Android telefonid

Androidi operatsioonisüsteemiga nutitelefonid on populaarsed ja väga paljude inimeste igapäevaseks kaaslaseks. Ometi ei pruugi paljud kasutajad oma telefoni kõikidest võimalustest ja oskustest teadlikud olla. Seda kasvõi seetõttu, et erinevaid seadeid ja seadistusi on tarkvaras pea lõputult ning iga mudeli ning tarkvaraversiooniga lisandub neid muudkui juurde.

Seega tutvustan mõnda kasulikku, kuid vähem tuntud Android-telefonide omadust nüüd lähemalt. NB! Kirjeldatud võimalused sõltuvad konkreetsest telefoni mudelist ja Androidi versioonist ning ei pruugi iga seadmega toimida.

Vaata pilte suurelt ekraanilt

Kuna hea kaamera on tänapäeva telefonide üheks peamiseks müügiargumendiks, teeb enamik nutitelefonide omanikke oma seadmega kas aeg-ajalt või pidevalt pilte. Kui hetk jäädvustatud, toimub selle hilisem vaatamine reeglina aga sellesama telefoni ekraanilt. Loomulikult jagatakse fotosid ka Facebooki või mõne muu sotsiaalmeedia kanali kaudu.

Android telefoni ja nutika teleriga näeb pilte suurelt ekraanilt. Foto: Shutterstock
Android-telefoni ja nutika teleriga näeb pilte suurelt ekraanilt. Foto: Shutterstock

Mida teha siis, kui tehtud pilte on rohkem, näiteks oled käinud reisil või pildistanud mingil üritusel ning tekib tahtmine neid kas ise uuesti vaadata või kellelegi näidata? Olgu telefon nii hea kui tahes, jääb selle ekraan piltide nautimiseks ikkagi pisikeseks. Siin tulebki mängu Android-telefonides olev võimalus pilte lihtsa vaevaga koduse teleri suurelt ekraanilt vaadata. Loomulikult eeldab see ka teatud tarkusega nutiteleri olemasolu, kuid enamik uuemaid televiisoreid õnneks sellised juba on.

Selleks, et telefonis olevaid fotosid teleka ekraanilt vaadata, tuleb telefonis kuvatava pildi all vajutada “jaga” nuppu ja ning seejärel teha valik “kuva sisu teleris”.

Valiku nimetus või sõnastus võib küll olenevalt telefoni tootjast erineda, kuid mõte on kõigil üks. Telefon ühendub nutiteleriga ning kuvab pildid suurel ekraanil. Ainsaks eeltingimuseks on siin see, et nii teler kui ka telefon on ühendatud samasse WiFi võrku. Samuti võib esimesel ühenduskorral olla vajalik teleri poolt vastav valik kinnitada.

Kasuta kahte rakendust korraga ühel ekraanil

Paljud Android-telefonid võimaldavad samaaegselt ühel ekraanil kasutada kõrvuti kahte rakendust. See sõltub siiski olukorrast ja kasutatavatest rakendustest ning on mugavam suurema ekraaniga nutitelefonidega. Nii saab näiteks kirjutada ühes aknas e-kirja ning teises vaadata selle jaoks olulist dokumenti, või panna ühes mängima Youtube’i video ning teises lugeda uudiseid.

Selle võimaluse aktiveerimiseks tuleb vajutada hiljuti kasutatud rakenduste nuppu ja avanenud nimekirjas klikkida konkreetsel rakendusel ülal paremal asuvatele ristkülikutele. See poolitab ekraani ning lisab ühele poole äsja valitud rakenduse.

Nüüd jääb ainult samal viisil valida teine rakendus ning seejärel kuvataksegi need kõrvuti samal ekraanil.

