Kui võrrelda praeguseid nutitelefone kasvõi veel viie aasta tagustega, siis kaamerate areng on olnud muljetavaldav. Pildikvaliteet on läinud paremaks, kuid foto lõplikul õnnestumisel mängivad olulist rolli ka oskused. Jarek Jõepera jagas “Osoonis” mõned kasulikud nõuanded.

 

  1. Lääts puhtaks. Esimene ja kõige lihtsam nõuanne on veenduda, et lääts oleks puhas, määrdunud lääts rikub foto kontrasti.
  2. Pildista eelkõige enda jaoks ja proovi mõelda, millist tulemust soovid – kas graafikat, vaikelu, mustreid, emotsiooni, momente, makrovõtteid, kiireid hetki või aeglaseid? Kõike korraga enamasti ei saa.
  3. Otsi ruumilisust. Küljelt või vastutulev valgus on parem, kui pikki valgust pildistamine, luues ruumilisuse. Kihilisust aitab luua ka sissejuhatuse ehk esiplaani, põhiobjekti ja tausta leidmine. Kui eesmärgiks pole just minimalism, siis on huvitavam, kui pildil pole lihtsalt objekt ja näiteks sinine taevas, vaid midagi enamat. Õnnestunud loodusfotol on tihti toodud välja maastiku sügavust.
  4. Oluline on ka valgusega mängimine ehk pildi heleduse ja tumeduse korrigeerimine. Tihti kipuvad nutitelefonid automaatselt tegema liiga heledaid pilte.
  5. Vastu päikest pildistades võib pildile tekkida loor, sellest saab lahti, kui kätt hoida objektiivi kohal, pildi ülemise serva piiril.
  6. Nutitelefoni eelis suure kaamera ees on võimalus pildistada madalalt väikseid asju, kasutades nö vihmaussi perspektiivi. Maailm läbi konna silmade on teistsugune ja selle edasi andmist tasub proovida.

 

ehk Digimon usub, et digitehnoloogia on vahend nagu pintsel, mis ei tee iseenesest targemaks või lollimaks, aga läbi mille on võimalik palju ära teha. "Cool oleks, kui kõik on võrgus, aga samas jääks võimalus ennast lahti ühendada." Tema peamisteks töövahenditeks on Open Office, e-mail ning muidugi klaviatuur. Digimoni digitaalsed väljakutsed algasid Tamagotchi Eestisse jõudmisega, usub ta ise. "Tulevik on digi ja tarkus ning arukas tegutsemine on igal ajal kasuks," rõhutab ta.

Kommentaarid