Selleks, et andmeside (maakeeli see internet, mis ei tule wifi-ruuteri kaudu) maht ei saaks enne kuu lõppu otsa, tuleks teadlikult vaadata üle telefoni-seaded, mis mõnikord võivad kulutada megabaite ka siis, kui me neist tegelikult kasu ei saa.

Kuigi iseenesest on teenused nagu automaatne iCloudi pilvega sünkroniseerimine, kasulikud, võib see napi mobiilse interneti puhul kulutada ära ka selle viimase. Mida annab teha, et vähesest mahust viimane välja pigistada?

Lülita välja Background App Refresh

Mobiilne elu

Mobiilse elu paketiga valid ise, kui palju kõnesid, sõnumeid ja internetti soovid. Liida samasse paketti kõik enda või kogu pere nutiseadmed!

 • Mida rohkem seadmeid paketis, seda soodsam hind.
 • Otsusta ise, kui palju on paketis kõnesid, sõnumeid ja internetti.
 • Kingituseks 3 kuuks kaasa MINU.TV ja Spotify Premium.
 • Kõned, sõnumid ja internet Baltimaades ja Skandinaavias Eesti hinnaga.
 • Valides Mobiilse elu andmemahuks 12 GB, 24 GB või 48 GB, saad Eesti hinnaga internetimahtu kasutada ka teistes Euroopa riikides vastavalt 100 MB, 200 MB või 300 MB.

Loe lähemalt internetipakettide kohta!

Kui see töötab, on rakendustel vaba voli end pidevalt uuendada. See on hea selleks, et näed viimast infot, näiteks e-kirju, ilmateadet, uudisvoogusid jne.

 • Kui oled iPhone’i kasutaja, siis lülita taustal äppide uuendamine välja nii: Settings > General > Background App Refresh.
 • Androidil: Mine Seaded (Settings) > Andmekasutus (Data Usage) > Piira taustaandmeid (Restrict Background Data), nupp paremal üleval.

Selle kaudu saad pideva uuendamise kinni keerata kõigil äppidel või valida ise, millised võivad seda siiski edasi teha. Lisaks andmesidele säästad ka akut.

Sulge äpid, mis võtavad palju andmeside mahtu

Mõned äpid võtavad rohkem andmeside mahtu kui teised. Ja mõned kohe eriti palju – näiteks Instagram ja Youtube. Need, mida just tihti ei kasuta, saad sulgeda.

 • iPhone’il: Mine Settings > Mobile Data > seejärel “Use Mobile Data For”. Seejärel saad valida, milliseid äppe sulgeda.
 • Androidil on võimalik äpp kinni panna, kuid paljud neist hakkavad mõne aja möödudes ise uuesti tööle. Mine Seaded > Rakendused  > Sunni peatuma (Force Stop)

Pane kinni automaatsed uuendused

Internetti vajavad kõik meie nutiseadmed, aga kuluvat andmehulka saab ise kontrollida vajadusel.
Internetti vajavad kõik meie nutiseadmed, aga kuluvat andmehulka saab ise kontrollida vajadusel.

Kui see on tegemata, on rakendustel õigus igal ajal ennast hakata uuendama.

 • Automaatse uuenduse sulgemine iPhone’il, mine Settings > iTunes & App Stores > turn off Use Cellular Data.
 • Androidil ava Google’i Mängupood (Play Store) > Seaded (Settings) > Rakenduste automaatne värskendamine > Värskenda rakendusi automaatselt ainult wifi kaudu.

See tagab, et äpid muul ajal ennast ei uuenda, kui ainult wifi-võrgus, kus kasutatud megabaidid pole üldjuhul seotud hinnaga.

Pane kinni Wi-Fi Assist

 Wifi Assist läheb automaatselt üle mobiilsele internetile, kui wifi-ühendus kõigub või jääb nõrgaks.

 • Wifi-assistendi abist loobumiseks mine jällegi Settings > Mobile data > Lülita Wi-Fi Assist välja.

Pane kinni iCloud Drive

Kui iCloud on kasutuses, liigutab see pidevalt faile pilve ja tagasi. Mobiilse interneti säästmiseks lülita see välja.

 • iPhone’il vali Settings > iCloud > keela iCloud Drive.

Muusika allalaadimine

Kui liigud ringi, võtavad muusika striimimine, podcastide kuulamine, raadiosaated ja videod korralikult andmeside. See pole probleem piisava netimahuga paketti kasutades, kuid näiteks reisil või kuni 5GB kuupaketiga võib piir ette tulla üsna kiiresti. Nii Androidil kui ka iPhone’il saab lubada neil äppidel sisu allalaadimise vaid wifi-võrgus ning hiljem kuulata ilma, et mängimise ajal andmeside kuluks.

Keera andmeside täiesti kinni

Kui plaanid andmesidet säästa saabuva matka või mõne olulise töö jaoks, saad selle kogu täiega välja lülitada. Nii võid kindel olla, et äpid ei kasutada üldse andmesidet ja töötavad vaid wifi-võrgus.

ehk Digimon usub, et digitehnoloogia on vahend nagu pintsel, mis ei tee iseenesest targemaks või lollimaks, aga läbi mille on võimalik palju ära teha. "Cool oleks, kui kõik on võrgus, aga samas jääks võimalus ennast lahti ühendada." Tema peamisteks töövahenditeks on Open Office, e-mail ning muidugi klaviatuur. Digimoni digitaalsed väljakutsed algasid Tamagotchi Eestisse jõudmisega, usub ta ise. "Tulevik on digi ja tarkus ning arukas tegutsemine on igal ajal kasuks," rõhutab ta.

Kommentaarid