Split Screen ehk kaks rakendust ühel ekraanil. Pilt: Mart Laanemärgi
Split Screen ehk kaks rakendust ühel ekraanil. Pilt: Mart Laanemärgi

Kiire liikumine rakenduste vahel

Kui kaks rakendust samale ekraanile hästi ei mahu või ei sobi see variant mingil muul põhjusel, saab nende vahel tegelikult ka kiiresti liikuda. Selleks tuleb vaid kiirelt kaks korda vajutada hiljuti kasutatud rakenduste nupule. Selle tulemusena teostab telefon vahetuse aktiivsete rakenduste vahel ning avaneb eelmisena kasutatud rakendus.

Screen pinning  rakenduste lukustamine

Selle võimaluse eesmärk on iseenesest lihtne ja mõeldud kasutamiseks olukordades, kus on vaja oma telefon kellelegi mingil põhjusel hetkeks kasutamiseks anda. Teatavasti sisaldab nutiseade väga palju infot ning sageli ei ole soovi, et võõrad seda näeks.

Rakenduse ekraani lukustamise aktiveerimine. Foto: Android
Rakenduse ekraani lukustamise aktiveerimine. Foto: Android

Kui on vaja oma nutiseade internetist info vaatamiseks või kõne tegemiseks kellegi teise kätte anda ja soovid veenduda, et telefoni oma valdusesse saanud isik seal “kolama” ei hakkaks, saab aktiivse rakenduse ekraanile “lukustada”. Esmalt tuleb lukustamise võimalus turvaseadetes lukustusekraani menüü alt sisse lülitada. Seejärel tuleb vajutada hiljuti kasutatud rakenduste nuppu ja rakendustele alla tekkinud PIN-i logo. Nii lukustad ülejäänud telefoni ja kasutada saab ainult seda konkreetset rakendust.

Smart Lock lukustus

Androidi seadmetes on lisaks tavalistele ekraani avamise viisidele ka muid variante telefoni kiireks kasutamiseks. See tähendab, et kord juba avatud telefon ei lukustu, kui arvab, et on turvalises olekus või keskkonnas. Selliseid valikuid on mitmeid. Näiteks liikumise tuvastamine – olukorras, kus tuvastatakse aparaadi kehal kandmine, on seade pärast esimest avamist kasutatav. Seda siis niikaua, kuni püsib liikumises ehk eeldatavalt kasutaja käes.

Lisaks saab veel Android-seadmetele määrata usaldusväärsed asukohad ehk paigad, kus seade on lihtsalt avatav ja kasutatav. Veel pakutakse Smart Locki funktsionaalsuse all usaldusväärsete lisaseadmete tuvastamist. Telefon on sel juhul ilma täiendava paroolita avatav seni, kuni on seotud lisaseade (näiteks nutikell) ehk omanik on läheduses.

Smart Lock funktsiooni aktiveerimine. Foto: Android
Smart Locki funktsiooni aktiveerimine. Foto: Android

Aktiivsusjälgija

Kuna nutiseadmed sisaldavad tervet hulka erinevaid andureid ja sensoreid, saab neid lisaks muudele otstarvetele ka enda tervise ja liikumisharjumuste jälgimise huvides ära kasutada. Selleks on paljudele Androidi telefonidele enamasti kohe lisatud mingit sorti terviserakendus, et oma samme ja päevast aktiivsust jälgida. Nii saab kerge vaevaga oma päevasel aktiivsusel, või siis mitteaktiivsusel, silma peal hoida ja end vajadusel liikuma sundida.

Lisaks on Google loonud ka oma isikliku virtuaaltreeneri nimega Google Fit. Tegemist on tegelikult küll eraldi rakenduse ning mitte telefonis kohe leiduva funktsionaalsusega, kuid Android-telefonide kasutusala see kahtlemata laiendab. Nimelt annab rakendus jooksvalt nii nõu kui ka treenimisnippe ning jälgib saavutatud tulemusi. Seega kõigil, kes soovivad enda tervist hoida ja sporti teha, tasub seda proovida.

Mina kirjutan peamiselt nutitelefonidest ja nendega seonduvast (rakendused, hooldamine). Samuti annan ülevaateid arvutitest ja nende lisaseadmetest – kuidas oma seadmete eest hoolitseda ja mismoodi valikut teha.

Kommentaarid