea meelega kirjutab ta neist asjadest, millest digimaailmas meile igapäevaselt kasu on. «Nii leian uutest asjadest kirjutades pea alati midagi uut ja põnevat, mida ka mul endal tulevikus hea teada on.»

Kommentaarid