5G tehnoloogia paneb aluse täiesti uute teenuste ja tehnoloogiliste lahenduste loomisele. Pilt: Shutterstock

Hiljuti sai Barcelonas ühele poole aasta suurim mobiilimess MWC (Mobile World Congress), kus uute telefonide, sülearvutite ja muude nutiseadmete avalikustamise saginas võis kahe silma vahele jääda uudis, mis meie elusid lähiaastatel hakkab muutma mitu korda rohkem kui mistahes mobiiltelefon või virtuaalne koduabiline. Rootsi suurettevõte Ericsson teatas, et 5G tehnoloogiad on nüüd turuletulekuks valmis!

Ettevõtte president ja tegevdirektor Börje Ekholm sõnas MWC-l püsti pandud Ericssoni demonstratsiooniala avamisel peetud kõnes, et 5G tehnoloogiad on turuletulekuks valmis ning partneritele hakkavad need saabuma juba käesoleva aasta jooksul. Nagu paljud teised valdkonna eksperdid, usub ka Ekholm, et 5G loob võimalused täiesti uute tehnoloogiate, ärimudelite ja ettevõtete sündimiseks ja arenemiseks, mille tulemusel muutub kindlasti ka globaalne majandus üldiselt. Ta lisas, et ettevõtted, kes soovivad 5G turuletulekust kasu lõigata, peavad keskenduma kolmele võtmevaldkonnale: digitaalkogemus, efektiivsus ning uute tuluallikate loomine.

2017. aasta sügisel esitles Telia Tallinnas 5G võrgust töötavat ekskavaatorit. Foto: Telia
2017. aasta sügisel esitles Telia Tallinnas 5G võrgust töötavat ekskavaatorit. Foto: Telia

5G arendus lähtub tehnoloogiat kasutavate ettevõtete vajadustest

Uute tuluallikate loomine ei tohiks 5G puhul saada liiga keeruliseks väljakutseks, sest erinevalt kõikidest varasematest juhtmevabade võrkude põlvkondadest on 5G standardi loomisel juba eos mõeldud konkreetsete kasutusjuhtude ja -valdkondade peale.

Selle asemel, et parandada internetikiirust, mahtusid ja latentsust (viibeaega) pelgalt parandamise pärast, ilma et keegi teaks, mida nendega hiljem peale hakata, on 5G arendamise puhul alustatud teisest otsast. Juba arendamise algusfaasist alates on uuritud, milliseid kiiruseid, mahtusid ja viibeaega ettevõtted päriselt vajavad, et panna alus näiteks isejuhtivate autode loomisele, kaugjuhtimise teel tehtavate operatsioonide võimaldamisele ning paljudele muudele asjade interneti (IoT) võimalustele. Selline lähenemine peaks kokkuvõttes vähendama ka operaatorite gigabaitide edastamise kulusid ning selle tulemusel võimaldama kokkuhoitud tulusid rohkem tarbijatele suunata.

“Viienda põlvkonna mobiilivõrk peaks kasu tooma nii erakliendile kui ka suurettevõtetele.” – B. Ekholm

Eelmise aasta viimastel päevadel kinnitas mobiilside standardeid vormistav ühendus 3GPP esimese globaalse 5G standardi. Täielik ja kõikehõlmav lahendus saab operaatoritele kättesaadavaks käesoleva aasta viimases kvartalis.

MWC-l Ericssoni demonstratsioonialal samuti kõnega üles astunud Austraalia telekomioperaatori Telstra tegevjuht Andy Penn rõhutas 5G varajase kasutuselevõtu olulisust just pikemaajalise jätkusuutlikkuse vaates. MWC-l kõlanud suurte sõnade ja tehnoloogiate peatsest kättesaadavusest hoolimata saab 5G tõelise tuule tiibadesse tõenäoliselt alles 2019. aasta alguses ja seda just Ameerikas, Austraalias ja Aasias.

Allikas: Androidheadlines

ehk digitaavi sai oma hüüdnime täiesti juhuslikult. "Kuid see sobib mulle," on ta sellega nüüdseks juba harjunud. "Kõik digitehnoloogiaga seonduv peab olema lihtsasti arusaadav, mugav kasutada ning märkamatult minu igapäevaelusse sobituma," räägib Digitaavi. "Telefon, sülearvuti ning Google-kalender on minu igapäevased abimehed ja assistendid, milleta ma oma elu enam ette ei kujuta. Kohtumised, trennid, puhkused – kõik on kirjas kalendris, mis omakorda on kõikide seadmete vahel sünkroniseeritud." Digimaailmaga sai DIgitaavi põgusalt tuttavaks juba ligi 15 aastat tagasi kooli arvutitunnis oma esimest e-posti kontot luues. "Suurem huvi tekkis aga esimese nutitelefoniga, milleks oli HTC Wildfire, mis oma tehnilistelt näitajatelt kuigi võimekas telefon ei olnud, sest näiteks Instagram seal tööle ei hakanudki," meenutab Digitaavi, nägu muigel. Paljudele kõlab sõna “digi” Digitaavi sõnul hirmutava ning halvaendelisena. "Minu eesmärk on tuua inimesed, kes võib-olla seni selle maailmaga kokku puutunud ei ole, lähemale teenustele, tehnoloogiatele ning vidinatele, millest neile igapäevaelus kasu tõuseks." Digitaavi kirjutab uudiseid teemadel, mis talle endale huvi pakuvad. "Üritan seda teha keeles, mis on arusaadav kõigile."

Kommentaarid