chat.jpgMis on IRC, Windows Live Messenger, Google Talk, AIM, ICQ, Skype? Tegemist on interneti-suhtlusprotokollidega. Need on nagu virtuaalsed telefonid, mille abil saab suhelda kas trükkides või rääkides. 20 aastat tagasi oli see valdkond peamiselt häkkerite ja oma ala asjatundjate pärusmaa. Tänaseks on e-suhtlus osa meie igapäevaelust ning internetsuhtlus on ühiskonda tugevalt mõjutanud.

Muutunud on keelekasutus, mõnedes netikogukondades on asjassepühendamatul lausa võimatu adekvaatselt aru saada suhtlemise subjektist. Internetikeel on keeleteadlastelegi uurimisainet pakkunud – Kle kus asub trt lahedam resto?

Tänu e-suhtlusele on aset leidnud ka teistlaadi muutused – internetis suheldes tekib eraldatus ning võib areneda näilise anonüümsuse tunne.

Ennekõike käituda viisakalt!
Internetisuhtlusel on omad võlud, kuid kindlasti on seal ka ohud, mida ei tohi arvestamata jätta. Võtame jututoa olemuse kohta lihtsa näite: http://www.hot.ee/jutukas/.

Soovid siseneda? Palun. Arvestama peab ainult järgmiste tingimustega:

ara-ropenda.jpg1.    Ei tohi läbustada. Antud nõue hõlmab tavalisi viisakusreegleid internetisuhtluses.
2.    Ropendada ei tohi.
3.    Ei tohi sõimata ega norida tüli.
4.    Reklaam on keelatud.

Antud reeglitele lisanduvad kolm spetsiifilist reeglit, mis tulenevad selle jututoa eripärast. Üldises plaanis on toodud reeglid rakendatavad ja nõutavad igas jututoas või suhtluskanalis.

Enese identifitseerimist ei nõuta
turvalisus11.jpgKas märkasid, et keegi ei nõua Sinu identifitseerimist?! Kusagil ei ole öeldud, et Sa ei tohi varjata oma tegelikku isikut – võid esineda kasvõi Clint Eastwoodina, võid kirjeldada end kui maailma ilusaimat inimest. Mõnel juhul saad varustada enda profiili vastavate piltidega ning oledki loonud virtuaalse isiku.

Sa ei pea avaldama ühtegi tegelikku aspekti enda reaalsest isikust, samas ei saa Sa kontrollida ka teiste omi.

Milliseid ohte anonüümsus tekitab?
Kui Sa igal ajahetkel ei suhtu kõikidesse äärmise kahtlustusega, siis on võimalus, et Sind mõjutatakse ning kaasatakse millessegi kahetsusväärsesse. Mis on kõige hullem, mis saab juhtuda? Spekter on lai.

Inglismaal tunnistati süüdi isik, kes sõitis peaaegu 100 km, et rünnata jututoa liiget. Tegemist oli Inglismaa esimese süüdimõistetuga seoses internetiraevuga.

Tüli internetis võib kanduda pärisellu!
runnakud.jpgKahjuks on muutunud tavaliseks ka kuriteojuhtumid. Pahaaimamatu neiu või poiss lobiseb jututoas ning leiab endale sõbra, kes juhtumisi oskab kuulata, oskab olla sõbralik ja asjalik. Temaga suhtlemine tundub justkui lohutus raskel ajal. Kaua siis ikka netis lobiseda, võiks ju sõbraga kohtuda, eriti kui sõber ise selleks ettepaneku teeb? Lepitaksegi kokku kohting ning tulemusena võid sattuda kuritegevuse statistikasse.

7 internetisuhtluse raudreeglit!
Kas Sind lohutaks teadmine, et Sinu juhtum on hoiatuseks teistele? Kindlasti mitte.

Et e-suhtlus oleks võimalikult turvaline, tuleb alati silmas pidada järgmisi aabitsatõdesid:
•    Olge ettevaatlik usaldamisega
Pea meeles, et internetisõbrad on ikkagi võõrad, olenemata sellest, kui kaua oled nendega lobisenud või kui sõbralikud nad ka ei tundu. On vale eeldada, et internetisõbrad on just need, kes nad väidavad end olevat.

turvalisus-kohtumisel.jpg•    Ohtlik on minna kohtamisele võõraga
Olenemata suhtlemisaja pikkusest on tegemist ikkagi võõraga. Kui otsustad sellegipoolest kohtuma minna, siis kindlasti teavita sellest, kuhu sa lähed, oma lähedasi. Püsi kohtumisel avalikes kohtades ja väldi eraldumist kõrvalistesse kohtadesse.

•    Ära jaga isiklikke andmeid
Telefoninumbrid, aadressid, fotod, e-maili aadressid jm jäta targu enda teada. Isikliku info avaldamine võib muuta Sinu ründamise lihtsamaks. On oluline, et suhtud hoolikalt andmetesse, mida jagad.

•    Ole tähelepanelik, millest räägite
Ära räägi võõraga isiklikest asjadest.

•    Mõtle enne tõsiselt, kui vastad privaatsõnumitele
Privaatsõnumid võivad muutuda isiklikuks ning manipuleerivaks, mille tulemusena võid teha midagi kahetsusväärset.

jalgi-lapsi.jpg•    Võta endale hüüdnimi
Ära kasuta pärisnime. Hüüdnimi ei tohiks olla magnet ebasoovitavatele persoonidele.

•    Vanemad, tundke huvi, millega teie laps arvutis tegeleb!
Kes kontrollib Sinu laste tegevust arvutis? Kas tead, kellega lapsed suhtlevad võrgus?

Digitarga keskkonda koondame nõuandeid, infot ja uudiseid ka laiast maailmast. Kasutame tuntud ja usaldusväärseid infoallikaid.

Kommentaarid