6 nippi, kuidas iPhone’iga paremaid pilte teha

#fotograafia #iPhone #pildistamine
3 min lugemine

Parim fotoaparaat olevat see, mis inimesega kaasas on. Erinevate fotoportaalide statistika alusel võib seega julgelt otsustada, et parim kaamera on just iPhone’i oma.

 

Ehkki iPhone teeb väga hea kvaliteediga pilte otse karbist võttes, siis on tal pakkuda mitmeid võimalusi piltide kvaliteeti tuntavalt tõsta ilma kaamerarakenduse sügavustesse tungimata. Allpool toome ära mõned algtaseme nipid iPhone’i omanike fotograafiaoskuste arendamiseks alanud puhkusteperioodil.

 

Tee live-fotosid

Live-režiimis teeb iPhone’i kaamera ühe foto asemel terve väikese, umbes kahesekundilise videoklipi. Videoklipp aga koosneb teatavasti üksikutest kaadritest ning see annab võimaluse valida klipis sisalduvate kaadrite seast see kõige parem ja sobivam live-foto põhipildiks (Key Photo).

 

Kasuta võrgustikku

Esmalt tuleb avada iPhone’i sätted ja otsida sealt üles Camera alajaotus. Selle alt tuleb aktiveerida alajaotus Grid ehk võrgustik. See jagab nelja joonega teie telefonikaamera ekraani üheksaks võrdseks osaks ning aitab piltidel säilitada sümmeetriat ja tasakaalu. Lisaks on see asendamatu nn Kolmandike seaduse järgimiseks. Kolmandike seadus aitab pildil tekitada täiuslikumat kompositsiooni ja muuta nii pilti lihtsalt ilusamaks.

 

Tee uutmoodi panoraamfotosid

Üheks hea ja huvitava foto tunnuseks on näidata vanu ja tuttavaid asju uue nurga alt. Selle asemel, et teha panoraamfotosid horisontaalselt. Kaamera jäädvustab niimoodi täiesti võrratuid ja avaraid taevavaateid. Või näiteks inimene koos tema kõrval asuva kõrgema hoonega. Harjutamine teeb siin meistriks.

 

Pildista veatuid pealtvaateid

Vahel lihtsal on vaja pildistada midagi pealtvaates. Näiteks toidutaldrikul asuvat kompositsiooni. Aga selleks, et pilt mingi nurga all ei tuleks, peab telefon olema loodis, täielikult horisontaalne. Apple pakub selleks väikest ja nutikat abivahendit. Fokusseerides horisontaalasendis telefoni pilti ilmub ekraanile enam-vähem kõrvuti kaks väikest ristikest. Kui need ristikesed panna kattuma, siis ongi telefon täielikus horisontaalasendis ning võib klõpsu ära teha.

 

Reguleeri säriaega

Üks tark ja fotograafiale lähedalseisev isik on targalt öelnud, et fotograafia on mäng valguse ja ajaga. Säriaeg aitab reguleerida pildile sattuvat valgust. iPhone pakub väga lihtsat ja intuitiivset võimalust valgushulga seadistamiseks. Teatavasti tuleb iPhone’iga pildistamisel pildistatav objekt sellele ekraanil näpuga vajutades fokusseerida. Näpuvajutuse kohale ilmub väike ’kast’ ja selle kõrval päikese ikoon. Näpuga seda ’päikest’ üles alla liigutades saabki sättida pildi valgusnivoo kõige sobivamaks. Ja ei mingit raketiteadust.

 

Fikseeri fookus

Kui pildi fokusseerimisel hoida näppu pikemalt fokusseeritava objekti kujutisel, siis lukustab see fookuse antud objektil. Nii saab ka kaamerat liigutada ilma, et fookus kaduma läheks ning pildid tulevad kaunid ja teravad.

Ülalpool on toodud ainult mõned nipid iPhone’i kaameranippide arvutust hulgast, mida on palju nagu liiva mererannas. Ometi aitab see siiski natuke süvendada algajate armastust fotograafia vastu. Milliseid nippe ja trikke telefoniga pildistamisel kasutad sina?

 

 

 

 

 

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."